Bu Kategoridesiniz : 12 Mart 2018 Pazartesi 01:38

Gerçek Üstücülük

Yazınsal ürün sunum ve derlemelerimde, terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanmaya özen gösteririm. Selfie yerine özçekim, Dadaizm yerine kuralsızlık, screenshot yerine görüntü yakalama veya ekran görüntüsü, hatta öyle ki grip oldum yerine şifayı kaptım derim. Her ne kadar konumuzla ilgisi olmasa da mevsim itibariyle grip ten bahsetmek durumunda kaldım, grip hastalık değil şifadır. Vücudun toksinlerden arınmak için kendisini rölantiye almasıdır. Şifayı kaptın cümlesi de bana göre tam bir gerçeküstücülüktür. Tüm bu cümlelerden mütevellit Sürrealizm akımının Türkçe karşılığı Gerçeküstücülükten naçizane bahsedeceğim sizlere.

Hayranı olduğum ve etkilendiğim bu çağdaş sanat akımı 1924 tarihinde Fransa’da ortaya çıkmış, surreef (gerçekdışı) kelimesinden türemiştir. Gerçeküstücülük akımının Kurucusu ve Lideri Andre Breton olup kendisi bir dadaisttir.

Gerçeküstücülüğü kısaca tanımlamak gerekirse; bilincin bilinçaltının ve bilinç üstünün kombinasyonu, aklın ürettiği mantıkla tasvir edilemeyen iz düşümleridir. Bu akıma ait eserlere bakıldığında içsel ve varoluşsal zekanın varlığını hissedebiliriz.

Bu yazıyı yazmamdaki ana sebep, bu akımın en çok ressamlar tarafından benimsenmiş ve uygulanmış olması, yazarlar tarafından ortaya pek fazla yazınsal ürünün sunulamamış olmasından dolayı kaleme almış bulunmaktayım.

Gemlikliler tarafından da oldukça sevilen Milli şairimiz Orhan Veli Kanık’ın bazı şiirlerinde sürrealizmin izlerini görmek mümkündür. Sanatçı Teoman’ın İstanbul’da Sonbahar şarkısındaki;

 İstanbul bugün yorgun üzgün ve yaşlanmış

Biraz kilo almış, ağlamış yine rimelleri akıyor.

Dizeleri de sürrealist bir yaklaşım olup, bu dizeleri benzer cümlelerle Gemlik’le özdeşleştirmişimdir.

Gerçeküstücülüğü Arthur Rimbaud şu sözleriyle özetlemiştir: “Gerçek Başka Yerde Başlar” Bu ütopik öncü harekette tıpkı diğer avangart yaklaşımlar gibi kapitalizmin çarkları arasına girmekten kendilerini kurtaramamış sanatlarını müzayedelerde ranta dönüştürmüşlerdir. Günümüzde bu akımında ciddi bir pazarı oluşmuştur. Fakat yinede ayrıcalıklı yetenekler ile donatılmış sanatçı muamelesi görmektedirler. Ve bence de öyledirler.

Gerçeküstücülüğün tıpkı ressamlar gibi yazarlar tarafından da benimsenmesi yeni Yüzüklerin Efendisi türünden eserlerin oluşması temennisiyle,                                                                                                                                                  Sağlıcakla Kalınız…

melek güleç

 benzer haberler

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler  

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler

Darbenin bilinmeyen tarafları!…  

Darbenin bilinmeyen tarafları!…

Bu iş buraya kadar!..  

Bu iş buraya kadar!..