Bu Kategoridesiniz : 26 Şubat 2018 Pazartesi 02:03

Metristepe,İntikam tepe,İnönü,Dumlupınar ve Kocatepe şehitlikleri nerede?

Birçoğumuz hayatımızda en az bir veya birkaç kere Çanakkale’ye Gelibolu Milli Parkı’na aziz şehitlerimizi ziyarete gitmişizdir.

Peki şimdi soruyorum. Kaçımız Metris Tepe Şehitliğini, İntikam Tepe Şehitliğini ya da İnönü, Dumlupınar yada Zafer Tepe Şehitliklerimizi biliyoruz. Eminim ki yüzde doksanımız bu şehitliklerin hangi şehirde olduğunu dahi bilmiyordur. Senelerdir içimde yara olmuş her ortamda dile getirdiğim bir konu bu. Çanakkale’de yatanlar bizim şehitlerimizde peki Sakarya’da, İnönü’de, Afyon’da yada Dumlupınar’da vurulup yatanlar kimin şehitleri? Tabi ki bizim. Peki, neden bu şehitlerimize Çanakkale’de yatan şehitlerimiz kadar değer vermiyoruz. Uzak oldukları için mi? Tabi ki Hayır.

Bunu düşünerek  bu hafta sizlere çocuklarınız ile günübirlik yapabileceğiniz Kurtuluş Savaşı Şehitliklerİ Tur programı çizeceğim.

Sabah saatlerinde ilçemizden çıkıp Bozöyük yönünde ilerleyeceğiz. Bozöyük’te Ömür veya Köfteci Yusuf Tesisleri’nde kahvaltı yaptıktan sonra Kütahya yoluna sapacağız. Kütahya yoluna sapar sapmaz sağımızda eski bir halıfleks fabrikası göreceğiz. Halıfleks fabrikasını geçer geçmez küçük bir şehitlik tabelası bizleri karşılayacak. Tabela’dan sağa sapıp şehitliğe varacağız. Bu şehitlikte yatanlar Atamızın Batı Cephesi Kumandanı Albay İsmet Paşa’ya 1 Nisan 1924 tarihinde çektiği telgrafta belirttiği Yalnız Düşmanı Değil Milletin Makus Talihini de Yenen Yiğitlerdir. Burada 4200 şehidimiz olduğu halde isimleri bilinemediği için 141 kabir vardır. Buradan ayrılmadan Bozöyük’te İnönü Şehitliği haricinde İntikam Tepe ve Metristepe Şehitliklerimizin de olduğunu belirtmek isterim. Metristepe’ye ulaşmak için Eskişehir istikameti’ndeBozöyük’ü beş kilometre kadar çıktıktan sonra şehitlik tabelalarından sola dönerek önce Metristepe Köyü’ne onun ardından köye hakim noktadaki Metristepe Şehitliğine ulaşabilirsiniz. İntikam Tepe Şehitliği’ne gitmek içinse Ömür Tesisleri’ni geçtikten sonra Seyitömer, Tavşanlı Tabelalarını izleyerek sağa dönmeniz ve yaklaşık beş kilometre kadar yol almanız gerekmektedir. İnönü Şehitliği’nden çıkıp Kütahya istikameti’ne, oradan da Dumlupınar İlçesi’ne varıyoruz. Önce Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesini ve Dumlupınar Atatürk Karargah Evi’ni ziyaret ediyor, oradan Dumlupınar Şehitliğimize geçiyoruz.  Bu şehitlikte yatan yiğitlerde 26 Ağustos 1922’de Afyon Kocatepe’de başlayan Büyük Taarruzu Dumlupınar’da zafere dönüştürüp 30 Ağustos 1922 gününü Türk Tarihi’ne altın harflerle yazdıranlardır.İnönü şehitliğinin hemen karşısında da Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin sevk ve idare edildiği 1181 rakımlı Zafertepe Çalköy Zafer Anıtı ve onun hemen yanında da Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı bulunmaktadır. Sizlere Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’nın hikayesini anlatmadan duramayacağım. Atamız 31 Ağustos 1922 günü savaş alanını gezerken bir düşman topçu mermisinin açtığı çukara  gömülmüş bir sancaktarımızı görür. Sancaktarımız toprağın üstünde katılaşmış kolu ile sancağımızı sıkı sıkı tutmaktadır. Atatürk bu manzara karşısında kendini tutamamış ve savaş sonrası buraya yapılacak anıtta bu görüntünün sembol alınmasını emretmiştir. İşte sizin ülkemizde birçok yerde toprağın içinden çıkan ve sancağı sıkı sıkı tutan  Mehmetçik betimlemesinin esas hikayesi budur.

