Bu Kategoridesiniz : / / / 08 Nisan 2019 Pazartesi 18:40

Meclis İlk Oturumunda Demokrasi Dersleri

(CEMAL KIRGIZ HABERİ) 31 Mart Yerel Seçimlerinde belirlenen Belediye Meclis üyeleri Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan başkanlığında ilk oturumu gerçekleştirdi. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Belediye Meclisinde “Partizanlık yapmama”, “Hizmet adına rekabet”, “Barış ve Kardeşlik” ile “Ortak Payda Gemlik’e hizmet etmek” konularında uzlaşmalar dikkat çekti. Ömer Kahraman Ek Hizmet Binası Belediye Meclis Salonunda yapılan ve yoğun ilgi gören oturumda, Türkiye’ye örnek olacak demokrasi dersleri de verildi. Meclisteki çoğunluğuna rağmen üç kişiden oluşan Encümen üyeliği seçimine iki isim bildiren ve bir ismi de Ak Partili Meclis üyelerinden isteyen CHP grubu ve Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan takdir topladı.

Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ile birlikte 17 kişiden oluşan CHP grubunu, 8 meclis üyesi ile Ak parti, 5 Meclis üyesi ile MHP ve 2 Meclis üyesi ile de İYİ Parti takip etti. Cumhur ve Millet İttifakları prensipte uygulamaya konulurken, tüzel kişilik olarak MHP grubu Ak Parti’den, İYİ Parti Grubu da CHP’den ayrıldı. İlk oturumda Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’a katip üyeliklerde meclisin en genç isimleri 1992 doğumlu Elif Acar ile 1990 doğumlu Sedat Özer eşlik etti. Sedat Özer daha sonra yapılan seçimlerde katip üye olarak kalırken, Elif Acar yerini İYİ Partili Sedat Akkuş’a bıraktı.

CHP’li Mert Dimili ve Ak Partili Ümit Güler’in tasnif heyeti üyeliğinde yapılan gizli oylamada Meclis Başkan Vekilliklerine CHP’li Emir Birgün ve Galip Gür 18’er oyla seçildi. Cumhur İttifakının adayları MHP’li Osman Durdu ve Mahmut Solaksubaşı’na bu oylamada 13’e oy çıktı. Demokrasi dersi verilen encümen oylamasında CHP’li Mert Dimili ve Tekin Rama ile Ak Partili Aydın Bayraktar yeni encümen üyeleri oldular. Grup Sözcüleri Ak Partili Ercan Barutçuoğlu ve MHP’li Osman Durdu, muhalefet olarak denetim görevlerini yerine getireceklerini ifade ederek, partizanlık yapmadan, Gemlik’e hizmet esaslı mesajları masaya yatırdılar. CHP’li Mert Dimili ve Emir Birgün’de, demokratik ölçülerde hep birlikte hizmet etme konusundaki görüşlerini yinelediler.

Heyecan içinde yapılan Belediye Meclisi ilk oturumunda Plan ve Bütçe Komisyonuna CHP’li Songül Şanlı, Nihat Çetin ve Tevfik Kaldırım, Ak Partili Aydın Bayraktar ve MHP’li Emrah Keskinden seçildi. İmar Komisyonuna ise CHP’li Arzu Karataş, Mert Dimili ve Durmuş Uslu ile Ak Partili Mehmet Şamil Yiğit ve MHP’li Alparslan Eker getirildi. Milli Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu, CHP’li Sedat Özer, Fatih Aydın ve Mahir Dağ, Ak Partili Elif Acar ve MHP’li Alparslan Eker’den, Çevre Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu da CHP’li Bülent Çiçek, Durmuş Uslu, İYİ Partili Sedat Akkuş, MHP’li Osman Durdu ve Ak partili Şükran Ersöz’den oluştu.

Gemlik Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu Üyeliklerine de CHP’li Mert Dimili, Sedat Özer ve Songül Şanlı, Ak Partili Ümit Güler ile MHP’li Osman Durdu seçildiler. Tarım Balıkçılık ve Turizm Komisyonunda CHP’li Mustafa Kaynatma, Nihat Çetin ve Tevfik Kaldırım ile Ak Partili Ercan Barutçuoğlu ve MHP’li Mahmut Solaksubaşı yer aldılar. CHP’li Songül Şanlı, Fatih Aydın ve Durmuş Uslu ile birlikte Ak Partili Dursun yavuz ve MHP’li Alparslan Eker’de Doğal Afetler ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu üyesi oldular.

Marmara Belediyeler Birliği asil ve yedek üyeliklerine CHP’li Bülent Çiçek ve Fatih Aydın seçildi. Bursa İli Belediyeler Birliğinde ise CHP’li Galip Gür, Tevfik Kaldırım ve Mahir Dağ yer aldı. Belediye Başkan Yardımcılarının aylık ödenekleri Belediye Başkanı maaşının üçte ikisi olarak oy birliğiyle kabul gördü. Meclis Başkanı ve üyelerinin huzur hakları oturum başına 170 lire 18 kuruş olarak belirlendi. Meclisin her ayın ilk Çarşamba günü saat 17’de toplanması karara bağlandı. Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’a Sosyal Denge Sözleşmesi yapmak üzere oy birliğiyle yetki verilirken, imarla ilgili üç gündem maddesi imar komisyonuna sevk edildi.

2018 yılı faaliyet raporu, çiftçi malları koruma ve murakeme heyeti seçimi ile 2018 yılı hesap işlemleri ile ilgili denetim komisyonu raporunun okunması ikinci oturuma bırakıldı. Yeni dönem meclis toplantılarının ikinci oturumu 12 Nisan Cuma günü saat 17’de yapılacak.

İLK OTURUMDA DEMOKRASİ DERSLERİ FOTO (1) İLK OTURUMDA DEMOKRASİ DERSLERİ FOTO (2) İLK OTURUMDA DEMOKRASİ DERSLERİ FOTO (3) İLK OTURUMDA DEMOKRASİ DERSLERİ FOTO (4) İLK OTURUMDA DEMOKRASİ DERSLERİ FOTO (5)

 benzer haberler

Belediye ekiplerinden Ata Mahallesi çıkarması  

Belediye ekiplerinden Ata Mahallesi çıkarması

Letonya Daugavpils Üniversitesi’nden Gemlik’e davet  

Letonya Daugavpils Üniversitesi’nden Gemlik’e davet

Başıboş eşeklere belediye sahip çıktı  

Başıboş eşeklere belediye sahip çıktı