Bu Kategoridesiniz : / / / / / 23 Eylül 2019 Pazartesi 01:27

ADD’den dil devrimi programı

Dil devriminin 87. Yıl dönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği bir program düzenledi. Gemlik şube binasında tertiplenen program, verimli olduğu kadar renkli görüntülere sahne oldu.  Bursa Dil Derneği yönetimi ile ortaklaşa düzenlenen programa ADD Gemlik üyeleri de yoğun ilgi gösterdi.

Program ADD Gemilk şube başkanı Muhammet Usta’nın konuşması ile başladı.  Usta konuşmasında 26 Eylül 1926 da ilk dil kurultayının  toplanması nedeni ile bugün dil devrimini kutluyoruz dediği sözlerini şöyle sürdürdü.

Ülkeyi yönetenler son yıllarda büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerini, devrimlerini halkımıza unutturmaya ve ortadan kaldırmaya çalışmakta olduklarını görüyoruz. Cumhuriyet dönemine ait bir çok fabrikanın satılması gibi ülkemizin ve en önemli yapı taşı, Tank-Payet fabrikasını Katarlılara sattılar. Atatürk  orman çiftliğinin  bir bölümünü Amerikalılara sattılar. Kalan kısmını da metre karesini 10 kuruş gibi sembolik  bir fiyattan Toki kanalıyla satışa çıkardılar.  Ankara Büyükşehir Belediyesinin devreye girmesiyle satışı iptal ettiler. Son olarak da Türk Dil kurumu sitesinden Atatürk’ün vasiyetini ve Nutkunu çıkardılar.

Usta konuşmasının son bölümünde Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek kimse yıkamayacak, buna kimsenin gücü yetmeyecektir. Buna canımız ve kanımıza mal olsa bile izin vermeyeceğiz diyerek sözlerini sonlandırdı.

Başkan Usta’nın ardından Emekli edebiyat öğretmeni Erhan İzgi Dil deviminin ve Türkçeyi kullanmanın önemini belirten bir konuşma yaptı.

Müzik öğretmeni Erol Akbaş ve ekibinin Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirmesinin ardından, hep bir ağızdan İzmir marşı okundu.

Son olarak öğrencilere verilen burslara katkı sunanlara belge töreninin ardından program sona erdi.

add dil devrimi (1) add dil devrimi (2) add dil devrimi (3) add dil devrimi (4) add dil devrimi (5) add dil devrimi (6) add dil devrimi (7) add dil devrimi (8) add dil devrimi (9) add dil devrimi (10) add dil devrimi (11) add dil devrimi (12) add dil devrimi (13) add dil devrimi (14) add dil devrimi (15) add dil devrimi (16) add dil devrimi (17) add dil devrimi (18) add dil devrimi (19)

 benzer haberler

Yıldız: Marmarabirlik Üreticinin Hayallerini Yıkmıştır  

Yıldız: Marmarabirlik Üreticinin Hayallerini Yıkmıştır

Kurşunlu’da kaçak yapı operasyonu  

Kurşunlu’da kaçak yapı operasyonu

Polisten Uyuşturucuya Şafak Baskını  

Polisten Uyuşturucuya Şafak Baskını