Zafertepe’den çıktıktan sonra bu sefer Afyon şehir merkezinden geçip yaklaşık yirmi kilometre yol alıp Büyükkalecik Kasabası içinden geçerek Kocatepe Atatürk Anıtı’na ulaşıyoruz. Atamız 25 Ağustos 1922 akşamı bu tepeye gelerek 26 Ağustos 1922 sabahı Büyük Taarruzu buradan başlatmıştır. Atamız savaşın ilk safhalarını bizzat burada kurulan karargah ve siperden yönetmiştir. Sizlerin atamızın üzerinde bir battaniye ile gördüğünüz ve elinde sigarası ile betimlenen fotoğrafı işte bu meşhur 1871 rakımlı tepede çekilmiştir.

Sizlerde ne uyandırır yada ne hatırlatır  bilmem ama  ben her Kocatepe’ye çıkışımda içimden avazım çıktığınca bağırarak  Nazım Hikmet Ran’ın şu şiirini okuyasım geliyor;

Şehitler,Kuvayi Milliye Şehitleri,mezardan çıkmanın vaktidir.

Şehitler,Kuvayi Milliye Şehitleri, Sakarya’da,İnönü’de,Afyon’dakiler

Dumlupınar’dakiler de elbet ve de Aydın’da,Antep’te vurulup düşenler,

Siz toprak altında ulu köklerimizsiniz, yatarsınız al kanlar içinde

Şehitler,Kuvayi Milliye Şehitleri,siz toprak altında derin uykudayken düşmanı çağırdılar,satıldık, uyanın!

Biz toprak üstünde derin uykulardayız,kalkıp uyandırın bizi! uyandırın bizi!

Şehitler,Kuvayi Milliye Şehitleri,mezardan çıkmanın vaktidir!

Mustafa Kemal Paşamızın dediği gibi  Uyuyan Milletler Ya Ölür, Ya da Köle Olarak Uyanırlar.Allah bu millete köle olduğu, başka bir milletin himayesine girdiği günleri göstermesin. Allah, Türk’ü ve Türk Yurdu’nu Korusun.

Kocatepe’den ayrıldıktan sonra dilerseniz Şuhut’a inip Büyük Taarruz Karargahı Atatürk Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.Öğle yemeğini Afyon merkezde aldıktan sonra ülkemizin en büyük ikinci mevlevihanesi olan Afyon Mevlevihanesi ve Ulucami’ni ziyaret edebilir, sağlığınıza güveniyorsanız dar ve dik merdivenlerden meşhur Karahisar Kalesi’ne çıkar ve muhteşem manzaranın tadını çıkarırsınız.

Tüm bu noktaları ziyaret ettikten sonra Kütahya,Bozöyük,İnegöl, Yenişehir, İznik istikametini veya Bozöyük, Mekece, İznik istikametini izleyerek ilçemize dönebilirsiniz.

Cümlelerimin sonunda Çanakkale’de,İnönü’de,Sakarya’da,Kocatepe’de ve son olarak AfrinZeytindalıHarekatındaşehit düşen aziz şehitlerimize Cenab’ı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve Aziz Türk Milleti’ne sabırlar dilerim.

Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı Yazdırmasın!

Turlarınızda rehberlik hizmeti almak için bana 532 058 16 08 nolu mobil hattımdan veya rehbertansuercevik@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

tansu-erçevik-1

 benzer haberler

31 Mart Demokrasi Bayramı Uğurlu Olsun…  

31 Mart Demokrasi Bayramı Uğurlu Olsun…

Ayıptır… AYIP..  

Ayıptır… AYIP..

Hoop! İftiralarla Gemlik siyasetini kirletmeyelim  

Hoop! İftiralarla Gemlik siyasetini kirletmeyelim