Bu Kategoridesiniz : / / 11 Mayıs 2018 Cuma 03:06

“Gemlikspor en az 3. Ligde olmalı”

Bursa’da spor tarihine damgasını vurmuş Sümerspor’un Gemlikspor’a dönüştüğü dönemde yer alan Mikro Mustafa lakaplı Mustada Margılıç, spora siyaset karışmamalı dedi.

Mustafa Emre ÖZGEN / Gemlik Haber Gazetesi

Gemlik, İnegöl ile Kasımpaşa’da futbol oynamış olan Mustafa Margılıç, İnegöl Doğanspor’a transfer olduğu dönemde aldığı ücret ile gündem olmuş. Ardından İstanbul’da top koşturan Mikro Mustafa, Gemlik’e dönerek esnaflık yapmaya devam etse de 41 yaşına kadar futbol oynamaya devam etmiş.

Gemlik’te her dönem farklı belediye başkanlarının spora destek olduğunu belirten Margılıç, Gemlikspor’a hizmet ettiklerini, partizanlık yapmadıklarını söyledi. Gemlikspor’un en az 3. Ligde mücadele etmesi gerektiğini dile getiren Mikro Mustafa, spor ve siyasetin ayrılması gerektiğine dikkat çekti.

ELLİ BEŞ YILLIK ESNAF

Mikro Mustafa, Mustafa Margılıç kimdir, ne yapar?

Elli beş yıldır esnafım. Kırk altı yıldır dükkan çalıştırıyorum. Esnaf Odası’nda, derneklerde yer aldım ve siyasi faaliyetlerde bulundum. Gemlik’te çok insan tanırım. İyi dostlara sahibim.

1974 senesinin 24 Nisan günü dükkan açtım. 1969 yılının sonunda askerden geldikten sonra hemen dükkanı açamadım. İmkanlar kısıtlıydı. Babam Sunipek’ten emekliydi ve o dönemin en iyi topçularındandı. Ben de Sunipek’te montajcı olarak çalıştım.

GECE İKİ BUÇUKTA TRANSFER İÇİN GELDİLER

Futbolla ilgilenmeye ne zaman başladınız?

11 yaşımdan beri oynuyorum. 1971 yılında İnegöl Doğanspor’a transfer oldum. Askere kadar Gemlik’te Güvenspor’da oynadım. İzmir Denizgücü’nden tezkere aldım. Denizgücü önemli şampiyonlukları olan bir takımdı. Buraya geldikten sonra montajda çalışırken İnegöl’e transfer gerçekleşti. Doğanspor’dan Kasımpaşa’ya gittim. Profesyonel olarak oynuyordum. Bursa’nın bir çok kulübü beni istiyordu.

Transfer döneminde gece saat iki buçukta İnegöl’den geldiler. Babam korktu o saatte gelince. Bekçibaşı Ahmet Gülcü’yü bulmuşlar, evime geldiler. Gazinoda oturduk, ne kadar istiyorsun dediler. Sekiz bin beş yüz lira dedim. Bütün basın yerinden oynadı, amatör topçuya o para verilir mi diye.

O dönem amatörlere ne kadar veriliyordu?

Beş yüz lira, bin lira, iki bin beş yüz lira veriliyordu. Beş bin liranın üzerinde yoktu. İnegöl’e gittim, imzayı aldım. Beni isteyenler de sabah geleceklerdi. Öğrenince hepsi şok oldular.

Esnaflığa nasıl başladınız?

1974’te İstanbul’dan döndükten sonra dükkan açtım. İlk dükkanım yeni çarşıdaydı. Yıkılıp yerine AVM yapıldı. Sonra İnci Pastanesi’nin olduğu yerde dört dükkan vardı, ben en baştaydım. 80 ihtilalinden sonra da bu dükkana geldim. 38 yıldır bu dükkandayım.

Hep ayakkabı tamiri üzerine mi çalıştınız?

Ayakkabı da satıyordum. Çevre geniş olunca çok veresiye oldu. Mecburen satmayı bıraktık. Tamamen tamirciliğe döndük.

SÜMERSPOR’UN İMKANLARI DAHA FAZLAYDI

Gemlik’te spor hayatı nasıldı?

Gemlik’te amatör takımlar vardı. Onlar arasında turnuva düzenlerdik. İki tane sinema vardı başka eğlence yoktu. Mecburen spor yapacaktı insanlar. Futbol oynadılar.

