Bu Kategoridesiniz : / 12 Ocak 2018 Cuma 03:14

ÇGD Bursa Şubesi : “İstemez Kutlama!”

Gazetecilerin çalışma koşularını düzenleyen 212 sayılı yasa 10 Ocak 1961’de kabul edilmişti… 10 Ocak’ın “Çalışan Gazeteciler Bayramı” ya da “Çalışan Gazeteciler Günü” diye anılmasının sebebi bu…
Ancak artık çalışan-çalışmayan fark etmiyor. Çalışan gazeteciler de çalışmayanlar da her koşulda kutlanacak bir bayram ya da anılacak bir güne sahip değil. İktidar sözcülüğünü gönüllü ve duygusal(!) nedenlerle üstlenmiş medya kuruluşlarında çalışan, çalışmak zorunda kalanlar da dahil olmak üzere tüm gazeteciler artık, 10 Ocak’a; içleri buruk biçimde “utanç” duyulan bir gün olarak bakıyor.
Zor çalışma koşulları ve işten çıkarma tehditlerine maruz kalarak, halkın haber alma hakkı için gece gündüz çalışan gazeteciler; iş yerinin dışındaki günlük yaşamlarında kentimizde de başarıyla(!) iş gören sosyal medya bekçileri ve iktidardan beslenen “dava adamları”nın şemsiyesi altına sığınmış meslektaşlarının(!) ihbar ve mesnetsiz suçlamalarıyla boğuşmak zorunda kalıyor.
Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından devlet ve AKP görüşleriyle uyuşmayan her düşünce, yazı ve haberin sahibi meslektaşımız, aynı çevreler tarafından otomatik olarak “darbeci, FETÖ’cü, vatan haini ve terörist” olarak yaftalanıyor.

10 Ocak; baskı, sansür, mobbing, işsizlik, zulüm gibi kavramlarla anılması açısından, artık gazetecilere “ağır” geliyor…
Özetle; aralarında önce FETÖ tarafından, ardından FETÖ’nün darbe girişiminde bulunduğu bugünkü iktidar tarafından hapse atılan Ahmet Şık’ın da bulunduğu yüzlerce gazetecinin cezaevlerinde yattığı bir ülkede, 10 Ocak bayram falan değildir. 10 Ocak; artık halkımız için düpedüz trajikomik anlamlar içeren, gerçek gazeteciler için ise “baskı, sansür ve zulüm” sözcüklerinden ibarettir. Bu nedenle başta iktidar olmak üzere siyasi partilerin 10 Ocak ile ilgili kutlama anlamı taşıyan mesaj yayımlamaları, gazetecilerle dalga geçmekten öte anlam içermeyecektir.
Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi için yalnızca 10 Ocak değil, her gün tüm meslektaşlarımızla “dayanışma” günüdür. ÇGD olarak, gazetecilerin tıpkı 57 yıl önce olduğu gibi haklarına yeniden kavuşacağına olan inancımız tamdır. Çünkü; demokrasi, insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunan kişi ve kuruluşların ve meslek örgütlerinin dayanışma içinde olması zorunludur. ÇGD bu anlamda öncü rolünü koruyacak ve “özgürlük” için ortaya konacak her demokratik tavrın da destekçisi olacaktır.
#10OcakBayramDeğilSeyranDeğilUtançGünüdür
#YaşasınÖzgürBasın!
#GazetecilikSuçDeğildir
#İstemezKutlama!

çgd

 benzer haberler

Ortak Paydamız Gemlik’tir  

Ortak Paydamız Gemlik’tir

Cumhur İttifakının Sembolü Gemlik Olacak  

Cumhur İttifakının Sembolü Gemlik Olacak

Bölge Sorunlarımız Ekonomi Şurasında  

Bölge Sorunlarımız Ekonomi Şurasında