Bu Kategoridesiniz : / 16 Mayıs 2018 Çarşamba 02:32

Hacı Etem Ağa Rahmetle, Minnetle Anıldı

     Umurbey Abdullah Fehmi İlkokulu ve  Ortaokulu olarak  geleneksel hale getirdikleri Umurbey Rüştiye Mektebinin açılışı ve mektebin açılmasında büyük öneme sahip Hacı Etem Ağa’yı anma etkinlikleri okul bahçesinde gerçekleştirildi.

     Programa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DURAN, Umurbey Mahallesi Muhtarı Mustafa DURAN, şube müdürleri, okul müdürleri ve Hacı Etem Ağa’nın torunları Galip ve Bekir GÜNEŞDOĞDU ile eşleri, siyasi parti temsilcileri  katıldı.

    Bir gün önce 14 Mayısta Öğrencilerle okul Müdürü Hacı Etem Ağa’nın kabrini ziyaret etti. Kabri başında dualar etti.

    Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Okul Müdürü Hüseyin KAFTAN günün anlam ve önemini belirten konuşmaları yaptı. 1865 yılında Rüştiye Mektebinin açıldığını, Hacı Etem Ağa’nın mektebi açtırana kadar birçok zorlukla karşılaştığını, açıldıktan sonra da halktan tepkiler aldığını belirtti. Hatta Hacı Etem Ağa’ya karşı cephe alındığını,  Gemlik’ e gizli gizli zeytinliklerden gelip gitmeye başladığını anlattı. İki yıl sonra mezun olan öğrencilerin devlet dairelerinde memurluk yapmaya başlamasıyla halkın eğitimin önemini ve Hacı Etem Ağa’nın değerini anladığını belirtti. Halkın Hacı Etem Ağa’ya haksızlık yaptığını anlayarak her yıl mayıs ayının ilk haftasında Hacı Etem Ağa’yı anmayı ve mektebin açılışını kutlamayıgelenek hale getirdiğini açıkladı. Umurbey Abdullah Fehmi İlkokulu ve Ortaokulu olarak Hacı Etem Ağa’nın Torunları Galip ve Bekir GÜNEŞDOĞDU’nundestekleri  ve eğitime değer verenlerle bu geleneği sürdürmeye devam ettiklerini açıkladı. Programda emeği geçen tüm öğretmenlere, öğrencilere, velilere ve GÜNEŞDOĞDU Ailesi’ne teşekkür etti. Daha sonra 6-A sınıfı öğrencisi Eda AY “Hacı Etem Ağa” adlı şiiri seslendirdi ve 4-A sınıfı öğrencilerinin halkoyunu gösterisi yapıldı. Ardından 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı boyunca öğrencilerin Türkçe , Matematik, Fen Bilgisi, Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım derslerinde bin bir emek vererek hazırladıkları proje ürünleri sergilendi. Sergiyi gezen misafirler öğrencilerin hazırlamış olduğu eserleri ilgiyle karşıladı ve öğrencileri tebrik etti.  Ardından Güneşdoğdu Ailesi’nin hazırlattı etli pilav ve irmik helvası ikramına geçildi.

umurbey (1) umurbey (2) umurbey (3) umurbey (4) umurbey (6)

 benzer haberler

Sertaslan’dan zeytin ve zeytinyağı müzesi sözü  

Sertaslan’dan zeytin ve zeytinyağı müzesi sözü

Küçük Sanayi’de Bıyıklı Çoşkusu  

Küçük Sanayi’de Bıyıklı Çoşkusu

Eğitimde Çağ Atlıyoruz  

Eğitimde Çağ Atlıyoruz