Bu Kategoridesiniz : 04 Mayıs 2017 Perşembe 02:28

Çay mı kahve mi?

Türk dostları tarafından kendisine Kadriye ismi verilen  Amerika’lı yazar Katherine Branning Yes, I Would Love Another Glass of Tea yani Evet bir bardak çay istiyorum kitabı ile Türkiye’deki çay kültürünü bize bizden daha iyi anlatarak kalbimizdeki yerini aldı.

Katherine Branning’ten sonra çay alanında Doğu Karadeniz’de yazılmış bizi bize anlatan kitaplardan biride Ildiko Beller – Hann, Chris Hann’ın yazdıkları “İki Buçuk Yaprak Çay” isimli kitaptır. Bu kitap geniş kapsamlı bir saha araştırması ve çayın tarihini ortaya koyan bir kitaptır. Edebiyatçı Yazar Beşir AYVAZOĞLU’nun “Kahveniz Nasıl Olsun” kitabı da Kahve’nin kültür ve tarihini anlatan en güzel kitaplardan biridir.

Bende bir çay sever olarak bu yazıyı yazmaktan mutluluk duyuyorum. Dünyada sudan sonra en çok içilen sıvı çaydır.  Ve ben bir çay tiryakisiyim, kahve ile de aram pekiyi değildir. Ayda yılda bir canım bazen Türk kahvesi çeker o kadar.

Yıllık kişi başına çay tüketimi ile dünyada ilk sırada ülkemiz geliyor. Avrupalıların kahve ile tanışmaları ise 1529 yılında Osmanlı’nın Viyana kuşatması sırasında olur ve kahveyi bizlerden daha çok severler.

Şimdi de çay severler tarafından derlenen, çay ve kahvenin hayata dair, bizleri gülümseten uyarlanmasından birkaç kesit:

-Çay ihtiyaç kahve keyiftir

-Çay sosyoloji kahve ideolojidir

-Çay belediye otobüsü kahve özel taksidir.

-Çay aşk, kahve flörttür.

-Çay düz yazı, kahve şiirdir.

-Çay samimi, kahve mesafelidir.

-Çay muhabbet, kahve konuşmadır.

-Çay proletarya, kahve aristokrattır.

-Çay her gün, kahve bir gündür.

-Çay görmek, kahve bakmaktır

-Çay orman, kahve ağaçtır.

-Çay kalan, kahve gidendir.

-Çay dem, kahve kıvamdır.

-Çay eşitlik, kahve statüdür.

-Çay meydan, kahve cafedir.

Bu vecizelerden de anladığımız üzere çay, Türk kültürü ile özdeşleşmiş bir halk içeceğidir. Aslında sözün özü, çay veya kahvemizi nasıl içtiğimizden ziyade kiminle içtiğimizdir. Hani bir söz vardır ya gönül muhabbet ister kahve bahane.

Yazımı “macchiato lütfen” diye bir espri yapmak yerine,  “Zahmet olmazsa bir çay istiyorum, tavşan kanı olsun” cümlesi ile noktalıyorum.

Sağlıcakla Kalınız…

melek güleç

 benzer haberler

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler  

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler

Darbenin bilinmeyen tarafları!…  

Darbenin bilinmeyen tarafları!…

Bu iş buraya kadar!..  

Bu iş buraya kadar!..