Bu Kategoridesiniz : / 06 Nisan 2018 Cuma 01:38

Dört milyon kişilik hayat ordusu

Bursa’da 2011 yılında faaliyete başlayan Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova ve Çanakkale bölgesinde 2 binden fazla hastaya maddi ve manevi destek sağlıyor.

Mustafa Emre ÖZGEN / Gemlik Haber Gazetesi

Yirmi yıl önce Dr. Üstün Ezer tarafından kurulan LÖSEV, 35 çocuğa yardım sağlayarak başladığı yolculuğunda bu gün dört milyon gönüllüsü ile binlerce insana yardım eli uzatmış, sayısın insanı hayata döndürmüş ve tamamen halkın bağışları ile ayakta duran, uluslararası ortamlarda takdirle karşılanan bir dernek.

Daha önce İstanbul’dan koordine edilen LÖSEV Bursa şubesi, 2011 yılından bu yana Çekirge’de hizmet veriyor. Bursa Şubesi olarak Balıkesir, Bilecik, Yalova ve Çanakkale bölgesinden sorumlu olduklarını dile getiren Bursa İl Koordinatörü Füsun Emecan Özcan, bu illerde 2 binden fazla hastaya destek olduklarını söyledi.

“25 BİN İNSANA ULAŞTIK”

LÖSEV nedir, ne zaman ve kimler tarafından kuruldu, amacı nedir?

LÖSEV Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, 1998 yılında Pediatrik Hematolog & Onkolog Doktor Üstün EZER ve bir avuç insan tarafından kuruldu. Vakıf, ilk günlerde 35 lösemi hastası çocuk ve ailesine yardımlar götürerek başlattığı çalışmalarını bu gün Türkiye genelinde sayıları 25.000 yaklaşan çocuk ve yetişkin kanser hastaları ve onların imkânları sınırlı ailelerine ileterek sürdürüyor.  Tamamen Türk halkının ve kurumlarının bağışlarıyla destekler sunan LÖSEV bu gün sadece ülkemizde değil, uluslararası düzeyde tanınmış ve saygın bir sivil toplum kuruluşudur.

Lösemi hastalığı hakkında kısaca bilmemiz gerekenler nedir?

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35’ini lösemiler oluşturur ve diğer kanser türleri içinde görülme sıklığı açısından birinci sıradadır. Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır. Belirtileri iştahsızlık, kansızlık, zayıflama, bacaklarda kemik ağrıları, cilt altında kanamalar, burun ve diş eti kanamaları ile ateştir.

ÜCRETSİZ EĞİTİM VE BARINMA HİZMETLERİ

LÖSEV ne kadar insana ulaştı?

LÖSEV bu gün başarışı ülke dışına ve hatta tüm dünyaya yayılmış bir sivil toplum kuruluşudur. Lösemi ve tüm çocukluk çağı kanserlerine, artık yetişkin kanser hastalara da destekler götüren bir kuruluştur.

LÖSEV 2000 yılında kurulan Türkiye’nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi, 2008 yılında açılan ve dünya da başka örneği olmayan Lösemili Çocuklar İlköğretim Okulu, 2010 yılında hizmete giren Lösemili Çocuklar Köyü ve son olarak Türk halkının tuğla tuğla bağışlarla ördüğü LÖSEV Onkoloji Kenti ile binlerce hastaya tamamen ücretsiz sağlık, eğitim ve barınma hizmeti sunmaktadır.

Bugün yüzlerce çalışanı, on binlerce hasta ve onların aileleri, milyonlarca gönüllümüz ile kocaman bir aileyiz.

Ülkemizde yaşayan her kesimden insana ulaşmış, bu gün sayıları 25.000 e yaklaşan hasta ve onların ortalama nüfusu 5 olan aileleriyle yüz binden fazla insanımıza; LÖSEV ile çalışmalara destek olan aktif olarak kayıtlı 4 milyona yaklaşan gönüllüsüyle ve Türkiye’nin her bölgesinden yediden yetmişe bağışçı ve destekçisi ile gururla söyleyebiliriz ki tüm Türkiye’ye ve yurt dışına taşmış bir vakıfız. “LÖSEV bir Türk Halkı kuruluşudur”

LÖSEV’e karşı toplumdaki ilgi nasıl?

Çalışmalarımızı gören, bilen yediden yetmişe her vatandaşımız aktif olarak bu ailenin içine dâhil oluyor. İster gönüllü çalışmalar, ister etkinliklere katılımlar, ister sosyal medyada destekler olsun her adımda yanımızda yer alıyor. Anasınıfı öğrencilerimizin sınıflarında minik harçlıklarını kumbaralarda biriktirmesi, emeklilerimizin maaşlarından arttırıp LÖSEV’ bağış yapmaları bizim en büyük gücümüz, motivasyonumuz. Ülkemizde her gün artan kanser hastasına destekleri sürekli iletebilmek için her kesimden desteğe büyük ihtiyaç duyuyoruz. İş insanlarımızın, sanayicilerimizin de bu noktada katkıları çok kıymetlidir.

“DERGİ SATANLARA İTİBAR ETMEYİN!”

İnsanlar LÖSEV’e nasıl katkıda bulunabilir?

Halkımızın LÖSEV’e yapacakları en büyük katkı önce LÖSEV’i doğru tanımaktır. Bundan sonra ki süreçte LÖSEV’i tanıyan her birey nasıl katkıda bulunacağı hakkında bir yol belirleyecektir. İster gönüllü çalışmalarımız olsun, isterse bağışçı ve destekçi olsun her bireyin katkıları çok kıymetlidir.

