Bu Kategoridesiniz : 06 Ağustos 2019 Salı 02:27

Dediğin İle Yaptığın

İnsan doğası ve karakteri ile alakalı olan, hemen her konunun bir noktasında temas edilir. Dediği ile yaptığı bir birini tutacak diye.

Ne yazık ki, ahlakın ve iyi insan olmanın başlıca koşulu diyebileceğimiz bu gereklilik, günümüzde görmezden geliniyor.

Gerçi meselenin öte yanına baktığımızda nasıl görmezden gelmesinler ki?

Pek çok insan eğri büğrülüğünü kapatamıyor artık. Bu tiplerdeki şuur genelde bozuk olduğundan, kendi gibileri “önde” görmekten de gocunmuyorlar.

Tümü birer ibret vesikası. Gözümüzün önündeler. Hiç çekinmeden aynı masalları sürekli tekrarlıyorlar; gaza getirdikleri “az düşünen” bir takım insanların, hunharca alkış ve ıslıkları arasında konuşmalarını bitirip, muzaffer bir komutan edası takınarak hemen oradan sıvışıyorlar.

Hadi biraz da bunların, söylem ve tutarsız davranışlarına göz atalım:

Mesela “faiz” haramdır. Türkçe okuyabilen bir insan, bunun böyle olduğunu Kuran-ı Kerim’in Türkçe çevirisini okuyarak pek rahat öğrenebilir. Bu kısa eylem için şeyhe, şıha, tarikata, cemaate ihtiyaç yoktur. Saf, “hiç bir ücret talep etmeyen” bir yol göstericinin “bak işte orada var” diyerek yol göstermesi kafidir.

Buna rağmen bazıları inatla “olmaz sana yol gösterici lazımdır” der. Aslında, sende kendi gibi bağımlı ol ister. Bunlar lafa gelince kulağınıza üflemedik masal bırakmazlar, lafta hiç de bağlı değillerdir.

Faizden başladık, faizden gidelim…

Ülkemizin din işlerinden sorumlu kurumu olan, Diyanet İşleri Başkanlığı; “faiz” geliri iddialarından dolayı medyada haber; sosyal medyada sakız olalı bir kaç yıl oldu. Ne yazık!

Oysa “faiz haram” der dururlar.

Faiz haramdır, haram işlemek günahtır. Bunu herkese söylemek kolaydır!

Peki,

Motorlu taşıtlara, akaryakıta, undan, şekere bilumum gıdaya; beyaz eşyaya, hırdavata vatandaşı ezen zamlar yapmak helal midir?

Bunları misli-misli fiyata satmak faizcilik midir? Yok öyle değil de helal midir?

Vatandaşı altından kalkamayacağı, ödeyemeyeceği vergilerle ezmek haram mıdır, helal midir?

Hani memleket güllük gülistanlık olacaktı? Yalan söylemek helal midir?

Vatandaş kıt kanaat geçinip, “bayramdan bayrama” et yerken; rosto ile iftar etmek ahlaki midir?

Öte yandan kimisi de vardır ibretliktir. Mesnetsiz palavraların peşinde koştururlar; değinmeden geçmeyelim. Bunlar, sağ elinde bıçak, sol elinde çatal yemek yiyene “sol elle yemek günah” derler de, kendilerine “sağ elle çalmak helal midir?” dendi mi dönüp giderler.

Dediği ile yaptığı tutmalı insanın. Kişi bu dengeyi asgari seviyede sağlayabilmeli. Eğer “olduramıyorsa” söylemlerinde ısrar edip tezatlara düşmemek en evlası. Aksi karakteri zedeler; zerre kadar karakter varsa eğer.

Murat-Bayram-1-1

 benzer haberler

Ülke yanıyor!.  Sebebi?..  

Ülke yanıyor!. Sebebi?..

Bu devleti soymadır..  

Bu devleti soymadır..

Yiyin beyler, çatlayıncaya kadar!….  

Yiyin beyler, çatlayıncaya kadar!….