Bu Kategoridesiniz : 30 Mart 2017 Perşembe 01:17

Ben İçincilik…

Bu yazıyı yazmamda bana destek olan değerli dostum, Eğitmen Seda KARA hanımefendiye  teşekkürü bir borç bilirim. 

Çocukların doğal gelişim aşamalarından biri olan benmerkezcilik, yetişkinlerde görüldüğü takdirde ruhsal davranış bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.  Halk arasında ben bencilik ve bencillik olarak adlandırılan benmerkezcilik, bireyin kendisini her şeyin merkezinde kabul etme,  her şeyi kendisine danışılmasını istemesi kendi fikri ve mantığı dışındaki fikirlere kapalı olma halidir. Arapçada ben merkezciğe enaniyet, edebiyatta ise Hodbin denir.  Hodbin kelimesi farsça bir kelime olup genelde şiirlerde kullanılır. Hodbin ve ben merkezciliğin zıt anlamı ise, altürizm ve özgeciliktir.

Benmerkezciliğin bir diğer adı da  Egosantrizm’dir. Egosantrist bireyler, çevresindeki insanların kendisine danışmaması sonucu hırslanırlar. Bazen  haddi olmayarak kişileri ve kurumları hedef alan sözler söyleyip muhalif görüşteki tüm bireylere adeta düşman kesilirler

Hegemonyayı kayıtsız şartsız ret eden ve kendi hegemonyasını oluşturan, bedensel olarak büyüyen zihinsel açıdan büyüyemeyen bireylerin yaptıklarının farkında olmayışları ise meselenin komik tuhaf ve enteresan yanıdır. Bu kişiler tez canlı, kompleksli, bencil, agresif, hırçındırlar ve sesleri oldukça yüksek çıkar.

Toplumda ve kurumlarda bu tip insanlara çok sık rastlarız. Egosantrist bireyler trafikte kendilerine yapılan uyarıyı ültimatom kabul edip ellerine geçirdikleri levye ve benzeri gereçlerle saldırıya geçebilirler. Bu kişiler trafikte veya sosyal hayatta hata yapsalar bile hatalarını asla kabul etmezler. Kırmız ışıkta geçen, hatalı solama yapan bireylerin birçoğu egosantrist veya egoisttirler.   Beniçinci bireyler karşısındaki kişilerin sözlerine ehemmiyet vermez, kendi bildiklerini okurlar. Nasihat ve eleştiriden hoşlanmaz yüksek sesle savunmaya geçerler. Çocuk kalan Egosantrist bireylerin zamanla egoist olmaları muhtemeldir. Egosantrist bireylerin sosyalleşmesi ve özgeci olmaları mümkün değildir.

Kendi egosunun sesi durumunda olup, zihinsel ve duygusal manada çocuk olan bu kişilere bilişsel gelişme,  muhatapların ada sabırlar diliyorum. Yazımı Üstat Necip Fazıl KISAKÜREK’in konuyla ilintili nükteli özdeyişlerinden biriyle tamamlamak istiyorum: “Bazı insanlar alçak gönüllüdür, bazı insanlarda alçak olmaya gönüllüdür.”

Sağlıcakla Kalınız…

melek güleç

 benzer haberler

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler  

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler

Darbenin bilinmeyen tarafları!…  

Darbenin bilinmeyen tarafları!…

Bu iş buraya kadar!..  

Bu iş buraya kadar!..