Bu Kategoridesiniz : 10 Mayıs 2019 Cuma 02:47

Olmadı Baştan, Beğenmedim Tekrar

İstanbul seçimlerinde, seçim tekrar kararı verildi. Herkesler de, memnuniyetsizliğin verdiği rahatsızlıkla homurdanarak kaderine rıza gösterdi.

Zira birileri bir şeyler söylüyor, bir bakıyoruz o olmuş.

Kimse söylemiyor yüksek sesle ben diyeyim bari;

Ne oluyor yahu?

Seksen iki milyon insan, üç kişinin ağzından ne buyruluyorsa onu yaşıyoruz!

Ne oluyor? Nereye gidiyoruz?

Hadi YSK Hakimleri seçimin tekrarına karar verdi; kurtuluş yok, uyulacak. Ama…

YSK’nın İstanbul’da iptal ettiği seçim,“büyükşehir belediye başkanlığı” seçimleri bildiğimiz üzre.

Biraz geri gidelim, hafızamızı tazeleyelim: Zarflar açıldı, oylara bakıldı. Muhtar, ilçe belediye başkanı, ilçe belediye meclisi, büyükşehir belediye başkanı… kim ne oy aldıysa çetelesi tutuldu, tutanağa yazıldı.

Bu işlerin tümünü öteden beriden gelen şahıslar değil; o sandıkta görevlendirilen memurlar ve siyasi parti temsilcileri yaptı. Her tamsilci imzalı bir kopya aldı.

Sonra bir taraf seçimi kaybetti, İstanbul elden gitti…

Hemen peşinden kaybeden itiraz etti. “Bizim oyları çaldılar,” dedi, “geçersiz oylar bizimdir, bizim kalacak; olmadı baştan, beğenmedim tekrar,” dedi.

Saydılar tekrar. On altı bin (sayı ile 16000) oyu AK Parti adayı Sn. Binali Yıldırım’ın hanesine yazdılar; yine yetmedi.

Oyalamalardan sonra,CHP adayı Sn. Ekrem İmamoğlu’na mazbatasını, gecikmeli de olsa verdiler.

Peşinden bankamatik çalışanları, zarar eden belediye şirketleri deşifre olmaya başladı. Tarikat, cemaat, tekke, vakıf vb bilimum yiyici teşekküle milyonların (eski parayla trilyonların) aktarıldığı, milletin parasını birilerinin “hiç” ettiği ortaya çıktı.

Vaziyet birilerinin içine sinmedi. Belli ki işler karıştı, “büyükşehir belediye başkanlığı oyları şaibeli,” dendi; YSK inceledi kararı verdi:

Muhtar, ilçenin belediye başkanlığı ve o ilçenin meclis oylarında sıkıntı yok. “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi şaibelidir tekrarlanacak,”.

Anlatacağımı güncel söyleyişiyle aktarayım: Doğumhane önünde bekleyen babanın dördüzü oluyor. Baba giriyor içeriye evlatlarını görmeye, “bu üçü kesin benim ama bu birinden şüphelendim, bu benim değil,” deyip orada evlatlıktan ret ediyor.

Verilen kararla İstanbul seçimi de işte bu örneğe çok benzedi maalesef!

Yahu “kedi” mi bu? Aynı zarftan çıkan üç oy geçerli de, biri şaibeli geçersiz.

Neden böyle olduğunu YSK hakimlerine sormak gerek. Mutlaka mantık içerisinde bir şeyler açıklamaya çalışacaklardır. Belki de anlatmışlardır da anlayışımız kıt olduğundan, biz anlamamışızdır.

Anlaşılıyor ki sonuçlar üzerinde şaibe yaratanlar, ilçe belediye başkanlığı;  ilçe belediye meclisi oylarını kaale almamış. Galiba İstanbul İl Meclisi Beylikdüzü Spor Kulübü Topçularından oluşuyor.

YSK’yı “şaibeleri yok edecek bir karar vermeye” davet edenler, asıl şimdi şiddetle bir davette daha bulunmalılar;

Demeliler ki “İstanbul seçimlerini tümüyle tekrarlatın!”.

İşte o zaman vicdanlar biraz olsun rahatlar. Kararın dedikodusu da bu kadar fazla yapılmaz. İstanbul için verilen karar bu haliyle “garabetten” başka bir şey değil.

Murat-Bayram-1-1

 benzer haberler

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler  

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler

Darbenin bilinmeyen tarafları!…  

Darbenin bilinmeyen tarafları!…

Bu iş buraya kadar!..  

Bu iş buraya kadar!..