Bu Kategoridesiniz : 19 Eylül 2019 Perşembe 01:51

Kitaplar, Yazarlar Ve Fuar

Kitaplar Gemlik’te idi bu hafta; ziyaretimize gelmişlerdi, yalnız gelmemişlerdi.

Peşlerinde yayınevleri, göremediğimiz, duyamadığımız, tanışamadığımız onlarca eser.

Bazı eserler elinden tutup yazarlarını da getirmişti peşlerinden.

Umarım kaçırmamış değerlendirmişsinizdir. Eğer ziyaret edemediyseniz emin olun çok şey kaçırdınız.

Gemlik Kitap Fuarı, (Gemliklilerin deyişiyle) İskele Meydanında açtı kapılarını kitapseverler ve ziyaretçilere.

Fuar, daha adını duyduğum anda, bende heyecan kıpırdanmaları yaratmaya yetti. Mutlu umutlu olmam için bir sebep daha vardı işte…

Yarınlarımızın karanlıktan aydınlığa çıkması için gereken ne varsa yaptığımız şu dönemde, kitapları ve yazarları Gemliklilerle buluşturmayı düşünmek çok iyi bir fikirdi.

Ancak endişelerim yok da değildi! Gemlikliler bu kültür hizmetine nasıl bir tepki verirdi?

Klişeleri genele yansıtmamaya çalışırım, fakat konu Gemlik olunca kalıplar fazlaca öne çıkabilirdi.

Ya insanlar önemsemezse, ya katılım az olursa, ya konuklara mahcup olursak… Rezillik olurdu tüm yaşanabilecek olumsuzluklar, içinde zerre kadar “insani endişe” taşıyanlar için.

Çok şükür bu yukarıda saydıklarımın hiç biri olmadı…

Kitap Fuarımız açıldığı andan itibaren, ziyaretçilerinde bir süreklilik vardı. Her yaş gurubundan insanın, sürekli bir devinim içerisinde fuara can kattığını görmek çok sevindiriciydi.

Fuarın, protokolün de katıldığı resmi açılışı alışılmışın aksine daha sonra yapıldı.

O açılış anında oradaydım. Çok güzel, çok kalabalık ve yüzlerin güldüğü bir ortamdı.

Gemlik İlçe Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Cumhuriyet Başsavcımız, Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanımız, Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı ve Heyeti ve bürokratlar oradaydı.

Tümü stantları gezdiler, eserleri inceleyerek bilgi aldılar.

Bunların tümünün yanında Gemlikli Yazarlar da oradaydılar. Eserleri ile beraber bizlerle tanışmak, sohbet etmek ve eğer istersek kitaplarını imzalamak için bekliyorlardı (gözlerim eğitimci-Şair Serdar Ünver’i aramadı değil. Eşimle konuşurken söyledi “keşke Serdar Hoca’da olsaydı,” diye. Nasip değilmiş ne diyelim? İnşallah seneye!).

Mutlaka orada olmalıydınız. Eğer o gün orada olmak şansına sahip olduysanız; Eğitimci-Yazar Naci Pehlivan, Eğitimci-Yazar Erhan İzgi, Yazar Seda Eroğlu, Şair Burhan Özdin, Araştırmacı-Yazar Osman Doğan, koltukta oturmakla yetinmeyip medeniyet yoluna taş döşemeyi seçen Müftümüz Mehmet Reşat Şavlı, Gazeteci-Yazar Cemal Kırgız ve Ümit Murat’la tanıştınız sohbet ettiniz demektir.

Mesela ben, Seda Eroğlu ile tanışmak fırsatını orada yakaladım (yazılarımı okuyacağını söylediğinde, kendisinden iltimassız bir eleştiri yapmasını rica ettim). Keza Eğitimci-Yazar Ahmet Unsu ile de orada tanıştım, imzalı bir eserini edindim.

Kendi adıma konuşmam gerekirse Naci Öğretmenim, Osman ağabey, Burhan ağabey ve Cemal ağabey ile çokça oturup konuşabiliyoruz. Takıldığım noktaları hiç çekinmeden sorabiliyorum onlara. Lakin daha, daha çeşitli fikir ve yol gösterici istiyor insan. İşte böyle zamanlar insanın ihtiyaçlarını karşılamasına vesile oluyor; yeni bir yol bile yaratabiliyorsunuz kendinize.

Uğur Başkan ile (Sertaslan) selamlaştık, tokalaştık ve “nasıl?” diye sordu. Harika! Dedim; çok beğendim. Allah nasip ederse seneye daha da iyi olur.

İnşallah, diyorum. İnşallah yarım kalmaz, inşallah yolda kalmaz. Fuarın devamlılığı için ne gerekiyorsa yapmak için ben şimdiden hazırım. Çünkü orada gördüğüm çocuklar, öğretmenlerinin getirdiği öğrenciler, gençler; kısaca tüm yaş gurubundan insanın varlığında, yarınlarımızın aydınlığı için umudun asla bitmeyeceğini gördüm. Toplumumuz diri ve bilgiyi seviyor.

Sizler kitap fuarını ziyaret edip, hangi duygularla oradan ayrıldınız bilemem ama ben şahsen müthiş bir şekilde motive olmuş durumdayım. Ulusumuza faydalı insanları tanıyor ve tanımış olmaktan son derece memnun oldum. Oturmuş sandalyeme bu yazıyı yazarken, onlara karşı müthiş bir gıpta besliyorum.

Gemlik Kitap Fuarı organizasyonu düşünen, düzenleyen, bu yolda çalışıp destek veren herkese ve Gemlik Belediye Başkanlığı’na kendi adıma teşekkürü borç bilirim. Seneye de buluşmak umuduyla…

Murat-Bayram-1-1

 benzer haberler

Nerelerden nerelere geldik, neden mi suriye’deyiz?  

Nerelerden nerelere geldik, neden mi suriye’deyiz?

Neredesiniz din kardeşlerimiz?..  

Neredesiniz din kardeşlerimiz?..

Deprem değil, hırsızlık – soygun öldürüyor!  

Deprem değil, hırsızlık – soygun öldürüyor!