Bu Kategoridesiniz : 04 Nisan 2017 Salı 12:24

Bugün Günlerden Şaka

Geçtiğimiz günlerde 1 Nisan şaka gününü toplumca bazen hoş bazen boş şakalarla geleneksel bir vaziyette kutladık. Kendim şahsen latife ve espriyi sevmekle birlikte şaka yapmayı ve şaka yapılmayı sevmeyen biriyimdir. Zira aşırı şaka kişideki samimiyeti, ciddiyeti ve vakarı alır. Ciddiyet derken de buz gibi soğuk davranışları birbirine karıştırmamak gerekli. Elbette espri şaka latife güzeldir ancak dozunda ve aşırıya gitmemek kaydı ile.

Bilinen en eski 1 Nisan hikayesi adeta şehir efsanesine dönmüş durumda. Hatta öyle ki 1 Nisan hikayesinin kendisi de 1 nisan şakası gibi. Sosyal medya ve whatsapp uygulamalarında sıkça rastladığımız Gırnata kalesinin düşmesi esnasında Haçlı ordusu komutanının Müslümanlara söz verdiği halde sözünü tutmayıp Müslüman askerleri hunharca katletmesi olayının 1 Nisan’la alakası yoktur. Bahsi geçen olay 2 Ocak 1492’de gerçekleşmiştir. Olay yıllardır anlatıla anlatıla Mandela etkisi oluşmuş, halkımız bilinçaltında gerçek sanmaya başlamıştır.

Yanlış anlatma, yanlış hatırlanma, yanlış bilgilendirme yanlış aktarma sonucu oluşan toplumsal yanılgı,  subliminal mesajların algıda oluşturduğu bulanıklıktan mı yoksa paralel evrenlerin çarpışması sonucu oluşan bilgi değişiminden midir bilinmez fakat, sadece bizim toplumumuzda değil farklı ülke, toplum ve inançlarda 1 Nisan şaka gününe dair değişik efsaneler vardır.

1 Nisan şaka gününün çıkışı hakkında pek çok rivayet bulunmakta. Bu hikayelerden en makul olanı:  1564 yılında Fransa kralı IX Charles’in o zamana kadar 1 Nisan’da kutlanan yılbaşını 1 Ocak’a aldırması sonucu, yılbaşını hala 1 Nisan’da kutlayanlara İngiliz’lerin 1 Nisan Aptallar günü demesi ile oluşan dünyanın pek çok ülkesinde de şaka günü diye adlandırılan sempatik bir gündür.

Esprili, eğlenceli, güler yüzlü, samimi, latifeli günler diliyor, yazımı Hz. Ömer’in konuya dair bir sözü ile bitirmek istiyorum: “Çok gülenin heybeti azalır, çok şaka yapan hafife alınır” Sağlıcakla Kalınız…

melek güleç

 benzer haberler

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler  

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler

Darbenin bilinmeyen tarafları!…  

Darbenin bilinmeyen tarafları!…

Bu iş buraya kadar!..  

Bu iş buraya kadar!..