Bu Kategoridesiniz : / 11 Ocak 2018 Perşembe 03:20

Kaos’tan Umut Çıktı

KHK Tartışmalarında Gemlik Halkının Dediği Oldu:

Kaos’tan Umut Çıktı

956 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname konusunda ortaya çıkan soru işaretleri ve endişeler yapılan son toplantı ile birlikte yerini umut dolu bekleyişe bıraktı. Kentsel Dönüşüm Uzmanı Hamza Aygün’ün başkanlığında oluşturulan “KHK içeriğine yönelik çözüm odaklı platform” en geniş toplantısını Bütünler Düğün Salonunda gerçekleştirdi. Gemlik halkının büyük ilgi gösterdiği bilgilendirme amaçlı panelde Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın yanı sıra, Jeoloji Mühendisi Zeynep Selin Türk, Mimarlar Odası Gemlik Temsilcisi Betül Arı, GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akıt, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Beki, İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Şamil Yiğit, Müteahhitler Derneği Başkanı Ömer Uslu ve Kentsel Dönüşüm uzmanı Hamza Aygün konuştu. Hınca hınç dolan salonda Ak Parti İlçe Başkanı Yaşar İslam, MHP İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz, CHP Belediye Başkan Aday adayı Mehmet Uğur Sertaslan, SP İlçe Başkanı Ahmet Vakkas Yıldız ve İyi Parti İlçe Başkanı Adnan Bıyıklı’ya da söz verildi. CHP Belediye Başkan aday adayı ve ilçe eski Başkanı Mehmet Uğuir Sertaslan’nın yaşanan kaosun sorumlusu olarak Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ı sorumlu tutup, istifaya davet etmesi ortamı gererken, Gemlik’in taşınması yerine, yerinde dönüşümün benimsenmesi ve bu konuda yapılacak çalışmalara destek olunması sözü üzerine gerginlik yerini umut dolu bekleyişe bıraktı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı düğün salonunda bazı sözlü sataşmalara da prim verilmedi. 24 Aralık 2017 tarihli KHK konusunda vatandaşların kafasındaki soru işaretleri ve belirsizlikler, uzmanları tarafından yanıtlandı. Mimarlar Odası Gemlik Temsilcisi Betül Arı, 1/1000 ölçekli Bursa 2020 yılı çevre düzeni planı ve 1/25 bin ölçekli nazım imar planları konusunda slayt gösterimli bilgiler verdi. 1998 ve 2006 tarihli planları eleştiren Betül Arı, 1998 tarihli 1/1000 ölçekli imar planında deprem ile ilgili verilerin eklenmediğini, nazım imar 2006 yılı tarihli nazım imar planının da 30 Nisan 2008 tarihinde şehir plancıları odasının itirazı üzerine iptal edildiğini hatırlattı. Gemlik ve Limancılık geleceği konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Betül Arı, Başbakan Binali Yıldırım’ın Nisan 2017 yılında Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal’a yaptığı açıklamalara değindi. Başbakan Yıldırım’ın limancılık ve depolama alanı olarak Gemlik ve askeri hara bölgesine işaret ettiğine dikkat çeken Arı, kontrolsüz nüfus artışının önüne geçilmesinin yanı sıra, tarihi dokuların korunmasına yönelik önerilerde bulundu. Betül Arı, “Afet Planı hazırlanmalı. Ovanın kentsel kimliği ve mahsul alanları mutlaka korunmalı. Ayrıca depreme sadece konut odaklı yaklaşmak çok yanlıştır” diye konuştu.

İnşaat Mühendisi Şamil Yiğit’te, KHK’yı faydalı bir fırsat olarak gördüklerini ifade ederek, teknoloji ve denetimlerin iyi kullanılması halinde yapamayacakları binanın olmadığını bildirdi. Yiğit, yerinde dönüşümü desteklediklerini açıkladı. Jeoloji Mühendisi Zeynep Selin Türk’te, KHK’da geçen ” deprem tehlikesine karşı Gemlik’in nakledilmesi” cümlesinin akademisyenleri ve Gemlik halkını tedirgin eden cümle olduğunu kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlatıp onay verdiği 1/1000 ölçekli mikro zemin etüt raporunda nakledilmesine işaret edilen ova kesimi için “Önlemli Alan” tanımlaması yapıldığını vurgulayan Zeynep Selin Türk, mesleki ve teknolojik önlemler alınması halinde bu bölgelere yapılaşma yapılabileceğini savundu. Deprem’in ve fay hatlarının sadece Gemlik’ten değil Bursa’nın bütün ilçelerinden geçtiğini anlatan Türk, yerinde dönüşümü önerdiklerini bildiri.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’da, “Gemlik taşınmayacak, dönüşecek” diyerek yüreklere su serpti. Ova kesiminde imar plan ve raporlarında tasfiye denmesine rağmen, ruhsat verip, yapılaşmanın önünü açtıklarını ifade eden Refik Yılmaz, Cihatlı’da yapılan 1400 konut için 17 bin başvurunun yapıldığını hatırlatarak, diğer taleplerin yeni alanlarda karşılanmasının planlamasının yapılacağını söyledi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Halka rağmen hizmet olmaz” diye konuşarak, “Sadece 2017 yılında 15 milyon liralık kamulaştırma yaptık. 3 kattan fazla olan binalarda paylaşım sorunu çıkmaması için dışarıda kalan binaları belediye olarak biz alabiliriz. Dönüşümde gönüllülük esası söz konusudur. Taşınma değil, yerinde dönüşüm söz konusudur” dedi.

