Bu Kategoridesiniz : 10 Haziran 2014 Salı 12:24

Gemlik’te mesleğin saygınlığı

Her mesleğin, her emeğin bir onuru, sevgisi, bir gururu olur. Hepimiz öyle biliriz. Dünya genelinde olduğu gibi bu ülkemizde de böyledir. Ama ne yazık ki Gemlik bu alanda da talihsizliğini yaşıyor. Aslında turizm kenti olma yolunda öne çıkması gereken şirin diye adlandırsak da; gerçekte metropol ilçemiz, bugün bir çok alanda birilerinin yozlaştırdığı şekilde debelenip duruyor yerinde. Mesela bu olguya kendi mesleğimizle bir göz atalım. Geçtiğimiz aylarda gazetemiz ofisini bir meslektaşımız ziyaret edip. 2-3 saat kadar misafirimiz oldu. Taaa 2000 km öteden di  bu değerli meslektaşımız. Kendisi Ardahan vilayetimizin gazeteciler cemiyeti başkanı ve Ardahan’da yaptığı yayınlarla ülke gündeminde sık sık ismini duyduğumuz çok ödüllü bir yazar. İsmi Fakir Yılmaz. 18 bin nüfuslu bir vilayette yayınlanan 18 gazeteden birinin sahibi ve genel yayın yönetmeni. Dikkatinizi çekiyorum Nüfus 18 bin, gazete sayısı 18.

Ardahan ülkemizin Kuzey Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Devletimizin en sınır vilayeti. 8 ay kar görürsünüz ikliminde. Her şeyden mahrum adeta. İklim soğuk, yollar bozuk, her taraf kâr. İnsanları çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Ama güzel ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi halk okuyor. 18 bin nüfus 18 yerel gazete. Yanı başımızda 50 bin nüfuslu Orhangazi’de bile 8 yerel gazetenin yayın yaptığını belki bilen vardır ama bilmeyenin daha çok olduğunu düşünüyorum.

Dünden bugüne, şirin ilçemizin metropolleşmesi aşamasında tekelleştirilmeye yüz tutmuş,  onun eseri gazeteciliğin diktatörce ve çıkar amaçlı yönlendirildiği güzel ilçemizde çok seslilik adına görev düşüyor hepimize. Gelin şirin ilçemiz Gemlik’te okur sayısını çoğaltalım. Bunun ilk aşaması yerel gazetecilikte başlar. Dün çıkar amaçlı, şantajcı yayınların gerçek yüzünü nasıl gördüyse Gemlik, yarın okur oranıyla, çok sesliliğiyle anılsın. Yok olduğunu kendiliğinden hissedip, kendi hariç diğer her gazeteciyi taşlamaya başlayan zavallılara inat, dün ki kabuğunu beğenmeyenin, bugün gazeteci geçindiği Gemlik’te bu alanda teşebbüs göstermeye çalışan herkese tecrübe ve birikimlerimizi sunmak üzere her ilgi duyana kapımızı sonuna kadar açmaya hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Çok sesliğin olduğu yerlerde mesleğin başarılı ve yeteneklileri öne çıkar. Bu alanda gerek aile mesleğimizin tecrübesi gerekse Fakir Yılmaz gibi değerli üstadlarımızın yön verici sohbetlerinden aldığımız bilinçli tecrübelerin Gemlik’e yararlı olacağı kanaatindeyim. Gelin birlikte sorgulayalım, Gemlik’in geleceğini, Gemlik’in basınını… Dün ki yozlaşmış kalıtsal çıkarcı gözü ile değil… Gerçekçi, objektif ve dip diri…

Alçak ve haince herkesi karalayarak, kendi hariç kimseyi gazeteci göremeyen ağma gözlülere gösterdik sanıyorum Gemlik’te objektif haberciliği.

Beşinci yılımızda çok şükür ki Gemlik gördü gazetelerin sadece emellere ve şahsa ait olmadığını; Gururluyuz…

Teşekkürler Gemlik, teşekkürler gerçek okurlar.

serhat logo

 benzer haberler

İşte  İsmet İnönü…   

İşte  İsmet İnönü… 

İsmet Paşa.. Vatan sana minnettardır…  

İsmet Paşa.. Vatan sana minnettardır…

Bu hafta konuşulmayanlardan  

Bu hafta konuşulmayanlardan