png kavlak, tepe, solaksubaşı
ergenler üst reklam

Naim Süleymanoğlu

20 Kas 2017 Pts 1:42
Bu haber 368 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
Davetiye-Dunyasi-Reklam-Popup_4342-1

Geçtiğimiz hafta sonu ülkemize iyi şeyler getirdi diyemeyeceğim. Cumartesi günü öğleden sonra Milli Sporcumuz, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi haltercisi Naim Süleymanoğlu’ nu yitirdik. Hayatı baştan sona heyecan dolu olan Naim Süleymanoğlu’ nu buradan yazmak, Naim’in zamanına yetişemeyenlere hatırladıklarımı aktarmak isterim.

Naim Süleymanoğlu, o dönem Sovyet Bloğu içinde olan, komünizmle yönetilen bir ülke konumundaki Bulgaristan’da doğmuştur. Bulgaristan’ın Kırcaali ilçesindendir. Türklerin Bulgar Hükümetinden gördüğü zulmün tümünü yaşamıştır. Zorla oturma yerleri değiştirilmekten tutun da, isimlerinin değiştirilmesine, ibadet etmelerinin engellenmesine… Halter sporcusu olarak Bulgaristan tarafından yetiştirilmiştir ama Naim’in gönlünde daima anavatana gelebilmek vardır; o ağırlıkları milleti adına omuzlarının üzerine kaldırmak vardır. Türkiye’ ye getirilmesi MİT’ in çok iyi bir operasyonudur. Naim Süleymanoğlu Melbourne oyunlarından sonra Bulgar Spor Kafilesinden kaçarak Melbourne Büyükelçiliğimize sığınarak iltica talebinde bulundu. Devam eden olaylar silsilesinde ise özel uçaklar ile Türkiye’ye getirildi. Bu olaydan sonra Jirkov’ un yönetimindeki Bulgar Hükümetinin Türklere yaptığı zulümleri tüm dünya daha yakından görmüş oldu. O dönem Başbakan olan merhum Turgut Özal ve Hükümeti’nin en büyük icraatlarından biri olduğunu düşünmüşümdür hep.

Bulgar Hükümeti bu kaçış operasyonunun acısını eminim hep bir yerlerinde yaşatmışlardır. Türkiye Naim’in Türkiye adına yarışabilmesi için Bulgar Hükümetine birkaç milyon dolar para ödedi. Artık O yarışmaya hazırdı.

Çok iyi hatırlarım: Her yarışmasında kahvehanelerde, evlerde, çay bahçelerinde çıt çıkmazdı; kimi dua eder, yaşlılar ‘’hadi evladım’’ der, bazısı ‘’hay maşallah’’ der… Naim ellerini pudralardı, pudra fazlasını şöyle bir el çırpıp atar halterin başına gelirdi. Gözünü halterin demirinden ayırmazdı, demiri tutar, ufku delen bakışlarını karşıya dikerdi; televizyonlar başında ses kesilirdi. Naim nefesini alır, yanaklarını şişirir, ağırlığı başının üzerine atıverirdi; doğrulduğunda sadece televizyondaki müsabaka salonunda değil tüm Türkiye’de bir sevinç tufanı kopardı. Kimi çok yaşa, kimi helal olsun sana, kimi aslanım der; bazısı Allah’a şükretmede… Madalyalar ve birincilikler Naim’in gurur tüm Türklerin oluyordu. O yaşımda, dün gibi hatırlarım günlerce devam ederdi televizyonda, evlerde, kahvede, çay bahçesinde Naim’in şampiyonluğu nasıl aldığı. Müsabaka dönüşlerinde bayram yeri gibi oluyordu sporcu kafileleri ve Naim Süleymanoğlu’ nu karşılama törenleri. Çok güçlüydü, tüm zamanların şampiyonuydu.

Süleymanoğlu’ nun boyu kısadır, bir metre elli santimetre altındadır. Bu sebeple unvanı CEP HERKÜLÜ idi. Girdiği tüm müsabakalarını rekorlar kırarak kazandı, toplamda elliden fazla dünya rekoru vardır; bu başarılarından dolayı kendisine gelmiş geçmiş en büyük halterci unvanı verilmiştir, TIME dergisine kapak olmuştur. Naim Süleymanoğlu’ ndan sonra Türkiye’ de halter sporuna ilgi daha da artmıştır.

Naim Süleymanoğlu yakın zamandır rahatsızlıklar ile mücadele etmekteydi, en son acil bir karaciğer nakli ameliyatı geçirdi bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çabası yoğundu. Tüm Türkiye sağlığa kavuşması için dua ederken yoğun bakım altında geçirdiği beyin kanamasını atlatamayarak vefat ettiği haberi duyuruldu, Allah rahmet eylesin; mekânı cennet olsun.

murat bayram

kültür siteye

Benzer Haberler

Suriye meselesi.. Surye’de iç savaş çıkmıştı, bizimkiler Esad’ı devirmek (!) hayaliyle...

Yorum 
0

Oysa bir şiir bile yeter zihinleri, akılları, kalpleri, ruhları ve dahi insanları birbirine bağlamaya....

Yorum 
0

“Türkiye gerçekten tuhaf ülke oldu. Ortaya çıkan bazı tipleri görünce bunu daha iyi anlıyoruz....

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:
CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

gemlik-belediyesi-refik-yilmaz-site bütünler siteye

Binalar Kamulaştırılıyor Mah...

Gemlik Belediyesi, kamulaştırdığı binaları yıkarak ilçeye nefes […]

Bursaspor Taraftarlar Derneğ...

Gemlik Bursaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Cihan Gökmen, […]

Denizler ve sahiller artık d...

     Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir […]

Hasan Çetin Okulları Yazlıkç...

Özel Hasan Çetin Anadolu Lisesi öğretmen ve […]

POPÜLER HABERLER

Küçükkumla’da bıçaklı Cinayet...

Küçükkumla mahallesinde meydana gelen olayda bir kadın […]

Balıkpazarında Cinayet

Gemlik’te Balıkpazarında meydana gelen olayda bir kişi […]

Ağırbaş ve Evrensel ailesinin mutlu...

Ağırbaş ailesinden Ahmet Ağırbaş’ın kızkardeşi, Ayfer Ağırbaş’ın...

Serbest bölgede feci kaza 2 ölü, 3 ...

Gemlik Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü önünde Gümrük […]

Umurbey yolunda can pazarı; 1 ölü, ...

Umurbey Gemlik yolunda, Umurbey’den aşağıya inen 16 […]

Gemlik’te Motosiklet Kazası 2 Yaral...

Gemlik’te akşam saatlerinde meydana gelen kazada, 2 […]