png kavlak, tepe, solaksubaşı
ergenler üst reklam

Gemlik’e bakınca, Türkiye’yi görürsün şaşırma!…

05 Ağu 2014 Sal 1:18
Bu haber 6.282 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
Davetiye-Dunyasi-Reklam-Popup_4342-1

İstanbul’un, dolayısıyla Avrupa’nın ve dünyanın Anadolu’ya açılan kapısı, aynı şekilde Anadolu’nun da dünyaya açılan körfezidir Gemlik.

Bu coğrafi konumu bir Türkiye mozaiği nüfusunun oluşmasına, bu demografik durumda sosyal ve siyasal hayatın bu temele uygun yapılanmasına neden olmuştur.

Çeyrek asırdan fazla bir zaman önce Gemlik yalnızca zeytini ile anılırken şimdi sanayisi, limanları ve serbest bölgesiyle öne çıkan bir kent haline gelmiştir. Gemlik bu özellikleriyle bir minyatürktür.

İşte 30 Mart Yerel Seçimleri’ne bu sosyo-politik yapıyla girdik ve Türkiye’nin genel yapısına uygun bir sonuçla “Hizmete Devam” dedik.

Elbette bu sonuçta bir Türkiye ve Dünya gerçeği olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan faktörünün yanında, yerelde de Ak Parti misyonuna uygun tavır, davranış ve gayretleriyle (İlçe Başkanımızın anti-popülistliği hariç) Yılmazlar dönemi kayda değer bir başarı örneği sergilemiştir.

Alınan netice aslında yıllardır uygulanan politikaların tescili ve teyididir. Bunu pekala muhalifler de bildikleri halde, varlık sebeplerinin ortadan kalkmaması  adına görmezden gelerek  “Beyaz ama biraz kirli beyaz” diyerek muhalefete devam edeceklerdir. Biz de siyasi etik anlayışımız gereği bu tavrı demokratik saygıyla karşılamaya devam edeceğiz.

Bu genel değerlendirmeden sonra özele yani Gemlik’e dönelim.

Artık balayı bitti, bayram geçti. Vatandaş seçim öncesi tempoyu bekliyor. Alınmayan çöpü, onarılmayan çukuru önce başkanın görmesini istiyor. Dilekçesini 10 gün sonra aynı sümenin altında işlemsiz görmek,  taleplerinin ilgiliye havale edilme sürecinde iç hatlarda kaybolmasını istemiyor.

Belediye hizmeti, yaşantıyı kolaylaştırma adına vatandaşın finanse ettiği  bir kuruluştur. Yani klasik devlet hizmetinden farklı algılanmalıdır.

Aslında Sayın Başbakanımızın dediği gibi; “Millet için dertli olana, bu hizmet haz verir. Balık bilmezse, halık bilir der” harcadığı emek ve yorgunluk ona yük olmaz. Sayın Başkanımızın yanında ne kadar dertli var bilemem. Eğer yoksa kendisi klonlanarak mı ya da mitoz bölünmeyle mi olur, bu boşluğu doldurmalıdır.

Seçim beyannamesindeki ana projelerin, bürokratik engeller aşıldıkça yerine getirileceğine şahsen ben inanıyorum. Ancak bunların dışında seçimden önce doludizgin devam eden ve beş duyumuzun daha da rahatlamasına neden olan rekreasyonel faaliyetlere devam edilmeli.

Hazır kalemi elime almışken, iki önerimi yazılı olarak yineleyeceğim.

1) Kordonun üçüncü kolu ele alınmalı

Artan  nüfusuna mevcut kordonlar yetmez hale geldi. Yani üniversite önüne sıra çoktan geldi. O kıyıda büyük bir bölüm basit dolgu ile oluşmuş, tapu dışı alandır. Velev ki kıyılar kamuya aittir. Üniversite kendi sınırına çit çeksin. Kordonda karbon fabrikası denilen yere kadar uzatılsın,  belki de marina alanı bile oluşur. Diğer yandan burnumuzun dibine liman yapmayı düşünenler varsa hayallerinden vazgeçerler.

2) Üniversite kapısı anayola alınmalı

Boğaziçi Üniversitesi kampüsü gibi güzel bir mekanın adresi sorulur gibi bir durum var. Eski Gemlik–Bursa yolunun şimdiki anayola birleştiği yer tabii olarak uygundu. Kazılarak o yapı bozuldu. Bozanlar tekrar eski haline getirebilir. Ana yola konulacak bir tak veya yaya üst geçidi üzerine kampüs (yerleşke değil) yazılarak yerin cazibesine uygun bir tablo oluşur.

Bu millete hizmet için dertleri zevk edinenlere kolay gelsin.

hasan ince 2

kültür siteye

Benzer Haberler

Büyük Önder Atatürk’e bir sohbette; “Paşam, dünyada en zor şey nedir?” diye sormuşlar....

Yorum 
0

24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi var. 39 gün kaldı. Milletvekilliği...

Yorum 
0

Halkımın da görmesini istediğim şeyleri yazılarımla paylaşırım. Yozgat Yerköy’de jandarma...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:
CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

gemlik-belediyesi-refik-yilmaz-site bütünler siteye

Gemlik Belediyesinden Batum&...

Gemlik Belediyesinin Ramazan yardımları Gemlik’in yanı sıra […]

99 Yıllık Gurur

(CEMAL KIRGIZ) İstanbul’dan yola çıkan Büyük Önder […]

İbn-İ Sina Aile Sağlık Merke...

(CEMAL KIRGIZ) Gemlik Belediyesi tarafından yaptırılan Cumhuriyet […]

Esnaf Odasından Huzura Drone...

(CEMAL KIRGIZ) Gemlik Esnaf ve Sanatkârlar Odası […]

POPÜLER HABERLER

Küçükkumla’da bıçaklı Cinayet...

Küçükkumla mahallesinde meydana gelen olayda bir kadın […]

Balıkpazarında Cinayet

Gemlik’te Balıkpazarında meydana gelen olayda bir kişi […]

Ağırbaş ve Evrensel ailesinin mutlu...

Ağırbaş ailesinden Ahmet Ağırbaş’ın kızkardeşi, Ayfer Ağırbaş’ın...

Serbest bölgede feci kaza 2 ölü, 3 ...

Gemlik Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü önünde Gümrük […]

Umurbey yolunda can pazarı; 1 ölü, ...

Umurbey Gemlik yolunda, Umurbey’den aşağıya inen 16 […]

Gemlik’te Motosiklet Kazası 2 Yaral...

Gemlik’te akşam saatlerinde meydana gelen kazada, 2 […]