Bu Kategoridesiniz : 13 Mart 2018 Salı 13:51

Gemlik için güzel haber: bankalarla uzlaşıldı, KHK’daki hata düzeliyor!

Olay Gazetesi Yazarı Sayın Ahmet Emin Yılmaz, 2 Mart tarihinde Gemlik’in merakla beklediği sorulara, yanıt niteliğindeki söyleşilerinden yola çıkarak, güzel bir yazı yazdı.

Bu yazıyı okumayanlar için sizlerle paylaşmak istedim…

Zemini nedeniyle deprem riski olan Gemlik’i kurtarma projesi 2011 yılından beri gündemde. Bu nedenle hazırlanan Yeni Gemlik projesini de başından beri AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın yakından takip ediyor.

Hatta…

Kanun Hükmünde Kararname sonrası Gemlik kamuoyundaki tedirginliği önlemek için Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’la birlikte çalışıyor.

Bu süreçte…

Gemlik’i ilgilendiren ve halkı rahatlatacak iki önemli gelişme olduğunu da Aydın’dan öğrendik.

Bir…

“KHK’da yer alan ‘nakil’ kelimesi ilçeyi tedirgin etti, spekülasyonlar üretildi. Grup Başkanvekilimiz Mustafa Elitaş’la, torba yasaya bir madde ekleyip nakil kelimesini çıkarmak üzere anlaştık.”

Şunu açıkladı:

“Fakat Orman ve Su İşleri Bakanlığımız sorunu torba yasada çözmek yerine kendilerinin hazırladığı yasada çözmek istedi. Bu yasa 15-20 gün içinde Meclis’e gelir. Böylece KHK’daki hata kanunla düzelecek.”

İki…

“Gemlik’in taşınacağı spekülasyonları üzerine bankalar ilçede konut kredilerini kesince ilçenin ticari hayatı etkilendi.”

Şunun altını çizdi:

“Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu banka kredileri konusunu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e iletti. O da Bankalar Birliği’ni harekete geçirdi.”

Önemli gelişme şu:

“Gemlik’te şubesi olan tüm bankaların üst düzey yetkilileri, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, Bankalar Birliği Gayrimenkul Değerleme Hizmetleri Çalışma Grubu temsilcileri İstanbul’da Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’la önemli bir toplantı yaptılar.”

Toplantıda…

Başkan Yılmaz’ın spekülasyonlarla ilgili banka yöneticilerini bilgilendirdiğini ifade eden AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın uzlaşılan noktalarla ilgili şu bilgiyi verdi:

“KHK’daki hatalı ifade nedeniyle oluşan algının aksine başka kentlerdeki kentsel dönüşümden farklı bir durum olmadığı, deprem riski taşıyan yapıların mümkün olduğunca yerinde dönüşeceği, değilse KHK’da ilan edilen bölgede yapılacak konutlarla sorunun çözüleceğinde uzlaşıldı.”

Günlük yaşamın sürdüğü Gemlik için alınan karar şu:

“Bankalar kredi talebi gelince belediyeye başvurup kentsel dönüşümün yerinde mi olacağı, yeni bölgeden konut mu verileceğini soracaklar ve alacakları yazıya göre kredi verebilecekler.”

   Sayın Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısı bu: “Yerinde dönüşüm evet. Bankalar Kredi sorunu, o da çözüldü. KHK’daki kelime hatası, o da düzeliyor!”

   Ne kaldı geriye?

   Yerinde dönüşümü savunan ama yerinde dönüşümde 3-4 katlı yapılaşmayı değil de, 10-12 katlı yapılaşmayı isteyip, bunu dile getiremeyip, perde arkasından Gemlik’i kaosa sokanlar…

   Onlara da pirim verilmedi zaten…

   Gemlik’te spekülasyonlara ve manipülasyonlara karşı üst seviyeye çekilen gerilimli hayat normale dönmüş oldu…

   İsmail Aydın ve Refik Yılmaz’a teşekkürler!…

COĞRAFİ İŞARETLERDE GEMLİK ZEYTİNİ…

   Bu yazı da, Olay Gazetesi Yazarı Sayın Ahmet Emin Yılmaz’dan:

   Bu sütunlarda dün, Türk Patent Enstitüsü’nün coğrafi işaret olarak tescil ettiği 321 yöresel ürün arasında Bursa’dan tespit ettiklerimizi yazmıştık.