Güvenspor ilçemizin en eski takımıydı. Sonradan Sunipek Fabrikası Sümer Spor’u kurdu. Gemlik’te iki takım vardı. Sümerspor fabrika takımıydı. Biz parasız oynardık, sahamız yoktu. Maçlarımızı Orhangazi stadında oynuyorduk. Sümerspor’un imkanları daha iyiydi. Yetmişli yılların ortalarında BORUSAN Güvenspor’u sahiplendi. Bütün imkanlarını o sağlıyordu. Müdür Özcan Bey vardı. İşten çıkarılan biri tarafından vuruldu. O hayatını kaybedince destekler azaldı.

Sümerspor Gemlikspor’a nasıl dönüştü?

1983 senesinde Seyhan Aydın başkanlığında Sümerspor’un adını Gemlikspor olarak değiştirdik. Gemlik’in temsil edilmesi için adı değiştirdik.

“FENERBAHÇE, BEŞİKTAŞ SÜMERSPOR İLE OYNARDI”

Nasıl oluyor da Sümerspor bu gün hâlâ konuşulabiliyor?

Sümerspor Bursa’nın en iyi takımıydı. Bursa’ya maça gelen Fenerbahçe, Beşiktaş gibi takımlar Gemlik’te Tibel Hotel’de kalır, Sümerpor ile hazırlık maçı yaparlardı.

Sizin en beğendiğiniz futbolcular kimlerdi?

Ben Denizgücü’nde orta sahada oynardım. En çok beğendiğim oyunculardan birisi Altınordu’lu Sümer Atasoy’du. Sümer abi Bursaspor’da da oynadı. Atasoy fırınının sahipleridir. İyi topçu dersen Coşkun Çetintaş vardı. Sol kanat oyuncusuydu. Kornerden kimseye değmeden topu ağlara yollardı. Ben teknik adamı severim lapacıyı sevmem.

Spora en çok yardımı ise Haydar Yiğit yaptı. Ben de o kadar ilgilendim ama ufak çocukları onun gibi toplayıp bir araya getiremem. Haydar olmasa Gemlik’te futbolcu yetişmez.

“GENÇLİĞİMİZİN GEMLİK’İ YOK”

Gençliğinizdeki Gemlik ile bu günün Gemlik’ini nasıl karşılaştırıyorsunuz?

O dönem’deki bolluk yok. Deniz ürünlerinden tutun da yiyeceği hem hesaplı hem kaliteli alabiliyorduk. Gemlik ufaktı, Dokuz, on bin kişi vardı. Sanayi ilerledikçe Gemlik büyüdü. Büyümesi de lazım. Gençlere iş sahaları lazım. Bu soruyu otuz yıl sonra sorsan insanlar da bu günleri söyler.

Bizim gençliğimizde ne sahil vardı yol vardı. İskeleye gidip gelirdik. Sonradan sahil doldu. Orhangazi Caddesi’nin girişinde mezarlık vardı. Sigortanın olduğu yer top sahasıydı. Dere öyle bir akardı ki. Kaçan topu sandallarla denizden alırdık. Dere akmıyor şimdi. Gemlik bana göre o zaman güzeldi.

“SPOR VE SİYASET AYRILMALI”

Gemlikspor’un bu günkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gemlikspor’da siyaset kenara bırakılmalı. Gemlik en az üçüncü ligde yer almalı. Siyaset işin içine girince her şey değişiyor. ANAVATAN döneminde kulübe yardım ediliyordu. SHP zamanında da yardım ediliyordu. Biz Gemlikspor’a hizmet ediyorduk. Partizanlık yoktu.

Son olarak, Mikro lakabı nasıl ortaya çıktı?

60’lı yıllarda Fenerbahçe’de Mikro Mustafa vardı. Benim de boyumun kısa olması ve çabuk olmam  nedeniyle bana da Mikro Mustafa dediler. Rahmetli Coşkun Çetintaş bu ismi bana taktı. Gemlik’te ya da Bursa’da Mustafa Margılıç desen kimse tanımaz ama Mikro Mustafa desen herkes tanır.

mikro (1) mikro (2) mikro (3) mikro (4) mikro (5)

 benzer haberler

Meslek odalarından Karagöl seferberliği  

Meslek odalarından Karagöl seferberliği

Mehmet Yatağan Gemlik Basketbol’da  

Mehmet Yatağan Gemlik Basketbol’da

Kedi evleri Gemlik Belediyesi’nden  

Kedi evleri Gemlik Belediyesi’nden