Bu Kategoridesiniz : / / / 08 Şubat 2019 Cuma 00:21

MKS Yetkilileri Meclise Davet Edilecek

(CEMAL KIRGIZ HABERİ) Gemlik Belediye Meclisi Şubat Ayı Olağan Genel Toplantısı Ömer Kahraman Ek Hizmet Binasında yapıldı. Kuzey 1. Etap ve Eğitim Kampus Alanına Yönelik İmar Planı teklifini görüşüp bir sonraki oturuma bırakan Belediye Meclisinde konuşan Başkan Refik Yılmaz, Kuzey İmar Planlarının hemen yanında bulunan 2600 hektarlık alanda 3 sağlık Ocağı, 3 Okul, 3 Cami ve sosyal donatı alanlarının plana işlendiğini açıkladı. Devlet eski Hastanesinin de yine sağlık alanı olarak kullanılacağını vurgulayan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Donatı alanı eksikliği yok” dedi.

Katlı Otopark altındaki Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Gemlik Temsilciliğine ait yerin tahsisi ve borçlarının da belediye tarafından ödenmesi oy birliğiyle kabul edildi. Dairelerden gelen teklifleri ilgili komisyonlara gönderen Belediye Meclisi, CHP Grubunun söz almasıyla Marmara Kimya Sanayi Tarafından üretimi yapılacak olan kimyasal maddeler ile ilgili ÇED raporu toplantısını tartışmaya açtı. 2011 yılında Gemlik Gübre tarafından üretimi gündeme gelen yanıcı yıkıcı ve patlayıcı kimyasal madde üretiminin Gemlik Belediye Meclisi ve STK’ların baskıları sonucu geçici süreyle de olsa durdurulduğu hatırlatıldı. Meclisteki tartışmada, plan notlarının mahkeme tarafından iptal edildiğini vurgulayan Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Her türlü mücadelemize rağmen mahkeme aldığımız plan notları kararını iptal etti. Şu anda yapacağımız bir şey yok. Çevreye zarar vermeyecekse, istihdam ve üretim için faydası varsa, bizim yapacak bir şeyimiz yok” diye konuştu.

CHP’li Galip Gür, ÇED Raporu toplantısından belediyenin bilgisinin olup olmadığını sordu. MHP’li Mahmut Solaksubaşı’da yatırıma ve kurumlara karşı olmadıklarını savunarak, “Bize bilgi verilmeden toplantı yapılması bizleri üzüyor. MKS yetkililerini meclise davet edelim. Nedir, ne planlanıyor, ne yapacaklar bize de anlatsınlar? Sorularımızı da onlara soralım” dedi. Solaksubaşı’nın önerisi kabul edildi. 11 Şubat Pazartesi günü yapılacak olan ikinci oturuma MKS yetkililerinin davet edilmesi kararlaştırıldı.

Aşevinin 5 yıllığına kiralanması önerisi de mecliste gerginliğe neden oldu. CHP’li Galip Gür, Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın görevinin iki ay sonra dolacağını belirterek, böylesi uzun vadeli kararların gelecek meclise bırakılması gerektiğini söyledi. Buna rağmen aşevinin AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla 5 yıllığına kiralanması tartışmalara neden oldu. CHP Grup Sözcüsü Galip Gür, “Hep böyle yaptığınız için sizin yeniden aday göstermediler” dedi. Gündem dışı söz alan Galip Gür, denetim komisyonunun 5 kişiden 3 kişiye düşürülmesini bir kez daha eleştirerek, Belediyenin toplam borcunu, GEMTAŞ’ın toplam borcunu, Nihat Hatipoğlu’na kaç lira ödendiğini, Turkuvaz Medya Grubuna kaç lira verildiğini sordu.

Her şerde bir hayır, her hayır da bir şer olduğunu ayeti kelimelerle açıklayarak soruları yanıtlayan Refik Yılmaz, Nihat Hatipoğlu’na 9 bin lira verildiğini açıkladı. CHP’li Kartal Belediyesi’nin Barış Yarkadaş’ın piyasada 15 lira olan kitabını 300 liradan aldığını öne süren Refik Yılmaz, Turkuvaz Medya Grubuna verilen 76 bin 880 lirayı da bu sözlerle yanıtladı. Hizmet ve yatırım yaptıklarını ifade eden Refik Yılmaz, 80 milyonluk kamulaştırma yaptıklarını bildirdi. “Hangi televizyona çıkacağımı size mi soracağım” diye konuşan Refik Yılmaz ile CHP gurubu arasında gerginlik oluştu. CHP’li Galip Gür “Hizmetleri üreterek yapmadınız. 300 milyonluk mülk sattınız. Tüketerek, mirasyedi gibi davrandınız. Şefaaflık diyorsunuz o da yok. İnternet sitesinde gelir gider değil, banka hesapları var. Sorularımıza belgeli yanıtlar bekliyoruz” dedi. Refik Yılmaz, “İsraf etmiyoruz, gerekirse satıyoruz, gerekirse alıyoruz. Kamulaştırmalara, yatırımlara, hizmetlere harcıyoruz” dedi.

MKS YETKİLİLERİ MECLİSE DAVET EDİLECEK FOTO (1) MKS YETKİLİLERİ MECLİSE DAVET EDİLECEK FOTO (3)

 benzer haberler

Meslek odalarından Karagöl seferberliği  

Meslek odalarından Karagöl seferberliği

Mehmet Yatağan Gemlik Basketbol’da  

Mehmet Yatağan Gemlik Basketbol’da

Kedi evleri Gemlik Belediyesi’nden  

Kedi evleri Gemlik Belediyesi’nden