Yazaki’de İşçi Kıyımı

10 Şub 2014 Pts 23:33
Bu haber 248 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Gemlik Serbest Bölgede faaliyet gösteren aslen Japonya kökenli firma Yazaki’de, Ocak ayından itibaren işten çıkarılanların sayısı 40’ı aştı. Mart ayına kadar da sayının artacağı ve çıkarmaların devam edeceği iddia ediliyor.

     İŞSİZLİK PARASI ALAMAYACAKLAR

Yazaki’den çıkarılan işçiler yaptığı açıklamada, kendilerine zorla ‘’İkale sözleşmesi’’ imzalatıldıklarını iddia eden işçiler, görüşme odalarına başlarında güvenlikle alındıklarını ve cep telefonlarının dahi yanlarına aldırılmadığını söylediler. İşsizlik maaşı ve ihbar alamayacak işçilere, sözleşmeyi imzalamamaları durumunda mahkemenin en az 2 yıl süreceklerini ve tazminatlarının da ödenmeyeceği şeklinde tehdit edildikleri de işçilerin iddiaları arasında.

     KANUN TANIMIYORLAR

Yazaki işten çıkarılmaları ilk defa yapmıyor. Bu kadar fazla işçi çıkarıp, bu sayıda işçi almak yasal olmamakla beraber, Gemlik Fabrikasında bulunan yöneticilerin kanun tanımazlığı dikkat çeken diğer konu olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda asgari ücretle çalışan incilere asgari geçim indirimi verilmemesi de tepki toplayan diğer konu. Kanun gereği verilmesi gereken asgari geçim indirimi, kurulduğundan bu yana Gemlik Yazaki’de verilmiyor.

     SENDİKA DİYEN KOVULUYOR

Gemlik’te bulunan yöneticilerin Sendikalaşma karşı oldukları bilinirken, işçilerin iddialarına göre Sendika sözünün bile işten çıkarılmaya yeterli mazeret olduğu söyleniyor. 2044 işçisi bulunan fabrika da herhangi bir sendikalaşma da bu güne kadar yapılamadı. Fabrika da bulunan işçiler sendika istemesine rağmen, bunu içeride dillendiremiyor. Yine işçilerin iddiasına göre, fabrika içerisinde yönetime yakın isimler sadece yöneticilere oluşumları taşımakla görevlendiriliyor.

     PAZAR GÜNLERİ ZORUNLU MESAİ

İşçi alıp çıkarmanın gelenek haline geldiği Yazaki Fabrikasında, işten çıkarılma dönemlerine özel ikna odalarının bulunduğunu dile getiren işçiler, bu odalara girenlerin güvenlik eşliğinde odaya alındığını, tehdit ile sözleşme imzalatılması sonrasında kapıya kadar da güvenlik eşliğinde götürüldüğünü söylüyorlar.

Yine işçilerden birinin iddiasına göre, Pazar günleri mesai zorunluluğu olmamasına rağmen, Pazar mesaisine kalmadığı için ihtar yazıldığı ve işçilerin bir kısmının da bu şekilde atıldığı yönünde.

     YAZAKİ MAĞDURLARI GRUBU KURUYORLAR

Yazaki’den bu güne kadar atılan işçiler örgütlenerek Yazaki Mağdurları Grubu adında oluşuma gideceklerini belirterek, kovlan ve mevcutta çalışan işçilere tavsiyede bulundular. Yazaki Mağdurları, olası işten çıkarılma durumunda neye mal olursa olsun, kendilerine verilen sözleşmeyi işçilerin imzalamalarını tavsiye ederken; ‘’Birlik olursak kazanabiliriz. Yazaki’nin Gemlik’te kurulduğu günden bu yana yaptığı zulüm ve kölelik sistemine son vermek adına ilk adımı atıyoruz. Bundan sonra da, grubumuzu genişletecek ve etkili eylemlerle Yazaki kıyımının artık önüne geçeceğiz’’ dediler.

Gemlik Yazaki İşçiler6

Benzer Haberler

Altuntaş Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin hayırsever vatandaşlar ve Gemlik Belediyesi’nin...

Yorum 
0

Son günlerde ilçemizdeki eğitimcilerin gündemini meşgul eden müdür atamaları konusunda, 330...

Yorum 
0

Milliyetçi Hareket Partisi Gemlik İlçe Yönetimi ve Gemlik Belediye Meclis Üyeleri, yeni seçilen...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:

Ayşe Hatun Camii Temeli Atıldı

Altuntaş Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin hayırsever […]

Okul Müdürlerini Atama Yetki...

Son günlerde ilçemizdeki eğitimcilerin gündemini meşgul eden […]

MHP’den Esnaf Odası ziyareti

Milliyetçi Hareket Partisi Gemlik İlçe Yönetimi ve […]

Mimarlar Odası Refik Yılmaz’...

Gemlik Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı İlyas […]

POPÜLER HABERLER

Umurbey yolunda can pazarı; 1 ölü, ...

Umurbey Gemlik yolunda, Umurbey’den aşağıya inen 16 […]

Gözyaşları kuzenlere

Kaza, dün gece Umurbey yolunda meydana gelmişti. […]

Necdet Yılmaz; Korkunun Kaybetmeye ...

Ak Parti ilçe başkanı Necdet Yılmaz yaptığı […]

Ak Parti’nin Dev Kadrosu Açıklandı...

Ak Parti Gemlik İlçe Teşkilatı, 30 Mart […]

İstiklal Caddesinde Takla Attı

Gemlik İstiklal caddesinde meydana gelen kazada bit […]

Refik Yılmaz’dan CHP ve MHP’ye sert...

Ak Parti Gemlik belediye başkan adayı Refik […]