Bu Kategoridesiniz : / 01 Haziran 2018 Cuma 02:47

“Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor”

Gemlik’te yirmi yıldan uzun süredir kırtasiyecilik yapan Ülgen Seferoğlu, geçmişteki öğrenciler ile günümüzdeki gençlerin kılık, kıyafet ve görüntü olarak çok farklı olduğunu söyleyerek “tek tip insan değil disiplin olmalı, disiplin olmazsa hiçbir iş yürümez” diyor.

Mustafa Emre ÖZGEN – GEMLİK HABER

Seferoğlu Kırtasiye Sahibi Ülgen Seferoğlu, babası Necati Seferoğlu’ndan başlayarak kırtasiyecilik, matbaacılık ve gazetecilik çalışmalarını Gemlik Haber Gazetesi’ne anlattı. Gazetemizin adını aldığı Ardahan Haber Gazetesi’nin kuruluşunu aktaran Ülgen Seferoğlu, röportaj sırasında babasından kalan ve uzun yıllardır sakladığı çeşitli eşya ve cihazları da paylaştı.

Eğitimci bir babanın oğlu olduğunu belirten Seferoğlu, babasının ilçe olduğu dönemde Ardahan ilçe Başkanı olması nedeniyle politikayla iç içe olmuş. Darbe döneminde bir süre gözaltında tutulan Seferoğlu’nun babası Necati Seferoğlu ise yaklaşık iki ay kaldığı cezaevinde ağır baskılara maruz kalmış.

“ROBERT KOLEJİ SINAVLARINA GİREMEDİM”

Ülgen Seferoğlu kimdir, kaç yaşındadır, ne işle meşguldür?

“Ardahan’da doğdum. Ardahan’da büyüdüm. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ardahan’da bitirdim. Rahmetli Babam ile İzmir’de, Robert Koleji sınavına girecektim. Dedem, koleje Hıristiyan okulu deyip istemedi. Babam da dedemi kıramadı. Buca Eğitim Enstitüsü’nde okudum. Bir süre öğretmenlik yaptım. 12 Eylül’de öğretmenliği bırakmak zorunda kaldım. Ben yeni başlamıştım ama babam Halk Eğitim Merkezi Gezici Öğretmenliği’ni bırakmıştı, CHP’nin Ardahan’da ilçe başkanıydı.”

“BABAM ARKADAŞINI DESTEKLEDİĞİ İÇİN SÜRÜLDÜ”

Babanızın ne gibi siyasi çalışmaları oldu?

“Babamın müfettiş arkadaşı İsmail Gündüz’ün CHP’den milletvekilliği adaylığı vardı. Babam Gündüz ile gezince onu Siirt Eruh ilçesine öğretmen olarak gönderdiler. Oraya gitti, geldikten sonra vazgeçti. Eruh’tan geldikten sonra dedemin teşvikiyle öğretmenlikten istifa etti. Sıtkı dedem Ardahan’ın eşraf sahibi varlıklı insanlarındandı. Babama burada işiniz dükkânınız var istifa et dedi. 1977’de babam CHP Ardahan İlçe Başkanı oldu.”

“DUVARDA ALLAH YOK PEYGAMBER İZNE ÇIKTI YAZIYORDU”

12 Eylül’de babanız neler yaşadı?

“İki ay kadar içeride kaldı. İşkence gördü. Erken vefat etmesinin de sebebi gördüğü işkenceydi. TRT’den izledik. Babam ve belediye başkanı Salih Aktürü’ü kapatılan bir sol partinin ilçe başkanı ve belediye başkanı olarak yayınladılar. Örgütler ile ilişkilendirmeye çalışmışlar. Babam tutukluyken babaannemi kaybettik. Dayanamadı. Babamın işkence gördüğü Karskapı’daki mahzene gittik. Duvarda, Allah yok peygamber izine çıkmış, yazıyordu.”

“Duruşmada Savcı Mehmet İkizoğlu babam için, yaşını almış adam, işkencelere dayanamaz. Burada ölür, sorumlu sizi tutarım, dedi. O celsede tutuksuz yargılanmak üzere bıraktılar.”

“Babam çıktıktan sonra bir süre yatakta yatamadı. Seslenirken bile sesimizi yükseltmiyorduk. Çok Dikkat ettik. İş yaptırmadık.  Romatizmaları azmıştı.”