Listede…

05.03.2003’te tescil edilen Gemlik zeytinini atladığımızı, Mahmut Solaksubaşı’nın uyarısıyla fark ettik. Gemlik Ticaret Borsası Başkanı olduğu dönemde Gemlik zeytini tescil ettirdiğini kaydeden Solaksubaşı, bunun bazı sıkıntılar nedeniyle 2014’te uygulamaya geçirilebildiğini söyledi.

   Yazı bu…

   Zeytinin Başkenti Gemlik diyoruz…

   Sahip çıkma ve tanıtma konusundaki eksiklikleri halen gideremiyoruz…

   Allah’tan konuya hâkim, hassas ve duyarlı Mahmut Solaksubaşı gibi tecrübelerimiz var…

   Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası seçimleri tamamlansın, bu konuda gelecek ile ilgili neler yapılacak, onları da köşemize alırız. Daha çok fuar, daha çok tanıtım, daha sağlıklı ürün elde etme ve kurumlar arası uyumun devam etmesi dileğimle…

SOSYOLOJİK TEBESSÜM!…

   Dünya da sadece bir çift kalan orangutan maymununun erkeği ölmüş.

   Neslin devamı için, ne yapalım, soyunu nasıl sürdürelim diye düşünmüşler.

   Kuruldaki bir Türk bilim adamı, bir teklif yapmış:

   “Bizim memlekette bir İsmet Ağabey var. Aynı orangutana benzer. Ona rica edebiliriz. Ayrıca bu ilişkiyi kabul ederse, ona 100-200 dolar gibi ödül de veririz.”

   Sonuçta Türkiye’ye gelinip, İsmet Ağabeye gidilmiş. İsmet Ağabey teklifi dinlemiş:

   “Olur, ama üç şartım var demiş.

   “Nedir?” diye sormuşlar.

   İsmet Ağabey yanıtlamış:

   “ Bir, öpüşmem. İki, yavru erkek olursa, rahmetli babamın ismini koyarsınız. Üç, 100 dolar çok, ben en fazla 50 dolar veririm!”…

TEMEL’İN KADIN VERSİYONU!…

   Yıllardır genelevde çalışan hayat dolu Karadenizli kadının intihar etmesine kimse anlam verememiş, taa ki bıraktığı mektubu okuyana dek.

   İntihar mektubunda şunlar yazıyormuş:

   “Yirmi yıldır bu genelevde çalışıyorum. İnsanlara hizmet aşkıyla, her türlü zorluğa, her yokluğa, her acıya katlandım. Ama yıllardır omuz omuza çalıştığım bazı arkadaşlarımın, bu işi para karşılığında yaptıklarını öğrenince, bu utanca dayanamadım!”

   BİR ŞİİR…

   Kısa bir öyküdür hayat

   Uğruna upuzun acılar çektiğimiz

   Kısa bir türküdür

   Bir kez daha söylemek için delirdiğimiz

                                 YILMAZ ODABAŞI

BİR SÖZ…

   Hayat bana vernilmiş boş bir film şeridi gibidir.

   Her karesini mükemmeli yakalayarak doldur

                                                   ARA GÜLER

yazar cemal

 benzer haberler

Şıfre sarhoşuyuz!…  

Şıfre sarhoşuyuz!…

Seçim halleri, Provakasyon söylemlerine dikkat  

Seçim halleri, Provakasyon söylemlerine dikkat

Ani Ayrılık  

Ani Ayrılık