png kavlak, tepe, solaksubaşı
ergenler üst reklam

Çanakkale

19 Mar 2018 Pts 1:09
Bu haber 244 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
Davetiye-Dunyasi-Reklam-Popup_4342-1

Çanakkale kara ve deniz savaşları, gerçekten büyük fedakârlıklar içerisinde kazanılmış zaferlerdir. Osmanlı Devleti birkaç yüzyıldır sürekli savaşları kaybetmekte, gerilemekte ve toprak yitirmekteydi. Bu durum millet üzerinde umutsuzluk, yılgınlık duygularının ağır basmasına sebep olmuş; eski şanlı günlerin özlemi ile yaşayan bir toplum yaşatmıştı. Çanakkale’de kazanılan parlak zafer, milleti yeniden dirilmiştir. Umutlarını canlandırmıştır.

Çanakkale’de yüz binlerce insanımızı, kefensiz olarak toprağa gömdüğümüz doğrudur. Mermilerin havada çarpıştığı doğrudur. Subaylar tarafından, üstün bir komuta yeteneği gösterildiği doğrudur. Nihayetinde, bu savaşlarda; ileri görüsü ile savaşın seyrini değiştiren, bu yetenekleri ile yeni bir önderin yıldızının parlıyor olduğu da doğrudur. Mustafa Kemal, Yarbay olarak atandığı Çanakkale Cephesinde Miralay olmuş ve savaş sonuna doğru Mirliva’lığa yükselmiştir. Yani, Yarbay olarak girdiği cepheden Anafartalar Kahramanı bir general olarak ayrılmıştır. Şüphesiz Çanakkale Savaşı, General Mustafa Kemal’in Yıldızını parlatmış, O’nu milletinin gözünde bir kurtarıcı olarak yükseltmiştir.

Burada savaşta yaşandığı anlatılan bir takım hurafelere yer vermeyeceğim. Çünkü bu, orada can veren subaylardan erlere değin herkese haksızlıktır. Bu efsaneler var mıdır yok mudur bilinmez, lakin askerimizin mücadelesi efsanenin de ötesinde bir şeydir. Bugün Çanakkale Zaferi anlatılırken, meseleyi suiistimal edenler vardır. Şanlı zaferimizi ve tarihimizi, küçük göstermeye çalışan şahıslar vardır. Tarikat-cemaat devşirmeleri ve ajan-kışkırtıcı yaklaşımı vardır. Bunlar alçakça eylemlerdir, ikiyüzlülüktür ve fitneciliğin de delilidir. İçinde Türklüğe karşı sinsi bir düşmanlığı olup; bunu hain planlarla uygulamaya koymaya çalışan sırtlanlar buradan hareketlenmektedir. Bunlar, Türklere saldıranlara dost olanlardır. Bunlar, gizli Türklük düşmanlarıdır, Bunlar işbirlikçi, haindirler. Bunlar, ‘keşke Yunan kazansaydı’ diyen; yunan ordusunu halife ordusu diyen iblislerdir. Bunlar Kuvvay-ı Milliye hakkında idam kararı çıkaran devşirme dervişler, softalardır. Yalanlar ile milleti zehirlemektedirler.

Çanakkale milli bir zaferdir. Çanakkale’nin en önemli komutanlarından biri Gazi Mustafa Kemal Paşa’dır. Ancak bakalım’’ Atatürk, Çanakkale zaferinin gerçek kahramanının kim olduğunu nasıl anlatıyor:
“-Biz kişisel kahramanlıklarla uğraşmıyoruz; yalnız size, “Bomba Sırtı” olayını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe sekiz metre; yani ölüm muhakkak… Birinci siperlerdekilerin hiç birisi kurtulmamacasına düşüyor. İkinci siperlerdekiler onların yerini alıyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkül ile biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılmak yok. Okuma bilenler, Kur’an-ı Kerim okuyor ve cennet’e gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler, Kelime-i Şahadet çekerek yürüyorlar… İşte, Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebrike değer bir örnek… Emin olunuz ki, Çanakkale Muharebeleri’ni kazandıran bu yüksek ruhtur.” (Mustafa Kemal Atatürk)

Şu bir gerçektir ki; savaşın en kritik döneminde düşmanı bulunduğu yere mıhlayan ve püskürten dahi komutan Mustafa Kemal’dir. Allah tüm şehitlerimize rahmet etsin, Çanakkale Zaferi kutlu olsun.

murat bayram

kültür siteye

Benzer Haberler

Suriye meselesi.. Surye’de iç savaş çıkmıştı, bizimkiler Esad’ı devirmek (!) hayaliyle...

Yorum 
0

Oysa bir şiir bile yeter zihinleri, akılları, kalpleri, ruhları ve dahi insanları birbirine bağlamaya....

Yorum 
0

“Türkiye gerçekten tuhaf ülke oldu. Ortaya çıkan bazı tipleri görünce bunu daha iyi anlıyoruz....

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:
CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

gemlik-belediyesi-refik-yilmaz-site bütünler siteye

Binalar Kamulaştırılıyor Mah...

Gemlik Belediyesi, kamulaştırdığı binaları yıkarak ilçeye nefes […]

Bursaspor Taraftarlar Derneğ...

Gemlik Bursaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Cihan Gökmen, […]

Denizler ve sahiller artık d...

     Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir […]

Hasan Çetin Okulları Yazlıkç...

Özel Hasan Çetin Anadolu Lisesi öğretmen ve […]

POPÜLER HABERLER

Küçükkumla’da bıçaklı Cinayet...

Küçükkumla mahallesinde meydana gelen olayda bir kadın […]

Balıkpazarında Cinayet

Gemlik’te Balıkpazarında meydana gelen olayda bir kişi […]

Ağırbaş ve Evrensel ailesinin mutlu...

Ağırbaş ailesinden Ahmet Ağırbaş’ın kızkardeşi, Ayfer Ağırbaş’ın...

Serbest bölgede feci kaza 2 ölü, 3 ...

Gemlik Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü önünde Gümrük […]

Umurbey yolunda can pazarı; 1 ölü, ...

Umurbey Gemlik yolunda, Umurbey’den aşağıya inen 16 […]

Gemlik’te Motosiklet Kazası 2 Yaral...

Gemlik’te akşam saatlerinde meydana gelen kazada, 2 […]