“1985 yılında babam Ardahan Haber Gazetesi’ni açtı. Ardahan’da 20 Şubat Gazetesi vardı. Orada yazıyordu. Birkaç yazısı makaslanınca kızdı, Serhat Kars Gazetesi’nin makinelerini aldı. Tipo denilen, tek tek dizilen makinede Ardahan Haber Gazetesi’ni çıkardı.”

“Gazetenin adı ilk olarak Şahika’ydı. Yüksek anlamına geliyordu. Bu isme izin verilmedi. Babamın gazete kurmasına da izin çıkmadı. Babamı da beni de sakıncalı gördüler. Gerekçe yok, sakıncalısınız, gazete çıkaramazsınız dediler. Tek sebep sosyal demokrat oluşumuzdu. Ardahan Haber Gazetesi’ni, radyo tamircisi ve iyi Atatürkçü Servet Yılmaz adına aldık. Gazetenin ilk sahibi Servet ağabeydir. Sorumlu müdür de önce Erdal Aktürk, sonra Yusuf Karabağ oldu. Daha sonra Babam SHP’den Kars milletvekili aday oldu.

“BABAMIN CENAZESİNİ ARDAHAN’DA 300 ARABA KARŞILADI”

Gemlik’e nasıl geldiniz?

“Seçimleri kaybedince Ardahan’dan ayrılmaya karar verdi. Çalıştı, işkence gördü ama karşılık bulamadı. İstanbul’a gitti, İzmir Urla’ya gitti. Orada Urla Belediye Başkanı Bülent Baratalı ile görüşmüş. Baratalı tamam Urla’ya gel demiş. Burada bacanağı vardı. Kooperatif Müdürü Rahmetli Ahmet Amca. Gemlik’te karar kılmış. Bana, burası bana daha yakın geldi, demişti.  1990 yılında babam küçük kardeşimiz Serhat ile Gemlik’e geldi. Taşındıktan 18 gün sonra kalp krizi geçirerek vefat etti. Ardahan’a defnettik. Büyük bir karşılama olmuştu. 300 araba babamın cenazesini karşıladı. Sağcısı solcusu herkes vardı.”

“KIRTASİYECİLİK ELİT BİR İŞTİ”

Sizden devam edelim. Kırtasiyeciliğe nasıl başladınız?

Ardahan’da kırtasiyemiz, gazetemiz ve matbaamız vardı. 1995 yılında temelli taşındıktan sonra burayı açtım. Dükkân harabe durumdaydı. Toparlayıp bu hale getirdik. O dönem Kırtasiyecilik elit bir işti. Herkes kitap satamıyordu. Kitap satmak için Milli Eğitim’den belge gerekiyordu.

O dönem öğrenciler nasıldı? Şimdi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öğrencilerin kılık kıyafetleri daha derli topluydu. Şimdi öğrenciler özen göstermiyorlar. Öğrencilerin kıyafetleri temiz, saçları taralı, ayakkabıları boyalı olurdu. Kıyafet serbestliği çıkardılar. Birisi yırtık elbise ile gidiyor birisi günlük elbise değiştiriyor. Tek tip insan mı diyorlar, hayır disiplinli olmadan hiçbir iş yürümez. Bir de okuma yok. Her şeyi internete yüklediler. Ödevler hazır gidiyor. Bilgisayar ve internet iyi yolda kullanılmıyor. Belki belli bir geçiş sürecidir.

Çocuklarımıza iyi birer anne baba olmalıyız. Arkadaş olun diyorlar. Öyle bir şey olamaz. Biz arkadaş değil anne baba olacağız. Çocuklar arkadaşları ile belirli bir diyalog seviyesinde. Bu diyalogu aileleri ile yapmamalılar.  Son olarak, bu devleti ve geleceğimizi çocuklarımıza emanet edeceğiz. Önce kendimizin ahlaklı olacağız.

_Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (1) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (2) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (3) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (4) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (5) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (6) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (7) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (8) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (9) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (10) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (11) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (12) _Disiplinli ve ahlaklı olmamız gerekiyor_ (13)

 benzer haberler

Yıldız: Marmarabirlik Üreticinin Hayallerini Yıkmıştır  

Yıldız: Marmarabirlik Üreticinin Hayallerini Yıkmıştır

Kurşunlu’da kaçak yapı operasyonu  

Kurşunlu’da kaçak yapı operasyonu

Polisten Uyuşturucuya Şafak Baskını  

Polisten Uyuşturucuya Şafak Baskını