Bu Kategoridesiniz : 15 Nisan 2016 Cuma 02:21

Asalak mıyız biz?

Bir kaç gün önce dahil olduğum bir sohbette dinlediğim sosyal ümitsizlik müthiş üzdü beni. Havada uçuşan cümlelerden bir kaç örnek vereyim. ”Bu ülke sittin sene adam olmaz. Suriye gibi olacağız biz de. Artık kılımı oynatmam bu siyasiler için. (Ülke siyasilerin değil, hepimizin. Onlar da halk, onlar da vatandaş.) Oy moy yok kimseye. Çocuklarım okusun doktor olsun, mühendis-mimar olsun  gitsin Avrupa’da yaşasın.” Sana ne oldu ey Anadolu’nun yiğit annesi? Genetiğin mi bozuldu? 😉

Ağlanarak, sızlanarak, terk ederek  ancak başka milletlerin sırtında asalak bir millet olmayı başarırız. Bu mu yani çözüm? Bir bit, bir kene gibi yaşamak…

İki büyük dünya savaşından da yenilgi ile çıkan Almanya  şu anda onları yenen uluslarla aynı derecede zenginliğe refaha ve güce sahip. Alman tarihinin diriliş kısmını inceleyince bunun bir mucize olmadığını görüyoruz. Dirilişin adı ”Alman Mucizesi” ama mucize yukardan zembille inmemiş aşağıya. Çalışmak,  çalışmak ve yine çalışmak.

Savaşı kaybeden Almanya, İngiltere ve Fransa ile çok ağır şartlarda bir anlaşma imzaladı. Versailles Anlaşması. Toprak kaybı, ekonomik yok oluş, işsizlik ve ordunun küçülmesi gibi yıkımlar vardı anlaşma maddelerinde. Halkın alım gücü neredeyse tükenmişti. Sosyal huzursuzluk günden güne büyüyordu en son donanmanın büyük isyanı bütün ülkeye yayıldı.

Almanlar ülkelerini terk etmediler. Dünyanın en korkunç diktatörlerinden Hitler en önce Versailles anlaşmasını halkın gözünün önünde yırttı. İş hayatında düzenlemelere gidildi. Haftalık çalışma saatleri 60’tan 72’ye çıkarıldı. Her alanda yenilikler, fedakarlıklar yapıldı. ABD’nin kalkınma yardımı halka adil bir biçimde dağıtıldı. Köylü bilinçli üretime teşvik edildi. Aynı yardımı almamıza rağmen 1950’lerde Türk köylüsü maalesef Almanya’nın ekonomik katkısına destek olmak amaçlı işçi olarak Almanya’ya taşındı. Çünkü Türk köylüsü bilinçli olarak rehbersiz bırakıldı!

Almanlar   16. yy’ da Rönesansı ve reformu yaşamış bir millet. Eğitimini laik bir sisteme oturtmuş, güzel sanatları, felsefeyı, ve edebiyatı  önemsemişler. Her iki savaşta  üzerlerine bombalar yağsa da asıl sermayeleri belki de eğitilmiş insan gücüydü. Kimilerine göre Almanya’da yaşanan ekonomik mucize ABD’nin desteği ile gerçekleşmiştir tamamen. ABD Avrupa’daki sosyal kapitalini kaybetmemek için Almanya’ya büyük destek oldu. Soğuk savaş içerisinde olduğu Sovyet tehlikesine karşı Almanya’yı Avrupa’da öncü seçti.

Peki 1948-1952 yılları arasında Marshall yardım planı adı altında Türkiye’ye de hibe edilen  352 milyon dolar paraya ne oldu? Alman köylüsü bu tarz bir ABD yardımını zekice kullanıp üretimde, yönetimde söz söyleme hakkına sahip olmuşken bizim köylüler ne yaptı o paraları? Köylüyü neden kimse yönlendirmedi? Ah köylüler!

Moralimiz bozuk nedeni bir avuç terörist. Moralimiz çok bozuk sebebi işsizlik, ekonomi, eğitimsizlik. Moralimiz çok bozuk bize en doğru yolu  gösterenemiz yokmuş gibi, moralimiz çok bozuk galiba genel olarak arabeski  seven, kolayı tercih eden, tembelliği kader sanan cahil bırakılan bir milletiz.

Kim ne der, ne düşünür, ne yorumlar bilemem benim dinleyip, bakıp, görüp anladığım en değerli şey şu; Bir insanın, bir ailenin, bir toplumun ya da bir milletin eline en güçlü silahları verin, istediğiniz kadar yardımda bulunun onlara, eğer akıllarını kullanmayı bilmiyorlarsa, kültürsüz ve eğitimsizlerse, göremiyor, duyamıyorlarsa her şey nafile. Sözle olmuyor özle oluyor bazı şeyler… O özü keşfetmeli!

özlem koç

 benzer haberler

31 Mart Demokrasi Bayramı Uğurlu Olsun…  

31 Mart Demokrasi Bayramı Uğurlu Olsun…

Ayıptır… AYIP..  

Ayıptır… AYIP..

Hoop! İftiralarla Gemlik siyasetini kirletmeyelim  

Hoop! İftiralarla Gemlik siyasetini kirletmeyelim