Bu Kategoridesiniz : 06 Nisan 2017 Perşembe 02:48

Pareto – Kelebek – Sinek

“Ana fikir tamamen şahsıma ait olup orijinal bir betimlemedir. Daha önceden yazılmış böyle bir teşbih yoktur.”-  mg.

            Ünlü İtalyan iktisatçı Vilfredo Pareto denilince ilk akla gelen  (%20 %80) 20-80 kuralıdır ve bu kural kısaca şu şekildedir: “Büyük etkenlerin varlığı, küçük etkenlerden kaynaklanır.” Başlangıçta gelir dağılımı ve eşitsizlik gibi incelemelerde kullanılan bu kural, sonraları bir çok grafiksel ve matematiksel uygulamalarda yakın ve doğru sonuçlar vermiştir. 20-80 kuralı, sonraları birçok alanda farklı şekillerde tekrardan geliştirilmiştir bunlardan 20-80 kuralına en yakın olanı Theil Endeksidir (82-18).

Gelelim birçoğumuzun bildiği kelebek etkisine: Amerikalı matematikçi Edward Norton Lorenz’in Kaos Teorisi adını verdiği Kelebek Etkisi (Butterfly Effect) kısaca şu şekildedir: Bir kartopunun bir çığa dönüşebileceği olasılığı. Şöyle ki; Bir kelebeğin kanat çırpması ile oluşan türbülansın kilometrelerce ötede bir kasırgaya dönüşebilme ihtimaline verilen tanımlamadır. Bu konu, 2004 yılında vizyona giren “The Butterfly Effect” filminde de işlenmiştir.

Gençlik yıllarımda yazdığım her tez ve makalede, halkımızın o anki çalıştığım konuya dair çarpıcı özdeyişleri aklıma gelirdi. Halkımızla ve bu toprakların insanı olmakla onur duyardım, hala da o gururu duymaktayım. Türk toplumunda sonradan tanımlanmış küçük faktörlerin büyük etkiler doğurabileceği kuramına dair; diyagramları, analizleri, kuralları ve teorileri kapsayan bir özdeyiş vardır, o da şudur: Sinek küçüktür mide bulandırır. Bu topraklarda yaşayan halkların egzistansiyalist ve kültürel devinimlerini, ünlü yazarımız Ömer Seyfettin bakın ne güzel açıklamış: “Bu millet alim değil ariftir. Pek çok şeyi okumuşlardan daha iyi sezer, fark eder ve bilir.”

Yurt dışından konuyla ilgili fikir ve tespitleri dünyaca bilinen kişilerin ortaya koyduğu büyük fikirlerin, aslında onlardan çok çok önce toplumumuz tarafından, pratik bir şekilde ortaya konduğunu gördüğümde hissettiğim onuru, bu yazı ile taçlandırmak istedim.

Sağlıcakla Kalınız…

melek güleç

 benzer haberler

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler  

Ergenekon yalanı ile orduyu yıkmak istediler

Darbenin bilinmeyen tarafları!…  

Darbenin bilinmeyen tarafları!…

Bu iş buraya kadar!..  

Bu iş buraya kadar!..