png kavlak, tepe, solaksubaşı
ergenler üst reklam

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil GCBAL’de konferans verdi

11 Oca 2018 Per 3:16
Bu haber 481 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
Davetiye-Dunyasi-Reklam-Popup_4342-1

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL, Celâl Bayar Anadolu Lisesi’nde konferans verdi.

“Abdülhamid ve Kudüs” konulu konferansta konuşan ŞİMŞİRGİL, II. Abdülhamid’in son dönem Osmanlı padişahlarının en önemlisi ve en yeteneklisi olduğunu belirterek, “Tarih kitaplarında 1980’li yıllara kadar Abdülhamid Han’dan ’Kızıl Sultan’ olarak bahsedilmesi büyük bir hatadır. Kızıl Sultan yakıştırması Fransız bir akademisyenin kitabında Abdülhamid’den ‘SoultaniRouje’ diye bahsetmesiyle ortaya çıktı. Abdülhamid’e düşman çevreler tarafından da bu kelime ‘Kızıl Sultan’ olarak Türkçe’ye tercüme edildi ve uzun yıllar haksız bir şekilde kullanıldı” dedi.

“Modern Manada Bütün Müesseselerimizi Abdülhamid Han’a Borçluyuz”

Öğrencilerin II. Abdülhamid ile ilgili sorularına cevap veren Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL, Osmanlı padişahlarının ve II. Abdülhamid’in niçin hacca gitmediği ile ilgili soruya şu şekilde cevap verdi: “Padişahlar devamlı cihat meydanındadır. Padişahların sarayı cihat meydanı olarak kabul edilir. Devamlı cihatla meşgul olan birinin hacca gitmesi zordur. İslâm’da bir saat adaletle hükmetmek 60 yıllık ibadete bedeldir diye kabul edilir. Ama hac kendi şahsî görevidir. Milletin işleriyle uğraşmak, adaletle hükmetmek hac kadar önemlidir. O günkü şartlarda 6-7 aylık bir sürenin geçeceği düşünüldüğünde padişahın hac ibadetini yapması zordur. Âlimlerin bu konularda fetvaları vardır. O nedenle padişahlara hac gerekmez. Bu konuda padişahların dinî noktalarını kısıtlayıcı ulemâdır. Devleti yönetmek hacca gitmekten daha önemlidir. Nitekim II. Osman hacca gideceği zaman fitne çıkıyor. Şeyhülislâm ve devrin en büyük âlimi Aziz MahmudHüdâî ’yapma sultanım’ diyor. Nitekim bu fitnenin neticesinde II. Osman hayatını kaybediyor. Sürekli cihat işleri ile meşgul oldukları için savaş sırasında hac zamanı geldi, ben hacca gideyim deme lüksleri yok.”

Osmanlı’da modern manada bütün müesseselerin (okullar, hastaneler, fabrikalar) kurucusunun II. Abdülhamid Han olduğunu kaydeden ŞİMŞİRGİL, hafiyelik teşkilâtını kurduğu için çok eleştirilen II. Abdülhamid Han’ın 7 milyon kilometrekarelik Osmanlı İmparatorluğu’nda başta İngilizler olmak üzere diğer düşman devletlere karşı bu teşkilâtı kurmasının zorunluluk olduğuna vurgu yaptı.

“Modern manada bütün mekteplerimizi Abdülhamid Han’a borçluyuz” diyen ŞİMŞİRGİL, “Biz Kızıl Sultan lafını 1980’lere kadar kitaplarda okuduk. Bir Fransız akademi üyesi kitabında ‘SoultaniRouje’ diye bir ifade yazdı. Bizimkiler de onu ’Kızıl Sultan’ diye çevirdi. Bunun 1980’lere kadar okullarda böyle okutulması çok büyük bir hatadır. Aslında modern manada bütün mekteplerimizi Abdülhamid Han’a borçluyuz. Abdülhamid düştüğü zaman Yıldız Sarayı’nı yağmaladılar. Bir tek mobilya aletlerine dokunmadılar. Hareket Ordusu İstanbul’a girdiği zaman Bulgar çetecileri Yıldız Sarayı’nı yağmaladı. Osmanlı’nın deprem haritası ve petrol yataklarının haritasını ilk kez II. Abdülhamid çıkartıyor. Dünyanın ilk metrolarından birini yaptırıyor, ilk modern tersaneyi yaptırıyor. İlk otomobili getirtiyor, İstanbul’un ve dünyanın birçok fotoğrafını çektiriyor. Bağdat Demir Yolu hattını kuruyor. Elektrik ve telgraf hatlarını kurduruyor” ifadelerini kullandı.

Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesinde Filistin meselesinin de etkili olduğunu belirten ŞİMŞİRGİL, “Bunu şuradan anlayabiliriz. Abdülhamid’e tahttan indirildiğini haber vermek için Yıldız Sarayı’na Yahudi Emanuel Karasu ile Ermeni Aram Efendi gidiyor. Bunlar Filistin için korkunç paralar teklif ettiler. Ve daha sonra dediler ki biz milyonlarca altına alamadığımızı 240 bin altına aldık. Zira bu adamlar Abdülhamid’e Filistin topraklarını Yahudilere satması için 5 milyon altın teklif etmişlerdi. II. Abdülhamid’in tahttan indirildikten sonra söylediği ‘Benden sonra bu devleti 10 yıl idare etsinler, 100 yıl idare ettik desinler!’ sözü ne kadar haklı olduğunu göstermiştir. Zira Sultan II. Abdülhamit tahttan indirildiği 27 Nisan 1909 yılından sonra Osmanlı İmparatorluğu 1918 yılında işgale uğramış devlet yıkılmıştır” diye konuştu.

Konferansın ardından Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL’e teşekkür edilerek çiçek takdim edildi.

celal bayar anadolu lisesi

kültür siteye

Benzer Haberler

Gemlik Belediyesi, kamulaştırdığı binaları yıkarak ilçeye nefes aldırmaya devam ediyor. Emlak...

Yorum 
0

Gemlik Bursaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Cihan Gökmen, yeni yönetimi ile birlikte, Gemlik...

Yorum 
0

     Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘Daha temiz...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:
CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

gemlik-belediyesi-refik-yilmaz-site bütünler siteye

Binalar Kamulaştırılıyor Mah...

Gemlik Belediyesi, kamulaştırdığı binaları yıkarak ilçeye nefes […]

Bursaspor Taraftarlar Derneğ...

Gemlik Bursaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Cihan Gökmen, […]

Denizler ve sahiller artık d...

     Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir […]

Hasan Çetin Okulları Yazlıkç...

Özel Hasan Çetin Anadolu Lisesi öğretmen ve […]

POPÜLER HABERLER

Küçükkumla’da bıçaklı Cinayet...

Küçükkumla mahallesinde meydana gelen olayda bir kadın […]

Balıkpazarında Cinayet

Gemlik’te Balıkpazarında meydana gelen olayda bir kişi […]

Ağırbaş ve Evrensel ailesinin mutlu...

Ağırbaş ailesinden Ahmet Ağırbaş’ın kızkardeşi, Ayfer Ağırbaş’ın...

Serbest bölgede feci kaza 2 ölü, 3 ...

Gemlik Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü önünde Gümrük […]

Umurbey yolunda can pazarı; 1 ölü, ...

Umurbey Gemlik yolunda, Umurbey’den aşağıya inen 16 […]

Gemlik’te Motosiklet Kazası 2 Yaral...

Gemlik’te akşam saatlerinde meydana gelen kazada, 2 […]