Bu Kategoridesiniz : / / 19 Temmuz 2015 Pazar 06:47

Gemlik Gübre’de Facia

Gemlik Gübre Sanayi A.Ş. Tesislerinde meydana gelen faciada bir işçi feci şekilde yaşamını yitirirken, bir işçi de ağır yaralandı. Gemlik Gübre Sanayi A.Ş. Fabrikasında sabaha karşı 01.50’de meydana gelen feci olayda, Amonyum Nitrat Sirkülasyon Hattında meydana gelen tıkanma, basınçla birlikte büyük bir patlamaya neden oldu. Patlama Gemsaz Bölgesinde bazı ev ve iş yerlerinin camlarının kırılmasına neden olurken, Gemlik, Kumla, Kurşunlu, Karacaali ve Narlı’da da deprem etkisi yarattı. Bir süredir işçiler tarafından şikayet konusu olduğu öne sürülen Piril Kule denilen Gübre Üretim Merkezinde meydana gelen faciada 12.00-08.00 vardiyasında çalışan Gübre üretim işçilerinden 28 yaşındaki Mustafa Karakol ağır yaralandı. Ambulansla önce Gemlik Muammer Ağım Devlet Hastanesine kaldırılan Karakol, daha sonra Bursa Şevket Yılmaz Hastanesine sevk edildi.

Kaza sonrasında Gemlik Gübre Sanayi A.Ş. Fabrikasına çok sayıda İtfaiye, Ambulans ve İş Makineleri sevk edildi. Gübre Üretiminin merkezi olan Piril Kule de ağır hasar meydana geldi. Olay yerine AFAD ve AKUT ekipleri de sevk edildi. Ağır yaralı işçi Mustafa Karakol’un Hastaneye kaldırılmasının ardından mesai arkadaşı Uğur Çavdar(32) aranmaya başlandı. Uğur’un babası Ekrem Çavdar ve aile bireyleri de Hastaneye akın etti. Aynı fabrikadan emekli olan Baba Ekrem Çavdar, arama ekiplerine katıldı. Endişeli bekleyiş, 3 saat süren arama sonunda kâbusa döndü. Bir özel şirkete ait vinç’in katılımıyla devam eden Hasarlı kuledeki aramalar saat 06.00 sıralarında Uğur Çavdar’ın cesedine ulaşılmasıyla fabrikada yasa dönüştü.

Aile bireyleri sinir krizleri geçirirken, mesai arkadaşları da gözyaşlarını tutamadılar. Olayla ilgili çok yönlü soruşturma sürerken, “Önce İş Güvenliği” yazılı tabela, pankart ve afişlerinin her köşe başına konulduğu fabrika da göz göre göre yaşanan facianın sorumlularının bulunması istendi. Fabrikada çalışan bazı işçiler, söz konusu Gübre Üretim Merkezinin yer aldığı kulede zaman zaman basınca dayalı sıkıntılar yaşandığını ancak bir türlü önlem alınmadığını öne sürdüler.

DSC_1252 DSC_1263 DSC_1271 DSC_1273 DSC_1275 DSC_1277 DSC_1281 GEMLİK+GÜ.. GEMLİK+GÜ..2 GEMLİK+GÜ..3 mustafa karnakol siteye uğur çavdar uğur çavdar

 benzer haberler

Sertaslan’dan zeytin ve zeytinyağı müzesi sözü  

Sertaslan’dan zeytin ve zeytinyağı müzesi sözü

Küçük Sanayi’de Bıyıklı Çoşkusu  

Küçük Sanayi’de Bıyıklı Çoşkusu

Eğitimde Çağ Atlıyoruz  

Eğitimde Çağ Atlıyoruz