Bu Kategoridesiniz : 13 Nisan 2018 Cuma 02:37

Suriye’de Savaş İhtimali

Suriye’de savaş bitiyor, oh diyecekken işler yine kızıştı. Esad rejiminin kimyasal saldırıda bulunduğu iddiaları, gündeme bomba gibi düştü. Devletlerin egemenlik mücadelesine dönüşen Suriye meselesi, bir üst seviyeye taşındı. Sıradaki ihtimal, savaş çıkması.

Suriye iç savaşı, iç savaşa olma niteliğini çoktan yitirdi. Şu anda mesele, Suriye’ye konuşlanan başka devletlerin;  egemenlik alanı ve enerji kaynakları savaşı. Amerika, Suriye’den çekileceğini açıkladıktan, kısa bir süre sonra gerçekleşen kimyasal saldırıdan; rejim güçleri sorumlu tutuldu. Sosyal medyadan yapılan, kimyasal saldırıyla ilgili paylaşımlarda bulunan kimyasal tüplerin, Alman malı çıkmasından sonra işler tersine ve sakinleşmeye döndü. Yine de kimse birbirine eyvallah etmiyor. Bu didişmede etkisiz ve alakasız elemanı Fransa’yı kenara koyamayacağız. Ancak belli ki Fransa kuduz köpek gibi her yere hastalık bulaştıracaktır. Suriye’deki Ermeni ve Yezidilerle özel ilgisi var Fransa’nın. Onları yüzlerce yıldır terörize edip kukla olarak kullanmaktan bıkmadı. Amacı hep Türkleri oyalamak ve zayıflatmaktır. Çünkü bu bölgede sömürgeci olamamasının sebebi Türkiye’dir. Şimdi Amerika’nın kanatları altında dayılanıyor dünyaya.

Mesele özetle şöyle: Rusya, sıcak denizlerdeki hareket alanını kaybetmek istemiyor. Komünist dönemden beri, işbirlikleri kuvvetli olan Ruslar ve Esad ailesi, bu durumu korumaya niyetli.

Türkiye, tehlikeyi gördüğünden tehlikeyi Suriye topraklarında yok edebilmek için ne gerekiyorsa yapmış; işbirlikleri kurmuş terörü yok etmiştir. Şimdi az bir temizlik işimiz kalmış durumda. Bu temizlik sayesinde, düşmanı ve terörü topraklarımızdan uzak tutup; sınırlarımızdan ileride, muharip askerlerimizle karşılayacak duruma geldik.

Amerika, petrol ve gaz yataklarını terk etmek istemiyor. Çünkü başına bekçi olarak bırakabileceği bir terör devleti kuramadı. Buna engel olan Türk Ordusuna düşmanlığı büyük. Suriye’den çıkma açıklamasına rağmen, Suriye işgalinde ısrar eden derin Amerika şimdi Ruslar ile egemen olma mücadelesinde didişiyor.

İsrail, işlerin kızışmasından yana. Suriye açıklarında konuşlanan Avrupa donanması onlara güven verir. Rumlarla beraber giriştikleri doğalgaz arama çalışmalarında, Türk Donanması tehdidine de engel olabilir.

Bu olayın sonunda ne çıkar. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz bu konu ile alakalı şöyle yorumda bulundu: ‘Bu iş, Avrupa-Rus didişmesidir. Isınır fakat fazla bir şey çıkacağını zannetmiyorum’. Ajan krizi ile gerilen İngiliz-Rus ilişkileri, Avrupa ve bazı dünya ülkelerine yayılmıştı. Şimdi Avrupa devletleri, Ruslar ile didişiyor; taşeron olarak da Amerika’yı kullanıyorlar. Ayı ile güreşe girişebilecekler mi göreceğiz.

Kendi açımızdan bakarsak; sakiniz. Devlet adamlarımız ve askerimizin soğukkanlılığı içimi ferahlatmıyor değil. Savaş çıkma ihtimali görmüyorlar gibi. Her ihtimal de değerlendirilmiş gibi duruyor.

Suriye meselesi, ileri safhada İran’ı hedef alabilir. Ancak İran’daki yüksek Türk nüfusun, İran’dan ayrılma ihtimalini ne Avrupa, ne de Amerika göze alamaz. Rusya’yı da sıkıntıya düşürür. Bu durumda Ermenistan zora girer, Azerbaycan Karabağ’ı ister; Türklerin sınır bütünlüğü sağlanmış olur. Bir savaş ihtimali varsa, sınırların ve egemenliğin el değiştirmesi olanaklıdır. Türkler, egemen ve büyüme eğilimli millettir. O sebeple bu coğrafyadaki her hareket Türkiye’yi daha da kuşatmak amacını taşır. Türk Devlet aklı, bu oyunları bozmaya muktedirdir.

murat bayram

 benzer haberler

Belediyeye hırsız girmemeli!..  

Belediyeye hırsız girmemeli!..

Ülkeye yazık oluyor. ŞAŞIRDIM…  

Ülkeye yazık oluyor. ŞAŞIRDIM…

Refah kuyruğu imiş…  Gel de inan…  

Refah kuyruğu imiş… Gel de inan…