Bu Kategoridesiniz : 18 Ağustos 2014 Pazartesi 23:49

Benden de evet !

Hemen hemen her gün takip ettiğim konuların başında, kurucuları arasında bulunduğum Türkiye’deki sendikacılık ile Soma’daki kömür faciası gelmekte.

1977 yılında emekçinin teşkilatlanıp haklarını araması için yaptığım sendikacılık çalışmalarında Suniipek Fabrikası Personel Şefi Abdurrahman Erkmenci beni odasına çağırarak İş Kanunu’nu okuduğum için ( sen komünistsin )  demesi ile Soma’daki kömür ocağı faciasında ölen 301 işçinin aradan geçen zaman içinde hükümetçe önemsemeyip, ölen işçi kardeşlerimizin ailelerine verilen sözleri bugüne dek unutmuş görünmeleri.

Soma faciasını benimseyip baştan sona kadar takip eden CHP  Manisa Milletvekili Özgün Özel’in başına neler gelmedi ki, Meclisteki Bütçe Komisyonunda  AKP milletvekilleri tarafından dövülünceye kadar!

Bana Türkiye Cumhuriyeti’nin kabul etmiş olduğu 3008 sayılı İş Kanunu’nu okuduğum için bu söz 1977 senesinin başlarında söylenmişti. Ama Soma kömür faciası 2014 senesinin yarısında oldu, verilen sözler pek çabuk unutuluverdi! O günkü görüş ve düşünüşle bugünkü düşünüş arasında ilerleme yerine gerileme var dememek mümkün değil, kim ne derse desin…

35 senelik işçilik hayatım, 30 senelik sendika çalışmalarım ve 25 senelik sendika başkanlığımda bugün yapılanları hiç görmedim. Çünkü yapılmadı.

Soma faciasını emekli bir emekçi olarak baştan beri takip etmeye başladım, ilk konuşmaları bile inandırıcı bulmadığım için…

Geçtiğimiz aylarda Bütçe Komisyonu’nda CHP’li Manisa Milletvekili Özgür Özel, Başbakanın ( Maden işçilerine asgari ücretin iki katının verileceğine ) söz verdiğini hatırlattığından ve (başbakan sözünde durmadı) demesi üzerine AKP’li milletvekili arasında tartışma çıkıyor ve CHP’li Özgür Özel’in üzerine yürüyen AKP’li milletvekili, Özgür Özel’i yumruklamaya çalışıyor. Özgür Özel’in gözlükleri yere düşüyor ve kavga daha fazla büyümeden ayrılıyor.

Zamanın başbakanı ve ilgili bakanlarının vermiş olduğu sözler inan hala kulaklarımdan silinmedi. Son durum hakkında, inanın eski bir emekçi olarak dudak bükmeye başladım.

Madencilerin isteği üzerine Özgür Özel, dört maden işçisi ile mecliste bir basın toplantısı yaparak, son torba kanun tasarısına konan Soma ile ilgili madde de tasarıdan çıkarılınca ( AKP hükümeti Soma’lı madencileri kandırdı ve kaçtı ) diyor.

Bugüne kadar vaat edilenler yapılmadığına göre, bir emekli işçi olarak benim de katılmamam mümkün değil…

emin bora siteye

 benzer haberler

Proje. Proje. Boş laf yok!..  

Proje. Proje. Boş laf yok!..

Her yerde torpil var!..  

Her yerde torpil var!..

Bozulma, soysuzlaşma; nereye gidiyoruz?  

Bozulma, soysuzlaşma; nereye gidiyoruz?