Bu Kategoridesiniz : / / 08 Haziran 2018 Cuma 03:14

“Ezberci eğitimden kurtulmalıyız”

Çamlıca 2000 Temel Lisesi Sahibi Nihat Okgil, ezberci eğitimi eleştirerek “her şey not değil, öğrenciler farklı alanlarda başarılı olabilir” dedi.

Mustafa Emre ÖZGEN – GEMLİK

Gemlik’te eğitim alanında pek çok çalışmaları bulunan Fizik Öğretmeni Nihat Okgil, temel liselerin bedelle gelinen fakat karşılık alma oranının daha yüksek yerler olduğunu söyledi. Okgil, iyi okullardaki öğrencilerin sınav yılında temel liselere geçiş yaptığını belirtti.

Türkiye’de eğitimin ezbercilikten kurtulması gerektiğini dile getiren Okgil, müfredatın öğrenciler için ağır olduğuna dikkat çekerek “kitaplar ve videolar yeterli değil, görsel, deney, uygulama yapmadan, coğrafyayı dağda bayırda anlatmadan bu işi çözemezsiniz” şeklinde konuştu.

“Dershanecilik samimi fakat zordu”

Hocam eğitimciliğe nasıl başladınız?

“Balıkesir Üniversitesi’nden mezunum. Fizik öğretmeniyim. Devlette hiç çalışmadım. Üniversite okurken de niyetim özel sektördü. 1997 yılından beri Gemlik’te öğretmenlik yapıyorum. Meydanda 2000 Dershanesi olarak başladık. Manastır’da butik dershanecilik yaptık. Daha özel, daha bağımsız bir yerde bu işi yapalım istiyorduk. Gemlik Meydanı’nındaki o karmaşanın içerisinde, keşmekeşte değil de öğrencilerin daha bağımsız olabileceği,  serbest kalabileceği, çalışma üzerine daha fazla yoğunlaşabileceği bir alan istiyorduk. O yüzden Manastır’ı tercih ettik. Butik dershanecilik yaptık. Masa başı beşer kişilik çalışmaları Gemlik’e getirdik. Üç yıldır temel lise olarak devam ediyoruz.

Dershanecilik nasıldı?

“Dershanecilik zor. Ciddi emek gerektiren bir işti. Mesai çok uzundu. Daha samimiydi. Okul gibi kurallar yoktu. Mesaisi çok ağır. Sabah mezun öğrenciler geliyor. Akşam okuldan çıkan öğrenciler geliyor. Dokuza, ona kadar öğrencilerle birlikteydik. Rekabet de olduğundan böyle bir çalışma sistemi olması gerekiyor. Temel liseye dönüşünce mesaiyi yediye çektik. Ciddi bir emek. Velilere hep, sizin çocuklarınızı sizden daha çok görüyoruz, diyoruz. Öğretmen arkadaşlarımız ise kendi çocuklarını öğrencilerimizden daha az görüyorlar.”

“Öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişim çok önemli”

Şimdi nasıl çalışıyorsunuz?

“Saat dört buçuk beş gibi ofis çalışmalarımız başlıyor. Öğrenciler şu anda deneme sınavındalar. Öğleden sonra bir deneme sınavına daha girecekler. Ofis çalışmalarını bahçede yapıyoruz. Güzel bir ortamımız var. Öğrenciler ile bu şekilde iletişime geçtiğiniz zaman onlar da severek gelmeye başlıyor. Öğretmenler ile iletişimi çok önemli. Öğrenci öğretmen ile o iletişimi alabilince mutlu geliyor. Çok da sıkmak istemiyoruz.”

Okulunuzun özellikleri neler?

“85 öğrencimiz var. Kontenjanımız o kadar. 600 metrekare alandayız. Yedi dersliğimiz laboratuarımız var. Onar kişilik sınıflarda eğitim veriyoruz. Öğrencilerin ne yapabildiklerini anlıyoruz. Uyumak gibi bir seçenekleri yok. Umurbey’de arsamızı aldık. Orada ilkokul, ortaokul ve lise düşünüyoruz.”

“Kitap ve video ile ders öğrenilseydi öğretmene ihtiyaç olmazdı”

Temel liselerin özelliği nedir?

“Temel liseler sınava hazırlık okullarıdır. Gerçekten verim almak istiyorsanız burada olmalısınız. Çalışmak gibi bir niyetiniz yoksa buralara verilen rakamlar gereksiz oluyor. Buralar bedelle gelinen ama karşılığı alınan yerler. Devamsızlık yapılmaması, takibini iyi yapması gerekiyor. Ders, derste öğrenilir. Kitapla, videoyla öğrenmeye çalışırsanız bir yere kadar olur. Eğer öyle olsaydı öğretmene ihtiyaç olmazdı. Videolardan yöntem öğrenirsiniz. Bu tarz şeyleri biz de istiyoruz. Farklı bakış açıları kazanırsınız ama sadece bu yöntemle olmaz.”

“Müfredat öğrenciler için ağır”

Müfredatta ne gibi değişiklikler oldu?

