Bu Kategoridesiniz : 10 Ocak 2018 Çarşamba 03:01

Seçim Olasılıkları

Görünen o ki MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli gelecek seçimlerin (erken gelebilecek veya baskın olabilecek) bir seçimin işaret fişeğini yaktı. Bunun nereden anlaşıldığı sorulacak olursa, cevap 8 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamadadır diyebiliriz. Ne demişti Sn. Bahçeli? Önce onu hatırlayalım:

*MHP, bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaktır! -Yani MHP dışarıdan veya başka bir parti tarafından gösterilecek bir Cumhurbaşkanı adayını destekleyecektir. Bu sonuç kesin gibidir.

*MHP, ‘eğer aday olursa’ Recep Tayyip Erdoğan’ ı destekler! -Bu açıklama gayet açık ve net, durduğu tarafı ifade eden bir açıklama.

Bu açıklamayla ilgili siyasi parti temsilcileri bazı yorumlarda bulundular: AKP adına Sn. Bekir Bozdağ, ‘memnuniyet verici bir açıklamadır’ dedi. CHP adına Sn. Özgür Özel’ den eleştirel bir açıklama geldi. Sn. Özel, açık ve net olarak ‘MHP tasfiye sürecinde bir partidir ve MHP’ ye oy veren vatandaşlarımız sahipsiz değildir’, dedi. Yani MHP seçmenini CHP’ye oy vermeye davet etti.

***Siyasi İttifaklar Yasalarla Düzenlenir Mi?***

Bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bilindiği gibi Türkiye siyasetinde ‘siyasi ittifakların’ yasal bir zemini yok. Sanırım bu açıklama ile siyasi ittifakları kolaylaştıracak yasal düzenlemeler başlatılabilir. Bu çalışma başlatılırsa, AKP-MHP ittifakının ciddiyeti de seçmen tarafından daha iyi gözlemlenebilir. Gelecekte önümüze gelecek seçeneklerde (evvelden de pek çok defa yazmıştım), Türkiye siyaseti iki ya da en fazla üç cepheli hale getirilmeye çalışılıyor.

***Abdullah Gül’ ü Cumhurbaşkanı Adayı Olarak Planlamak***

Açıkça söylemek gerekir ki eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ ü 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı olarak desteklemek ciddi bir hata olur. Sn. Abdullah Gül’ ün, Sn. Erdoğan veya başka bir adayın karşısında yarışacağı bir seçimin sonucu; karşı adayın ilk turda seçilmesiyle sonuçlanabilir. Neden mi? Nedeni açıktır. Sn. Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı döneminde, devletin askeri, polisi, bürokratları ve kurumlarına yapılan operasyonlara engel olmamış; susarak adeta, oynanan tiyatroyu izlemeyi seçmiştir. Oysa bir Cumhurbaşkanı böyle mi davranmalıydı? Türk Seçmeni bunun hesabını Sn. Abdullah Gül’ den sandıkta sormaz mı?

Sn. Gül’ ün aday olarak gösterilmesi, yine AKP tabanlı bir stratejiyi işaret etmiyor mu? Nasıl mı?

Şu anda AKP’ nin çıkaracağı aday karşısında, kendi adaylarını veya ortak bir adayı destekleyebileceklerini söyleyen, adı konulmamış bir ittifak var. Diğer tarafta da AKP-MHP ittifakı var. Her iki ittifakta da HDP bir seçenek olarak görülmüyor.

AKP, bu durumda karşı ittifakı nasıl bozabilir? Basit! Sn. Temel Karamollaoğlu ile yumuşak fakat etkili muhalefet yapan; böylece ivmesini artıran, Saadet Partisi seçmeninin aklını, Sn. Gül ile bulandırarak. Bu hamle, Saadet Partisi’ nin tüm unsurlarıyla sağlıklı düşünmesini engelleyebilir. Hatta ileri seviyede parti içi çatlak ve muhalefet yaratabilir. Bu mümkün mü? Evet mümkün. Çünkü Sn. Abdullah Gül Milli Görüş çıkışlı bir siyasetçidir. Cumhurbaşkanı iken Rahmetli Necmettin Erbakan’ ın (kendisinin de yargılandığı), kayıp trilyon davasından aldığı cezasını affetmiştir. Bilindiği gibi Rahmetli Erbakan bu cezayı sağlığından dolayı ev hapsinde çekiyordu. Bu gördüğüm nedenlerle Sn. Abdullah Gül AKP tarafından siyaset sahnesine sürülüyor olamaz mı?

***Cumhurbaşkanı Adayı Gösterilecek, Noter Parası Servet Tutuyor***

Cumhurbaşkanı adayı olacak kişiler, ya meclis içerisinde bir parti tarafından ya da yüz bin seçmenin noter imzalı dilekçesi ile aday olabilecekler. İmzalı belgelerin noter masrafı bir servet tutuyor (on iki milyon lira). Hükümet, diğer adayları bu mali kıskaca mahkûm bırakmaya çalışıyor gibi. Yaptıkları açıklamalar bu yönde, sonradan bu yaklaşım değişir mi göreceğiz. Etik olarak bakarsak bu yaklaşım değişmek zorunda değil mi? Soruna, en basit ve mantıklı çözüm önerisi, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sn. Mustafa Destici‘ den geldi. Sn. Destici ‘imzalar YSK’ da yasal olarak toplansın’ açıklaması ile çözümcü bir öneri koydu ortaya. Bu öneri destek ve alkışı hak etmiyor mu? Hiç bir siyasi parti ve siyasi figür Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından büyük değildir. Seçmenin arzusuna ket konmamalı, vatandaşa hizmet yolunda çözümler sunulmalı.

***Sn. Devlet Bahçeli Ve Seçim Barajı***

Sn. Devlet Bahçeli, Barajı geçip geçemeyeceklerine dair bir soruyu ‘baraj sorunumuz yok’ diyerek yanıtladı. Yüzde on iki alacağınız söyleniyor, dendiğinde; ‘öyle olursa daha iyi olur, 12. büyük kurultaya, haydi yüzde 12 ile derim bende’ diye yanıt verdi.

Sn. Bahçeli tıpkı Pythagoras’ çılar gibi, sayıların gizemine inanıyor. Tabi ki bu şaka. Devlet Bey, şahsına münhasır bir insan.

IMG-20151112-WA0000 y

 benzer haberler

O Salondan Belediye Başkanı Çıkar  

O Salondan Belediye Başkanı Çıkar

Silah fabrikası satılmaz!..  

Silah fabrikası satılmaz!..

Seçim Ortaklikları  

Seçim Ortaklikları