Bu Kategoridesiniz : 09 Ocak 2017 Pazartesi 00:48

Gemport ve mahkeme süreci

Gemlik Belediyesinin 30 yıllık malvarlıkları arasında olan Gemport hisseleri 103 milyon liraya büyük ortak Yıldırım Holding’e meclis kararıyla satıldı. 30 yıllık geçmişiyle özel sektör haricinde ne Gemlik’e ne de Gemlik Belediyesine her hangi ekonomik katkı sağlamayı bırakın tek kuruşluk hizmet alamadı Gemlik halkı burdan.

Sadece işletmecilerinin, hatta baronların cebini doldurmaya devam etti, ediyor. Nurettin Avcı’nın başkanlığı döneminde hisse arttırımı yapılmasına rağmen Gemlik Belediyesine hiçbir artı ekonomik değer sağlamayan Gemport hisseleri bana göre nihayet satıldı. Muhalafet deki meclis üyelerinin red oylarına karşılık çoğunluk oyuyla satılan hisseden elde edilen 103 milyonluk gelirin az olduğu iddia edildi. Konuyla ilgili bölgesel basının da dikkat çekmesi için Bursa’da basın toplantısı düzenlendi. Ne denildi; en az 30 milyon lira ucuza satıldı. Bu iddia ile ilgili CHP ve MHP mahkemeye başvurdu. Sonucunu hep birlikte göreceğiz. Belki satış iptal  olup, daha yüksek değer tesbiti yapılabilinir. O zaman Gemlik Belediyesinin kasasına daha çok para girer. Kimse bu itirazdan rahatsız değil. Olsun sonuçta kazanan yine Gemlik olur. Mahkeme sonucunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Refik Yılmaz dönemindeki satışlarla ilgili malvarlıklarının satışı özellikle muhalefet tarafından çok eleştirildi. Ekonomik değerinden ucuza satıldığı iddia edilirken, Gemlik Belediyesinin yaptığı yatırımlarla kalıcı hizmetler sunulmaya çalışıldığını gözlemlemek lazım diye düşünüyorum. Serbest bölgedeki belediye ait arsaların satışından elde edilen 20 milyonluk gelir ile Gemlik düzgün bir pazar yerine kavuşmuş oldu. Belediyeler, ilk önce hizmet yapmakla yükümlüdür. Ticarethane gibi çalışmamaları gerekir. Gemlik halkına hiçbir gelir kazandırmayan arsaların satılması bence isabet olmuştur. Değer az yada düşüktür. Bununla ilgili zaten mahkemeler gerekli kararları veriyorlar. Daha yüksek fiyata satılırsa daha fazla parayla daha çok yatırım yapılır.

Belediyenin Gemport hisselerinin satışında bence halk ve belediye değil, Refik Yılmaz kaybeden olmuştur. Nasıl diye sorarsanız?

Gemport yönetim kurulunda Belediye başkanı ve her dönem bir meclis üyesi olmak üzere 2 üye bulunur. Bu üyelerin maaşları azımsanmayacak kadardır. Mesela Refik Yılmaz’ın belediye başkanlığından aldığı bir maaş kadarda Gemport yönetim kurulu üyeliğinden maaşı vardır. Hisse satışları ile bu maaş sona ermiştir. Yani Refik Yılmaz’ın maaş geliri yarı yarıya düşmüştür.

Çok mu önemli, satışta ki değeriyle ne alakalı diye merak edenlere şunu hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Bir dönem partisinin oylarını yerlerde süründürmeyi göze alarak 35 ay boyunca istifa etmeyip, üçte iki oranında maaş alan belediye başkanları varken, Gemlik’e yatırım yapayım diye maaşını yarı yarıya düşüren başkanı parti gözetmeksizin taktir etmek lazım diye düşünüyorum.

Satışın iptali ile ilgili mahkeme süreci öncesi Bursa’da yapılan basın toplantısında sohbet ettiğim Muhalefet meclis üyesi büyüğümüzle konuyu tartıştığımzda, şöyle bilgilendirmişti beni.  Tabi ki belediye başkanı yatırım yapmak için kaynak bulmak ister, ancak bende satış rakamının az olduğunu düşünüyorum. Ekonomi bilgisi olan uzman arkadaşlarımız gereken değerlendirmeyi yapıp, ilgili mahkemelere gidecektir demişti. Varsın gidilsin mahkemeye, zaten bundan iktidarda rahatsız değil, daha yüksek değer tesbit edilirse, kazanan yine Gemlik olur. Gemlik için hayırlısı olsun…

serhat-logo

 benzer haberler

İşte  İsmet İnönü…   

İşte  İsmet İnönü… 

İsmet Paşa.. Vatan sana minnettardır…  

İsmet Paşa.. Vatan sana minnettardır…

Bu hafta konuşulmayanlardan  

Bu hafta konuşulmayanlardan