“Geçen sene azaltma yapıldı. Daha fazla olması lazım. Müfredat öğrenciler için çok ağır. Zekâ seviyesi değil, ilgi ile alakalı. Siz gazetecisiniz, buna akıl yormuşsunuz. Bir makinenin çalışmasına ilginiz yoksa bunu öğrenmeye zorluyoruz. Dikte ediyoruz. Temel verilebilir ama bizdeki temel değil. Çocuklar bu kadarını kaldıramaz. Einstein’ın sözündeki gibi, balığı ağaca çıkmasına göre değerlendirirsen kendini aptal zanneder.

Sayısal ve sözel gibi alanlar nasıl uygulanıyor?

“Üniversiteye geçişte uygulanacak YKS’de sözel, sayısal ve eşit ağırlık puanları uygulanacak. Eskisi gibi MF puanları gelmeyecek. İkinci sınavda öğrenciye kitapçık verilecek. Yapabiliyorsan hepsini yap denilecek.

Okul olduktan sonra çalışmalarınızda ne gibi farklılıklar oldu?

“Okul olduğumuz için özel günler ve bayramlarda etkinlikler düzenliyoruz. Dershanede hep ders vardı. Öğretmen arkadaşlarımız sağ olsunlar ufkumuzu açtılar. Hep ders yapardım. Okulculuk öyle değil. Turnuvalar yapılıyor. Öğrenciler spor salonuna gidiyor. Etkinlikler düzenleniyor. Tiyatrolara gidiliyor. Olay tamamen değişiyor. Öğrenci sabah geliyor akşam çıkıyor. Tam gün boyunda derste tutmanızın imkânı yok. Konferans salonumuz var. Film, belgesel izliyoruz. Çocuklar da rahatlıyor.”

“Öğrenci ile paylaşımda bulunmak lazım”

Sizi diğer okullardan ayıran özellikleriniz neler?

“Buraya öğrencinin gelmesinin sebebi öğretmen kadromuzdur. İddialı bir kadromuz var. Öğretmenlerimiz çok iyiler, fedakârlar. Öğretmenlerimiz ile uzun süredir çalışıyoruz. Kadroda yalnızca iyi öğretmen olmak, ders anlatmak, soru çözmek de yeterli değil. Öğrenciye eğilmek, onunla zaman geçirmek ve paylaşımda bulunmak lazım. Bu zorla olacak bir şey değil. Çocuk sevmeyen bir insan öğretmen olamaz.”

Öğretmenin yaklaşımı öğrenciyi nasıl etkiliyor?

“Liseye gelen öğrenci belirli bir noktaya gelmiştir. Aileden bir şeyler almış, toplum ve çevreden etkilenmiştir. Dokuz ve onuncu sınıf öğrencilerimize etki yapabiliyoruz. Konuşmalarına dikkat etmesini, kötü sözler kullanmamasını sağlayabiliyoruz.”

Öğrenciler hangi alanlarda daha başarılı?

“Her çocuğun yeteneği var. Öğrenci not demek değil. Notları düşük ama bakıyorsunuz oyunlarda derece alıyor. Diğeri münazarada kendini ön plana çıkarıyor. Biri enstrüman çalıyor.

Bursa’da iyi okullar var. Ortaokulda iyi puan alanlar oralara gidiyor. Onlar gidince bu Gemlik’in başarısı olmuyor. Bursa Anadolu Lisesi’nden 42 öğrenci tıp kazanıyor, Gemlik’ten bir öğrenci kazanıyor. Buna sevinebilir miyiz? Gemlik’teki başarıyı yükselteceksek öğrencinin dışarı çıkmamasını sağlamak gerekiyor. Öğrenciler Bursa’ya gidiyorlar ama 11 ya da 12. sınıfta özel okula geçiyorlar. Çünkü sınav senesi.”

Geçen yıl bir öğrencimiz ODTÜ mimarlığı kazandı. Bir diğeri ODTÜ Makine Mühendisliği, diğer tıp kazandı. Meslek lisesinden olup da mühendislik kazanan öğrencimiz de var. Asıl başarı bu. Dört gün staja gitmiş. Fizik yok, matematik yok. Torna tefsiye uğraşmış çocuk. Çalıştık. Verdiğimiz yaptı. Mühendisliği kazandı.”

Eğitim sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Her gün deneme sınavı yapıyoruz. Pazartesi ve Cumartesi günleri iki sınav yapıyoruz. Öğretemediğimiz için ezberletiyoruz. Görsel, deney, uygulama yapmadan, coğrafyayı dağda bayırda anlatmadan bu işi çözemezsiniz. Öğrenci deneme sınavları ile sınav sorularının kökünü öğreniyor. Öğrenci yazarak öğrenecek. Dersi derste, kara tahta ile öğrenecek.”

_Ezberci eğitimden kurtulmalıyız_ (1) _Ezberci eğitimden kurtulmalıyız_ (3) _Ezberci eğitimden kurtulmalıyız_ (4)

 benzer haberler

Yıldız: Marmarabirlik Üreticinin Hayallerini Yıkmıştır  

Yıldız: Marmarabirlik Üreticinin Hayallerini Yıkmıştır

Kurşunlu’da kaçak yapı operasyonu  

Kurşunlu’da kaçak yapı operasyonu

Polisten Uyuşturucuya Şafak Baskını  

Polisten Uyuşturucuya Şafak Baskını