Bu Kategoridesiniz : / / 08 Ocak 2015 Perşembe 20:26

Eksi 15 Drecede 30 Saat Süren Yaşam Mücadelesi

(Cemal Kırgız)  Gemlik’in Haydariye Mahallesi’ndeki kıl çadır ve ahşaptan yapılma baraka kulübede aralarında 3,5 aylık hamile kadının da bulunduğu 4 kişilik aile mahsur kaldı. Hafta sonunda hayvanlarına bakmak için Dikilitaş-Meşelik Mevkiindeki kulübeye çıkan Özkan Yurt (28) 3,5 aylık hamile eşi Ayten Yurt (23) kayınpederi Ahmet Yasa (73) ve 1 yaşındaki oğulları Ahmet Aydoğdu Yurt, yoğun kar yağışı, tipi ve fırtına nedeniyle burada mahsur kaldı.

Önceki sabah saat 09.00 sıralarında genç anne adayı fenalaştı. Bunun üzerine Özkan Yurt, önce 112 acil servisini ardından da Kumla Jandarmasını aradı. Durumun vahameti üzerine AFAD, 112 Acil Servis Ekibi ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) jandarma ve polis ekipleriyle birlikte olay yerine hareket etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Gemlik Belediyesi ekipleri de kurtarma çalışmalarına katıldı. Son yılların en yoğun kar yağışı, soğuk hava ve tipi fırtınası nedeniyle tam bir ölüm kalım savaşı yaşandı. Bursa’dan hareket eden askeri helikopterin yanı sıra Bandırma’dan çağrılan hava ambulansı iki gün boyunca mücadele etmesine rağmen önce hava muhalefetine, ardından da hava muhalefeti ile birlikte inecek bölge olmaması nedeniyle başarılı olamadı.

Gemlik Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi kepçe, vinç ve paletli araçları eski Radar Yolunun yanı sıra Haydariye Mahallesi Dedelik Mevkiindeki iki ana yoldan da aileye ulaşmak için gün boyu yoğun çaba gösterdi. Akşam saatlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi daha büyük bir kepçe aracını olay yerine sevk etti. Kurtarma çalışmalarına tam da bu saatlerde AKUT personeli de katıldı. Jandarma ve Polis ekipleri de kurtarma ekiplerine yardım etmek için seferber oldu. Ancak yoğun kar yağışı kimi bölgede 7 metreye ulaşınca kulübeye gitmek imkânsızlaştı. Büyük kepçe aracının mazotu bitti. Gemlik ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri mazot yetiştirdi. Gemlik Belediyesi, kurtarma ekiplerinin kumanyasını da üstlendi. 27 saat süren kurtarma çalışmaları sırasında paletli araç ve kepçe birer kez arıza yaptı. Çalışmaların 24. Saatinde kulübeye 500 metre kala çalışmalar yine tıkandı. Bunun üzerine AFAD ve UMKE ekipleri sedyelerle ve ilk yardım çantalarıyla yürüyerek kulübeye ulaştılar. Sancıları ve zaman zaman da düşük tehlikesi ile birlikte kanaması olan 23 yaşındaki Ayten Yurt ve ailesine öğlen 12.45 sıralarında ulaşıldı. Bundan sonra yine zorlu hava şartlarında araçların bulunduğu bölgeye yürüyüş başladı. Yaklaşık 2,5 saat süren yürüyüşün ardından ekipler araçların bulunduğu yere geldiler.

Gece boyunca durumu yakından takip eden Kaymakam Cahit Işık, Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Coşkun Çorapçı ve Hastane Başhekimi Şahmeran Çelenkoğlu, aileyi Muammer Ağım Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde karşıladı. Talihsiz kadının düşük tehlikesi geçirebileceği belirtilirken, ilk müdahalenin ardından tedavi altına alındı. Ayten Yurt’un sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi. Özkan Yurt ve Kayınpederi Ahmet Yasa ayakta tedavi edilirken, 1 yaşındaki bebek Ahmet Aydoğdu Yurt’ta tedbir amaçlı tedavi altına alındı. Eksi 15 derecede tam 30 saat süren yaşam mücadelesine hava destekli yardım ise, olumsuz hava koşulları nedeniyle yerine getirilemedi.

Kış-Lastiği-Alırken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler mahsur kalan aile kurtarıldı (1) mahsur kalan aile kurtarıldı (2) mahsur kalan aile kurtarıldı (3) mahsur kalan aile kurtarıldı (4) mahsur kalan aile kurtarıldı (5) mahsur kalan aile kurtarıldı (6) mahsur kalan aile kurtarıldı (7) mahsur kalan aile kurtarıldı (8) mahsur kalan aile kurtarıldı (9) mahsur kalan aile kurtarıldı (10) mahsur kalan aile kurtarıldı (11) mahsur kalan aile kurtarıldı (12) mahsur kalan aile kurtarıldı (13) mahsur kalan aile kurtarıldı (14) mahsur kalan aile kurtarıldı (15) mahsur kalan aile kurtarıldı (16) mahsur kalan aile kurtarıldı (17)

 benzer haberler

Şehit Abdullah Olçok Spor Salonu Hizmete Açıldı  

Şehit Abdullah Olçok Spor Salonu Hizmete Açıldı

Küçük Sanayi Kavşağına Makyaj  

Küçük Sanayi Kavşağına Makyaj

Atık Araç Lastikleri Toplanıyor  

Atık Araç Lastikleri Toplanıyor