Bu Kategoridesiniz : 08 Mayıs 2017 Pazartesi 20:26

Gemlikte’bir değer Eşref Dinçer

      Bu yazıyı yazmamda bana katkı sağlayan Değerli hocam Zeynep DİNÇER KARA ve ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Rumi 1305 Miladi 1890’lı yıllarda Küçük Kumla’da doğan Av. Eşref Dinçer,  1933-1938 ve 1940-1941 yılları arasında  iki dönem belediye başkanlığı yapmış,  Gemlik’in eski tanınmış simalarından biridir. Gemlik’te iz bırakan rahmetli Eşref Dinçer’in torununun çocuğu ile aynı okulda görev yapmış olmamdan ilham alarak sizleri bu satırları yazmaktayım.

Araştırmalarım sonucunda Gemlik’e ve ülkemize katkılar sağlamış değerli bir dava insanının Gemlik basınında pekte işlenmemiş olması beni hem şaşırttı hem de ilk kez bana yazmak nasip olması şahsımı gururlandırdı.

Hukuk Fakültesi mezunu olan Av. Eşref Dinçer Gemlik’te çeşitli ticari faaliyetlerde de bulunmuştur. Buz üretimi ve ipekböcekçiliği ticareti bu faaliyetlerinden birkaçıdır.

Gemlik merkezde bulunan mahalle ve parklardan birine kendisinin ismi verilmiş olup, Gemlik’te bulunan Eşref bey Suyu da kendi ismini taşımaktadır.

Gemlik’te iz bırakan bir şahsiyetin yakın akrabası Zeynep Kara  ile tanışmak benim için bir şanstı, kendisinden edindiğim bilgiler ışığında bu köşe yazımı derlemiş bulunmaktayım.

Eşref Dinçer’e ait birkaç fotoğraf ve Atatürk’ün kız kardeşi Makbule hanım tarafından kendisine hediye gönderilmiş, antika değerindeki kahve fincanları da yazımın görsellerinde yer almaktadır.

Rahmetli başkan Av. Eşref Dinçer’i rahmet ve hürmetle anıyor, yakınlarına saygı ve selamlarımı gönderiyorum.

Sağlıcakla Kalınız…

IMG-20170423-WA0021 IMG-20170423-WA0023melek güleç

 benzer haberler

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler  

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler

Darbenin bilinmeyen tarafları!…  

Darbenin bilinmeyen tarafları!…

Bu iş buraya kadar!..  

Bu iş buraya kadar!..