Bu Kategoridesiniz : / / / 03 Temmuz 2019 Çarşamba 01:41

Sivas katliamı lanetlendi

3 Temmuz 1993 de Sivas’ta yaşanan katliam sonrası 33 aydının katledildiği kanlı olay Gemlik’te lanetlendi. Gemlik Hünkar Hacı Bektaşı Veli ve Dersimliler derneği tarafından organize edilen program ile lanetlenen Sivas Katlimanının yıldönümünde Dereboyunda ki taşköprü mevkiinde basın açıklaması yapan Gemlik Cemevi Başkanı Ali Kalkan, Sivas Katliamının üzerinden 26 yıl geçti, acılarımız halen taze, hakikat ve adalet arayışımız devam ediyor dedi.

Katledilen 33 aydının isimleri okunarak yaşıyor, şeklinde sloganların atıldığı basın açıklamasına, Gemlik Cemevi ile Dersimliler Derneği üyeleri, Dersim’li Belediye Meclis üyeleri de katıldı.

Gençlerin şiir ve deyişleri ile ayrı bir anlam kazanan anma etkinliğinde konuşan Gemlik Cemevi Başkanı Ali Kalkan, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta yaşanan vahşeti dile getirdi. Kalkan yaptığı basın açıklamasında şöyle konuştu:

2 Temmuz 1993 tarihinde 33 insanımızın,tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verilerek öldürüldüğü Madımak katliamının üzerinden tam 26 yıl geçti. İnsanlık tarihine utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye ne yazık ki madımak katliamı ile yüzleşemedi, arkasındaki karanlığı aydınlatamadı.Katliamın siyasi sorumluları,organizatörleri adaletin karşısına çıkarılmadı. Aynı Dersim, Çorum, Maraş, Gazi katliamlarının aydınlatılmadığı gibi.

Herkes bunu bilmelidir ki hangi ülke ulusun topraklarına saldırı oluyorsa eğer o toplum haksızlığı karşı onurlu bir mücadele sergilemiyorsa zamanla tüm değerlerini yitirir.Onun için bizim mücadelemiz Hazreti Hüseyin’in kerbela da yapmış olduğu haksızlığa karşı durup, mazlumdan yana olup inancı ve kültüründen hiçbir zaman ödün vermeden günümüze kadar gelen onurlu bir mücadeledir.Dersim,Maraş,Çorum ve Sivas gibi Alevilere yönelik katliamların belli hesaplar sonucunda gerçekleştirdiğini kabul etsek bile kalabalıkların neden bu kadar kolay tahrik olduklarını sorgulamayı zorunluluk sayarız.Acılarımızla sadece devlet değil toplumda yüzleşmeli.Her türlü ötekileştirmeyi ve ayrımcılığı reddeden,emek, demokrasi güçleriyle ortak mücadeleyi görev eden bizler inadına bu çoğrafyada kadim inançların,dillerin ve dinlerin her birinin kardeşçe bir arada yaşanmasından yana olacağız.Gerçekten laik evrensel insan hak ve özgürlüklerinin güvencede olduğu, hiç kimsenin fikirlerinden ve inançlarından kaynaklı can ve mal güvenliği kaygısı yaşamadığı bir ülke mutlaka inşa etmeye dair kararlılığımızı bir kez daha buradan beyan ediyoruz.

− Ayrımcılığa karşı eşit yurtaşlığı, katliamlara karşı evrensel hukuku, gericiliğe karşı aydınlığı savaşa karşı barışı savunuyoruz.

− Alevilerin,Sunilerin,Kürtlerin, Türklerin,Arapların, Ermenilerin, Süryanilerin, inanaların veya inanmayanların bir arada kardeşçe yaşamını savunuyoruz.

− Laik bağımsız ve demokratik bir Türkiye için Madımak otelinin utanç müzesine dönüştürülmesini talep ediyoruz.

− 2 Temmuz 1993 te yitirdiğimiz Madımak şehitlerimizi anıyoruz.

− Sivas’ı unutmadık unutmayacağız.

Gemlik Hünkar Hacı Bektaş-i veli dayanışma ve yardımlaşma derneği

Gemlik Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneğisiivas anma 2019 (1) siivas anma 2019 (2) siivas anma 2019 (3) siivas anma 2019 (4) siivas anma 2019 (5) siivas anma 2019 (6)

 benzer haberler

Belediye ekiplerinden Ata Mahallesi çıkarması  

Belediye ekiplerinden Ata Mahallesi çıkarması

Letonya Daugavpils Üniversitesi’nden Gemlik’e davet  

Letonya Daugavpils Üniversitesi’nden Gemlik’e davet

Başıboş eşeklere belediye sahip çıktı  

Başıboş eşeklere belediye sahip çıktı