Gönüllü olmak isteyen okuyucularımız; http://www.losev.org.tr/v6/sayfa/losev’de-gonulluluk-12 linkinden kolayca gönüllülük işlemlerini yapabilirler.

Bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız için de belirtmek isteriz ki;  LÖSEV asla kapı kapı gezerek bağış toplamaz. LÖSEV’e bağış yapmanın resmi yolları vardır;

Ulusal bankaların bağış ekranlarından  “LÖSEV” diyerek , www.losev.org.tr resmi internet sayfası üzerinden yapabilirsiniz veya LÖSEV Bursa şubemize gelerek ya da 0224 233 33 36 numaralı telefonu arayarak bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başta da söylediğimiz gibi LÖSEV asla kapı kapı gezerek bağış toplamaz.  Evinize, iş yerinize gelip para istemez. LÖSEV’de hiç bir matbu evrak para ile satılmaz, sokakta işyerinize gelerek sizden LÖSEV adına bağış isteyenlere itibar edilmemesini, bu dolandırıcıların 155 Polis İmdat’a ihbar edilmesini rica ediyoruz.

Bursa’da LÖSEV faaliyetleri ne zaman başladı?

Bursa çalışmalarımız henüz şubemiz kurulmadan önce İstanbul Şubemizden sürdürüyorduk. 2011 yılında Bursa’da ki çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. 2011 Kasım ayında Bursa şubemiz hizmet vermeye başladı. Şimdi Çekirge Caddesinde ki binanın 3 katında yer alan şubemizden Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova ve Çanakkale’de tüm çalışmalarımızı yaygın ve etkili şekilde sürdürüyoruz.

“BÖLGEMİZDE 2 BİN KİŞİYE MADDİ VE MANEVİ DESTEK SAĞLIYORUZ”

LÖSEV Bursa’da neler yaptı?

2011’de Bursa’da LÖSEV’e kayıtlı 150 hastaya götürdüğümüz hizmetlerimizi şu anda iki bine yakın hasta ve ailesine ulaştırıyoruz. Bursa ve Balıkesir, Bilecik, Yalova, Çanakkale’de de yaşayan, çocuk, yetişkin hastalarımıza ve onların ailelerine destekler götürüyor, onlar için Bursa’da ya da bölgelerinde organizasyonlar, etkinlikler düzenliyor buna ilaveten toplumsal farkındalık için sunum, seminer, toplantı çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bursa ve bölgede vakfımıza kayıtlı hastalarımız ve ailelerine her türlü maddi ve ayni desteği sunmanın yanı sıra moral ve motivasyonları için eğlence ve gezilerle, birbirinden farklı etkinliklerle onları hayata bağlıyoruz.

Kansere karşı toplumsal farkındalık oluşturmakta en önemli amaçlarımızdan biri. Bu sebeple sağlıklı nesiller için anasınıflarından üniversitelere, sanayi kuruluşlarından kamu kurum ve kuruluşlarına seminerler ve toplantılarla kanserden uzak durmanın ipuçlarını verdiğimiz bilinçlendirme faaliyetleri yürütüyoruz. Basın ile yakın temas halindeyiz. Basında geniş yer alarak halkımıza yakın duruyor, kansere karşı onları bilinçlendirerek korumaya çalışıyoruz.

Gelecek planlarınız neler?

LÖSEV şu anda sadece ülkemizde değil tüm dünyada tanınan saygın bir vakıftır. Kasım ayında Yönetim Kurulu Başkanımız ve kurucumuz Pediatrik Hematolog & Onkolog Dr. Üstün Ezer, Amerika ‘da çok önemli bir ödül aldı. Çocuk Hakları Nobeli de sayılan bu ödül ilk kez ülkemize LÖSEV ile geldi. Kurucu başkanımız sağlık konusunda çocukların kahramanı seçildi. Bu artık LÖSEV in tüm dünyada tanınmış, çalışmalarıyla takdir edilen bir Sivil Toplum Kuruluşu olduğunun en güzel göstergesidir.

Bizler tüm ödül ve takdirlerden aldığımız güç ile 20 yıldır bu çalışmalara gönül veren bir vakıf olarak ülkemizde bu hastalıktan hiçbir çocuk hiçbir yetişkin hastamız kaybedilmesin diye tüm Türkiye’yi karış karış gezip, şubeler açıp, sarıp kucaklamaya devam edeceğiz.

Tüm gönüllü ve destekçilerimize sonsuz sevgilerimizi sunuyor, bizi takipçilerinizle buluşturduğunuz için teşekkür ediyoruz…

Dört milyon kişilik hayat ordusu (1) Dört milyon kişilik hayat ordusu (2) Dört milyon kişilik hayat ordusu (3) Dört milyon kişilik hayat ordusu (4) Dört milyon kişilik hayat ordusu (5)

 benzer haberler

Kadınlar plajı yenilendi  

Kadınlar plajı yenilendi

Kaldırım Ve Yol Kenarları Nefes Alsın Projesi  

Kaldırım Ve Yol Kenarları Nefes Alsın Projesi

Başkan Serintürk, Demirsubaşı mahallesinin ihtiyaçlarını dinledi  

Başkan Serintürk, Demirsubaşı mahallesinin ihtiyaçlarını dinledi