Bu Kategoridesiniz : 12 Ocak 2018 Cuma 03:45

Taraklı,Göynük,Çubuk Gölü,Sünnet Gölü,Mudurnu

Bu hafta sizlere farklı bir rota çizeceğim. Sevdikleriniz ile mükemmel bir gün geçireceksiniz. Orhangazi’den yola çıkıp İznik üzerinden Mekece’ye varıp Sakarya istikametine ilerleyecek ve Geyve ilçe merkezinden Taraklı yönüne sapacaksınız. Orhangazi ile Taraklı arasında toplam yüz yirmi kilometre yol alacaksınız. Taraklı’ya vardığınızda bir Mimar Sinan eseri olan Yunus Paşa Cami Avlusu’nun hemen altında bulunan butik kafede kahvaltınızı alabilirsiniz. Kahvaltı’dan sonra Yunus Paşa Cami, Tarihi Konaklar, Tarihi Çarşı ve Tarihi Çınar’ı gezebilirsiniz. Taraklı’dan çıkmadan önce meydanda Türk Kahvesi içmeyi ve çarşıdan sıcak helva almayı ihmal etmeyiniz. Taraklı gezisini bitirdikten sonra bu sefer Göynük istikametine doğru yol alıp Göynük İlçe merkezinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Hanımızın Hocası  Akşemsettin Hazretlerinin Türbesini ve Göynük’ün en güzel şekilde resmedildiği Göynük Saat Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Göynük Saat Kulesi’ni ziyaret edebilmeniz için bir hayli dik ve sayıca fazla merdivenleri çıkmak zorundasınız. Bu nedenle eğer nefes darlığı veya kalp yetmezliği gibi sağlık problemleriniz var ise kesinlikle saat kulesini görmeyi düşünmeyiniz. Saat Kulesi’ne çıktıktan sonra sizleri muhteşem bir manzara karşılayacaktır. Çıkmadan önce yanınıza fotoğraf makinalarınızı ve kameralarınızı almayı unutmayınız. Saat Kulesi’nden indikten sonra muhtemelen çok susamış olacaksınız. Sizlere tavsiyem merkezde bulunan Osmanlı Sofrası’nda soğuk Osmanlı Şerbetleri içmeniz olacaktır. Burada ayrıca Osmanlı’ya has tatlıları da tadabilirsiniz.

Göynük Gezisi’ni tamamladıktan sonra bu sefer eski Bolu Yolu’na girip yol alınız ve Çubuk Gölü tabelasını görür görmez sola dönünüz. Sizleri muhteşem ve el değmemiş bir tabiat karşılayacaktır. Göl kenarında yel değirmenlere karşı soluklandıktan ve manzaranın tadını çıkardıktan sonra geldiğiniz yoldan tekrar Göynük’e dönüp, bu sefer Mudurnu istikametine doğru ilerleyiniz. Yaklaşık on beş dakika gittikten sonra sizleri Sünnet Gölü Tabelası karşılayacaktır. Yoldan sapıp sola dönünüz ve Sünnet Gölü’ne doğru ilerleyiniz. Sünnet Gölü’nde sizleri büyük bir tavuk heykeli karşılayacaktır. Sünnet Gölü Hatırası yazan yazının altında fotoğraflarınızı çekinip gölden ayrılabilirsiniz. Öğle yemeğinizi burada almak isterseniz sizleri ızgara ağırlıklı menüler bekliyor olacaktır. Burada ayrıca konaklama olanağı sunan orta sınıf bir tesiste bulunmaktadır.

Sünnet Gölü ardından Mudurnu’ya doğru ilerleyiniz. Mudurnu’nun girişinde Saray Helvası satan bir mağaza var. Sizlere bu mağazanın saray helvalarını ziyadesiyle tavsiye ederim. Mudurnu ilçe merkezine vardığınızda Yıldırım ve Kanuni Sultan Süleyman Camilerini, Mudurnu Müzesi’ni ve Tarihi Mudurnu Evlerini gezebilirsiniz. Öğle yemeğini yöresel yemek olarak almak isteyenler yemeklerini Evimin Yöresel Yemek Evi veya Yarışkaşı Konağı Restaurant’ta alabilirler. Yemek sonrası kahve veya çay içmek içinse saat kulesinin yanında bulunan Doruk Kafe’yi seçebilirsiniz. Doruk Kafe tüm Mudurnu’ya hakim bir tepede olduğundan fotoğraf makinalarınızı ve kameralarınızı almayı unutmayınız.

Kahve ve çaylarınız yudumlayıp dinlendikten sonra geldiğiniz rotayı takip ederek ilçemize ulaşabilirsiniz.

Umarım bir gün memleketimin her ferdi bu güzellikleri görebilecek gelir seviyesine ulaşır ve sevdikleriyle sağlıklı seyahatler yapabilir.

Saygılarımla,

Tansu Erçevik

Profesyonel Turist Rehberi

 

 benzer haberler

Proje. Proje. Boş laf yok!..  

Proje. Proje. Boş laf yok!..

Her yerde torpil var!..  

Her yerde torpil var!..

Bozulma, soysuzlaşma; nereye gidiyoruz?  

Bozulma, soysuzlaşma; nereye gidiyoruz?