GTSO Başkanı Kemal Akıt, KHK’nın Gemlik’in geleceği açısından önemine değinerek, bilimsel ve geleceğe yönelik proje yapılmasını istedi. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Beki, inşaat, emlak ve diğer esnaf sektörlerindeki tedirginliği masaya yatırırken, Müteahhitler Derneği Başkanı Ömer Uslu’da, riskli binaların sağlam binalarla değiştirilmesi konusunda yerinde kentsel dönüşümü savunduklarını anlattı.

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Hamza Aygün’de, “Gemlik kentsel dönüşümde marka olmalı. Gemlik’in değerini düşürmeyelim” dedi.

Ak Parti İlçe Başkanı Yaşar İslam, gönüllülük esasına dayalı, yerinde kentsel dönüşümü desteklediklerini bir kez daha yinelerken, MHP İlçe başkanı Mehmet Emin Özcanbaz’da, ova kesimine yapılması muhtemel ve kafalarda soru işareti yaratan, rafineri, depolama alanları ve limanlar konusuna dikkat çekti. Özcanbaz, KHK ile belirlenen alanların rezerv yapı alanı olarak korunup, kentsel dönüşümün yerinde gerçekleşmesi gerektiğine vurgu yaptı.  CHP Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Uğur Sertaslan’da, son 18 günde yaşananların ardından ova kesiminde katrilyon liralık zararın söz konusu olduğunu öne sürdü. 150-200 bin lira değerinde olan daire ve dükkan fiyatlarının “Taşınma” sözü nedeniyle ekspertis raporlarına sıfır değer olarak geçtiğini iddia eden Sertaslan, Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ı bunun en büyük sorumlusu olarak göstererek, istifa etmesi gerektiğini söyledi. Gerginlik yaratan bu açıklamanın ardından, kentsel dönüşüm komisyonu kurulmasını ve bilimsel verilerle planlama yapılmasını talep eden Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın, “Biz millete rağmen siyaset ve hizmet yapan bir parti değiliz. Rafineri alanı, liman projeleri mümkün değil. 4 bin 400 dönüm askeri haranın olduğu alan gerek görülürse depolama ve liman bölgesi yapılabilir. Onun dışında ovada rafineri, deplama alanı, limanlaşma söz konusu değildir. Gemlik halkı 2004 yılında kömürle çalışan santral kurulmasına tepki gösterdi. Biz bunun öncülüğünü yaptoık. 2012 yılında da 142 adet patlayıcı, parlayıcı, yanıcı depolama projesi de ÇED raporuna rağmen bizlerin öncülüğünde Gemlik halkının tepkisi sonucu ret edildi. Biz merkez de limancılığı 2006 yılında bitirdik. Burada tribünlere oynamayın. Taşınma değil, yerinde dönüşüm diyoruz. Siz 2009’dan 2011’e kadar 23 ay boyunca görevdeydiniz. Deprem riski günümüzün konusu değil, o zaman ne yaptınız?” çıkışına da, “Yaşanan kaosun sorumlusu sensin Başkan” diye yanıt verdi. Refik Yılmaz, Gemlik’te bazı mahallelerdeki sokak genişliğinin 5 metre olduğunu ifade ederek, “Güneş görmeyen sokaklar var, daracık sokaklar var, yeşil alan; çocuk parkı için 100 metrekare yer bile bulamadığımız sokaklar var. Buralarda yerinde dönüşüm nasıl olacak, biz bunları söylüyoruz” dedi.

SP İlçe Başkanı Ahmet Vakkas Yıldız ve İyi Parti İlçe Başkanı Adnan Bıyıklı’da yerinde kentsel dönüşümü savundular. Soru cevapların ardından sonuç bildirgesi hazırlandı.

KAOSTAN UMUT ÇIKTI FOTO (1) KAOSTAN UMUT ÇIKTI FOTO (2) KAOSTAN UMUT ÇIKTI FOTO (3) KAOSTAN UMUT ÇIKTI FOTO (4)

 benzer haberler

Ortak Paydamız Gemlik’tir  

Ortak Paydamız Gemlik’tir

Cumhur İttifakının Sembolü Gemlik Olacak  

Cumhur İttifakının Sembolü Gemlik Olacak

Bölge Sorunlarımız Ekonomi Şurasında  

Bölge Sorunlarımız Ekonomi Şurasında