Bu Kategoridesiniz : 09 Ocak 2018 Salı 03:03

Pelitözü Göleti, Bilecik, Söğüt, Bozöyük,Pazaryeri, Kınık

Bu hafta sizlere aileniz ile dolu dolu bir gün geçirebileceğiniz bir güzergah çizmek istiyorum. PelitözüGöleti gezinizin ilk ziyaret noktası olacaktır. Pelitözü’ne ulaşmak için önce İznik daha sonra Yenişehir istikametine doğru ilerliyorsunuz. Yenişehir ilçe merkezine gelmeden tabelalar sizi Bilecik’e yönlendiriyor.Yaklaşık otuz kilometre sonra Pelitözü Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Köyün girişinde tabelaları görür görmez sağa dönüp yaklaşık bir kilometre kadar yol aldıktan sonra PeklitözüGöleti’ne ulaşıyorsunuz. Burada devasa kıl çadır içinde Osmanlı Kahvaltısı’nı tadıyor ve kıl çadır içinde yanan ateşin sıcaklığı ile kemiklerinize kadar ısınıyorsunuz. Bir rehber gözüyle bu göletin geleceğin Abant’ı olabileceğine dair izlenimler taşıyorum.

Kahvaltıdan sonra Bilecik merkeze geçip önce ülkemizde sadece Bilecik’te bulunan Üç Boyutlu Osmanlı Devlet Armasını görebilirsiniz. Bu arma üzerindeki her bir sembolün bir anlamı bulunmaktadır. Bunları uzun uzun anlatıp sizleri sıkmak istemiyorum. Devlet armasının önündeki kavşaktan dönüp bu sefer Osmanlı’nın Manevi Lideri Şeyh Edebali Hazretleri’nin ve ailesinin kabirlerini ziyaret edebilirsiniz. Türbe ziyareti öncesinde de Osmanlı cami mimarisinin ilk örneklerinden 1331 tarihinde yaptırılmış  Orhan Cami ile iki sence ziyarete açılmış Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Parkı’nı çocuklarınıza gösterebilirsiniz. Bu ziyaretler sonrası Söğüt İlçesi’ne doğru yol alabilirsiniz. Söğüt ilçesi’ne yaklaşık on kilometre kala Şeyh Edebali Hazretleri’nin damadı ve Osmanlı’nın ilk Kadısı Dursun Fakih Türbesi ziyaret edebilir. Türbenin üzerinde bulunduğu tepe ülkemizdeki en farklı ziyaretgahlardan biridir. Ne demek istediğimi türbeye aracınızla tırmanırken anlayacaksınız. Daha sonra Söğüt’ün girişinde bulunan Ertuğrul Gazi Türbesine geçebilirsiniz. Ertuğrul Gazi türbesi sonrası Hamidiye Cami ve İdadisi’ni ve İdadi’ye bitişik Dar’ul Eytam (Yetimler Yurdu)’ı dışarıdan görüp ilçe merkezinde bulunan Kaymakam Çeşmesi ve Çelebi Sultan Mehmet Cami’ne geçebilirsiniz. Bu yol üzerinde sağ tarafınızda Söğüt Etnografya Müzesi kalacak. Her ne kadar çok zengin olmasa da bir kültür elçisi olarak bir müzenin atlanmasını yazmayı kendime yakıştıramam. En kötü müze dahi insana bir şeyler öğretebilir diye düşünüyorum. Çelebi Cami’nden sağa dönüp yaklaşık beşyüz metre ilerlerseniz sizleri bir köprü, köprünün ardından yapımında bizzat Ertuğrul Gazi Sultanımızın bulunduğu Kuyulu Mescide ulaşabilirsiniz. Fikrimce Söğüt’te görülmeye değer en ilginç noktalardan birisi Kuyulu Mescid’dir.

Bu ziyaret sonrası Söğüt merkezden Bozöyük dağ yoluna sapabilir ve muhteşem manzara eşliğinde Bozöyük’e kadar güzel bir seyahat yapabilirsiniz.Bozöyük’ün girişinde sizleri Hamza Bey Türbesi karşılayacaktır. Öğle yemeğini ise Söğüt merkezde Ertuğrul Gazi Türbesi arkasındaki gözlemecilerde yada Bozöyük’te Pınar Alabalık Tesisleri’nde alabilirsiniz. Bozöyük’ten sonra bu sefer Pazaryeri İlçesitabelasını görene kadar Bilecik yönüne ilerleyip tabela sonrası sola dönüp Kınık Köyü’ne ulaşabilirsiniz.Kınık KöyüKapadokya’daki Avanos İlçesi gibi çanak çömlek atölyeleri ile meşhurdur. Ben sizlere bu köyden güveç ve yoğurt çömleği almanızı tavsiye ederim. Bildiğiniz gibi güveç yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlar, topraktan yapılmış çömlek ise yoğurdun suyunu çekerek kalıp gibi mayalanmasına neden olur, yoğurdun sulanmasını önler. Kınık Köyü’nden sonra Pazaryeri İlçesi’ne doğru yöneliniz. Pazaryeri’ne vardığınızda her biri bir telefon direği uzunluğunda sırıklar ve bu sırıklara sarılmış sarmaşıksı bir bitki göreceksiniz. Gördüğünüz sarmaşıksı bitki Şerbetçi Otu’ndan başkası değildir. Şerbetçi otu ülkemizde sadece bu ilçe sınırları içerisinde yetişmektedir. Şerbetçi Otu’nun nerede kullanıldığını çocuklara kötü örnek olmasın diye paylaşmak istemiyorum. Merak edenler kolaylıkla öğrenebilirler. Pazaryeri merkezde aracınızı durdurunuz ve pazaryerinin meşhur boza, helva ve sucuğundan almadan bu ilçeden ayrılmayınız. Saydıklarımı Pazaryeri merkezde bulunan Kamil Koç Parkı’nın karşısındaki dükkanlardan temin edebilirsiniz. Bu arada Kamil Koç otobüs firmasının kurucusu Kamil Koç Bey bu ilçeden olup otobüsçülüğe bu ilçe ile Bursa arasında yolcu taşıyarak başlamıştır.

Bu ilçeyi de gördükten  sonra dilerseniz Pazaryeri’nden İnegöl’ün Kurşunlu Mahallesi’ne  iner ve oradan Gemlik’e geçersiniz yada Bilecik üzerinden Mekece’ye kadar ilerleyip İznik üzerinden ilçemize dönebilirsiniz.

Umarım önerilerim işe yarar  ve ailenizle dolu dolu bir gün geçirmiş olursunuz. En büyük dileğim de ülkemizdeki tüm vatandaşlarımızın bu sayılan noktaları ziyaret edebilecek refah seviyesine ulaşması ve sevenleri ile mutlu ve sağlıklı günler geçirmesidir.

Saygılarımla,

Tansu Erçevik

Profesyonel Turist Rehberi

tansu erçevik

 benzer haberler

Proje. Proje. Boş laf yok!..  

Proje. Proje. Boş laf yok!..

Her yerde torpil var!..  

Her yerde torpil var!..

Bozulma, soysuzlaşma; nereye gidiyoruz?  

Bozulma, soysuzlaşma; nereye gidiyoruz?