Bu Kategoridesiniz : / / 06 Eylül 2018 Perşembe 19:18

“Kırtasiye, kırtasiyeciden alınmalı”

Hakan Kırtasiye sahibi Özgür Seferoğlu, öncelikle esnafa sahip çıkılması gerektiğini belirterek “kırtasiye kırtasiyeciden alınmalıdır” diyor.

41155206_329144814498439_4169271169662320640_n

Mustafa Emre ÖZGEN – GEMLİK HABER GAZETESİ

Okulların açılmasıyla pek çok yerde kırtasiye ürünleri satılmaya başlandı. Adaletsiz rekabet ortamında büyük marketlerin orantısız fiyatları karşısında direnmeye çalışan kırtasiye esnafı ise yükselen döviz fiyatları ile mücadele ediyor.

Balıkpazarı’nda uzun süredir kırtasiyecilik yapan Özgür Seferoğlu, esnaf ile marketlerin aynı şartlarda değerlendirildiğini söyledi. Döviz fiyatlarının doğrudan müşterileri etkilediğini belirten Seferoğlu, öncelikle Gemlik esnafına sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi.

Kırtasiyeciliğe nasıl başladınız? Kaç yıldır bu mesleğin içindesiniz?

“Yirmi yılı aşkın süredir kırtasiyecilik yapıyorum. Kırtasiyecilik bizde dede mesleğidir. Ben dördüncü kuşağım. 1989 yılından beri Gemlik’te kırtasiyecilik yapıyoruz. işimi severek yapıyorum. Zorlukları var mı, evet var ama tatlı yanlarını görmeye çalışıyorum. Çok çeşitli insanlar tanıyoruz. Tamamen ticari olarak düşünülebilecek bir iş değil bizimkisi. İnsanlarla ve toplumda iç içeyiz. Çocuklar, veliler, kurumlar ve kurum yöneticileri ile çok fazla diyalogda bulunuyoruz.”

MARKETLERİN DENETİMİ İLE ESNAFIN DENETİMİ AYNI DEĞİL

Esnaf olarak piyasayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Günümüz şartlarında sektör gözetmeksiniz esnafın tümü belli başlı sıkıntılar yaşıyor. Ürün ve marka çeşitliliği, ucuz ama sağlık kurallarına uymayan ürünler, zincir marketlerin belirlediği fiyatlar yüzünden küçük esnaf oldukça zor durumda kalıyor. Marketlerin denetimi ile esnafın denetimi aynı değil. Yaşanan olumuzluklara ise yetkili makamlarca caydırıcı değil affedici uygulamalar gerçekleştiriliyor. Marketlere istihdam sağlaması için sağlanan avantajlar bizlere dezavantaj olarak dönüyor. Gider ve vergilerde marketlere yapılanlar küçük esnafa yapılmıyor.”

“Esnafın büyük marketlerin gölgesinde kalması ile ilgili bir süre önce Kitapçılar ve Kırtasiyeciler Odası bir açıklama yapmıştı, kırtasiye kırtasiyeciden alınır demişlerdi. Bu bizleri korumak ve bilinç oluşturmak adına olumlu bir girişim oldu. İthalatçı ve imalatçı firmalar da aynı şekilde değerlendirmeli ama pazar açısından değerlendirme yapıldığı için market artı esnaf aynı sepete konup değerlendiriliyor. Ortaya çıkan rekabet şartlarında esnaf zor durumda kalıyor.”

Sağlıksız ürünler neler?

“Akıllara ilk olarak kokulu silgiler geliyor. Kokulu silgilerin tüm çeşitleri sağlığa zararlıdır. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeler var. Çocukların severek oynadıkları son yıllarda popüler olan “slime”lar ile kimyasal değil su bazlı yapıştırıcılarla yapıldığından şimdiye dek sağlığa zararlı olduğu ile ilgili herhangi bir ifade ortaya çıkmadı. Defter kaplamalarından çantalara kadar aklınıza gelebilecek her kalemde sağlıksız ürünler var. Ucuz ürün kaliteli ürün demek değilse, aynı zamanda sağlıksız ürün anlamına da gelebilir.”

40929058_485814638588202_3903248712188559360_n

“ON YILIN EN SÖNÜK YAZI GEÇTİ”

Kırtasiyecilik alanında yaz ayları nasıl geçti?

“Son on yıla bakarsak kırtasiyecilik adına bu yaz oldukça sönük geçti. Kendi çalışmalarımızla özellikle ofis ürünlerine talep oldu. Dövizin de yükselmesi buna bir etken. Yerli üretim olarak çok az ürün kalemimiz var. Bunlar da ara mamül olduğu için etkisi olumsuz oluyor. Sattığımız ürünlerin yaklaşık yüzde 90’ı ithal. Türkiye’de üretilmeyen şeyler. Döviz kaynaklı bu fiyat artışı nedeniyle zaman zaman müşteri ile de karşı karşıya gelebiliyoruz.”

Müşterinin fiyat değişikliklerine tepkisi nasıl oluyor?

“Bu konuda bilinçli tüketicimiz az. Müşteri araştırma yapıyor. Okulların açılmasıyla veliler de fiyat artışına karşı tepkili ve şaşkın. Ama çoğunluğu maalesef fiyat değişikliklerinin dövizden dolayı olduğunun bilincinde değil. Örneğin bir top A4 kağıdının fiyatı yüzde 60 civarı arttı. Geçen yıl 12, 13 lira civarı satılıyordu. Şimdi ortalama 20 lira. Bu farkın en büyük sebebi döviz. Kağıt altın gibidir. Dövizdeki artış ve enflasyondan etkilendi.”

“YENİ BAŞLAYAN ÖĞRENCİLER İÇİN ORTALAMA 500 LİRA HARCANIYOR”

Bu dönem okula yeni başlayan öğrenciler için velileri yaklaşık ne kadar para ayırmalı?

“Yeni başlayan bir öğrencinin her şey dahil gerçekleştireceği harcama ortalama 500 lira. Sağlıklı ve kaliteli ürünlerle, bir yıllık ihtiyaç bu miktarla karşılanabilir. Kalemleri defterler, el işi ürünleri. Renkli karton ve şömiller. Özel okullarda bu miktar çok daha fazla olabiliyor.”

Roman ve diğer türlerde kitap satışları nasıl?

“Kültür ürünleri dediğimiz kitaplara, çocuk edebiyatına ilçemizde çok fazla talep yok. Örneğin çocuk edebiyatında önemli bir örnek olan Lewiss Carol’un yazdığı Alice Harikalar Ülkesinde kitabında bir bölüm vardır. Tavşanı takip eden Alice yol ayrımına gelir. İki yoldan hangisini seçeceğini soran Alice’e tavşan şöyle yanıt verir; “gideceğin yolu bilmiyorsan gittiğin yolun anlamı yoktur” der. Cumhuriyetin ilk yıllarında da çocuk edebiyatına oldukça değer verilmiştir. Çocuklarımız, gençlerimiz okuyarak geleceklerini şekillendirebilir. Ne kadar çok okurlarsa geleceklerini ona göre şekillendirir, yollarını ora göre belirlerler.”

40870869_268992370404788_676847147466883072_n

 benzer haberler

Yıldız: Marmarabirlik Üreticinin Hayallerini Yıkmıştır  

Yıldız: Marmarabirlik Üreticinin Hayallerini Yıkmıştır

Kurşunlu’da kaçak yapı operasyonu  

Kurşunlu’da kaçak yapı operasyonu

Polisten Uyuşturucuya Şafak Baskını  

Polisten Uyuşturucuya Şafak Baskını