Bu Kategoridesiniz : 01 Mart 2018 Perşembe 02:17

Lotus

Bugün sizlere; şiirlere beldelere nano teknolojisine firmalara isimlere ve daha bir çok yazınsal derlemelere ilham veren Nilüfer çiçeğinden bahsetmek istiyorum. Nilüfer kelimesi Farsça’dan dilimize geçmiş olup Latince söylenimi Lotus ‘tur.

Bursa Yenişehir Yarhisar tekfuru Mihalis’in kızı “Holofira” Osmanlı’nın ilk yabancı gelini olmakla birlikte, Orhangazi’nin eşi olmuş ve sonrasında “Nilüfer” adını almıştır.  Mezarı Bursa Tophane’de bulunmaktadır. Afyonkarahisar’lı şair Süleyman ÇOBANOĞLU tarafından yazılan Tekfurun kızı şiiri Nilüfer hatuna ithafen yazılmış olup dönemin aşklarından dem vurmaktadır. Bursa Nilüfer ilçesinde bulunan eski adı “Olofer” olan Nilüfer çayı da Nilüfer hatunun ismini taşımaktadır.

1974 yılında Profesör Norio Taniguchi tarafından ortaya atılan nano teknoloji, Nilüfer çiçeğinin kir toz bakteri ve su tutmayan özelliğinden esinlenilerek geliştirilmiştir.  Günümüzde boya kimya bilgisayar  bir çok endüstriyel alanda kullanılan nano teknolojisi  Nilüfer çiçeğinin sadece yarısı kadar verimlidir.

Helenistik dönemde sonsuz yaşamı sembolize eden Lotus çiçeği birçok toplumda kutsal kabul edilmiştir. Uzak doğuda halen daha ruhsal temizliğin sembolü olan Lotus çiçeği en temiz ve hijyen bitki olma özelliğini de taşımaktadır.

Sanatçı Nilüfer, Nilüfer ilçemiz, Nilüfer köyü ve K.Nilüfer Turizm’de bu örneklerden sadece birkaçıdır. Sizde bu temizliğin sembolü olan çiçeği  tohumunu suda çimlendirip evde çok kolay bir şekilde yetiştirebilir yaygınlaşmasına vesile olabilirsiniz.

“Nilüfer” bir çok açıdan Bursa ile özdeşleşmiş bütünleşmiş bir çiçektir.

Bu antolojimi; Kayapalı Nilüfer Turizmin Türkiye genelinde görev yapan kıymetli emekçilerine, Değerli müdürlerime vardiya amirlerime,  Kent Meydanı K.Nilüfer şubesi ve Bursa Terminali K.Nilüfer turizmde bulunan mesai arkadaşlarıma  ithaf ediyorum.

Sağlıcakla Kalınız…

Melek Güleç BARAN/Çalışma Ekonomisti

lotus-978659_960_720 melek güleç

 benzer haberler

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler  

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler

Darbenin bilinmeyen tarafları!…  

Darbenin bilinmeyen tarafları!…

Bu iş buraya kadar!..  

Bu iş buraya kadar!..